Buraki są cenionym środkiem krwiotwórczym. Zapobiegają anemii, czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki i przeciwdziałają zwapnieniom naczyń krwionośnych. Pomagają ponadto unormować poziom cholesterolu.
Dynia zaś to warzywo bogate w błonnik pokarmowy, witaminy i minerały, przy tym niskokaloryczne, dlatego warto włączyć ją do naszego menu. Jest świetnym źródłem potasu, ale zawiera również witaminę A, C i PP, witaminy z grupy B (B1 i B2), magnez, wapń i żelazo. Świeże pestki dyni pomagają pozbyć się pasożytów pokarmowych - mówi Monika Mrozowska.
Sałatka z komosą i burakiem
Składniki:
- 4 łyżki ugotowanej komosy ryżowej
- 2 średnie kiszone buraki (z zakwasu)
- 1 mała garść nerkowców
- 1 garść liści bazylii
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1/2 ząbku czosnku
- sok z 1/2 cytryny
- 4 łyżki ugotowanej fasoli czerwonej
- kilka plastrów sera Grana Padano
Sposób przygotowania: Nerkowce prażymy na suchej patelni na złocisty kolor. Bazylię szatkujemy i ucieramy w moździerzu razem z wyciśniętym ząbkiem czosnku, oliwą i sokiem z cytryny. Kiszone buraki kroimy w małą kostkę. W misce mieszamy ugotowaną komosę, pokrojone buraki oraz fasolę. Nakładamy do pojemników, posypujemy plasterkami sera Grana Padano, przyprażonymi nerkowcami i polewamy sosem z bazylii.
Tatar z kiszonego buraka
Składniki:
- 1/2 słoika suszonych pomidorów
- 1/2 średniej czerwonej cebuli
- 2 łyżki ugotowanej czerwonej fasoli (może być z puszki)
- 1/2 średniego, kiszonego buraka
- 2 łyżki oleju z zalewy z suszonych pomidorów
- dużo świeżo mielonego, czarnego pieprzu
- sok z cytryny do skropienia
Sposób przygotowania: Pomidory, buraka oraz cebulę drobno szatkujemy. Fasolę ugniatamy widelcem na jednolitą masę. Do poszatkowanych warzyw dodajemy fasolę, olej oraz pieprz i wszystko bardzo dokładnie mieszamy. Gotowy tatar nakładamy na kromki ulubionego pieczywa i skrapiamy sokiem z cytryny.
Dynia pieczona z wędzoną papryką
Składniki:
- 1/2 małej dyni Hokkaido
- 1 średnia biała cebula
- 1 czerwona papryka
- 1/2 szklanki przecieru pomidorowego
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka wędzonej papryki w proszku
- oliwa z oliwek
- sól do smaku
Sposób przygotowania: Dynię kroimy w dużą kostkę i obtaczamy je w odrobinie oliwy z oliwek. Przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Obok układamy czerwoną paprykę w całości. Pieczemy w temperaturze 200 stopni (termoobieg) przez ok. 10 minut. Następnie wyjmujemy dynię, a paprykę zostawiamy na kolejne 8-10 minut. Po upieczeniu i przestudzeniu paprykę obieramy ze skórki (powinna ładnie schodzić), pozbawiamy nasion i kroimy w małe plasterki. W garnku na 2 łyżkach oliwy z oliwek podsmażamy przez 5 minut pokrojoną w kostkę cebulę. Następnie dodajemy wyciśnięte ząbki czosnku, wędzoną paprykę oraz upieczone warzywa i przecier pomidorowy. Całość solimy do smaku, dokładnie mieszamy i przekładamy do pojemników.
Dynia z groszkiem i fasolą
Składniki:
- 1/4 małej dyni Hokkaido
- 200 g żółtej fasolki
- 1/2 szklanki zielonego groszku (może być mrożony)
- 1/2 szklanka mleka kokosowego
- 1 łyżka curry
- 1 łyżka garam masali
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżka czosnku niedźwiedziego
- duża szczypta pieprzu cayenne
- sól do smaku
- świeża kolendra
Sposób przygotowania: Dynię kroimy w małą kostkę. Fasolkę obieramy i gotujemy w lekko osolonej wodzie przez ok. 10 minut. Na oliwie z oliwek podsmażamy przez 5 minut pokrojoną dynię, a następnie dodajemy garam masalę, curry, czosnek i pieprz cayenne i smażymy jeszcze przez 2 minuty. Następnie zalewamy mlekiem kokosowym, dodajemy sos sojowy, ugotowaną fasolkę oraz groszek i całość dusimy na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu przez kolejne 5 minut. Solimy do smaku. Przekładamy do pojemników i posypujemy dużą ilością poszatkowanej kolendry.
Więcej przepisów w książce "Zdrowe przekąski" Moniki Mrozowskiej, Wydawnictwo Zwierciadło.