1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciół? (cz. 2)

Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciół? (cz. 2)

fot. 123rf
Sama wiesz, o ile trudniej byłoby ci żyć bez przyjaciół. Dziecku przyjaźnie są potrzebne tak, jak tobie. Możesz mu w tym pomóc. Jest to ważne zwłaszcza, kiedy zaczyna się rok szkolny.

Bądź otwarta

Nie miej sztywnych wyobrażeń na temat przyjaciela twojego dziecka. Ono może cię twoim wyborem zaskoczyć. Postaraj się to zaakceptować. Dzieci częściej niż my w doborze towarzystwa kierują się intuicją, a to najlepszy sposób na udane relacje.

Sama bądź dobrą przyjaciółką

Doceniaj i aktywnie spędzaj czas z przyjaciółmi. Dobrze, gdy dziecko widzi, że jesteś w takie relacje zaangażowana. Na twoim przykładzie uczy się, że przyjaciołom się pomaga, jest się wobec nich lojalnym i że przyjaźnie to przyjemna sprawa.

Dbaj o formę dziecka

Ważne, żeby dziecko szło do szkoły wyspane i wypoczęte. Dobra forma fizyczna będzie mu sprzyjała w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji. Odwrotnie zadziałają: zmęczenie, rozdrażnienie, złość, apatia.

Zaprzyjaźnij się z innymi rodzicami

Kiedy rodzice stają się przyjaciółmi, pozytywnie wpływają na relacje między dziećmi. Nie rób nic na siłę w tym kierunku, ale jeśli spodoba ci się jakaś inna mama, zainicjuj kontakt i spotkanie.

Poproś nauczyciela o pomoc

Kiedy dziecku nie udaje się znaleźć przyjaciela, porozmawiaj o tym z nauczycielem. Przebywa on z dziećmi w ciągu lekcji, więc będzie mógł zaobserwować co się między dziećmi dzieje i pomóc w nawiązaniu relacji. Bądź uważna na antyspołeczne zachowania dziecka

Skonsultuj się z pedagogiem lub psychologiem dziecięcym, jeśli dziecko:

- często nie chce bawić się z dziećmi, - nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, - nie reaguje, gdy inne dzieci zapraszają je do zabawy, - akceptuje tylko powtarzalne czynności, - sprawia wrażenie, że żyje tylko w swoim świecie, - jest agresywne wobec rówieśników, - nie opuszcza je uczucie zawstydzenia, kiedy jest wśród dzieci.

Jak pomóc dziecku znaleźć przyjaciół? (cz. 1) - TUTAJ

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze