Czy widzieliście kiedyś jak się robi karmelki? Maciej Jacyno-Onuszkiewicz postanowił pokazać w warszawskiej Manufakturze Cukierków cały proces tworzenia słodyczy.
Skąd pomysł na akurat taki słodki biznes?
Zawsze chciałem robić coś co nie będzie standardowe, co będzie mnie pasjonowało i co jednocześnie dawałoby ludziom uśmiech na twarzy. Sklepy z karmelkami istniały w wielu dużych miastach m.in. Amsterdamie, Lizbonie, Tokyo czy Nowym Jorku, a w Warszawie nie było takiego miejsca. Stwierdziłem, że warto swoje obserwacje przekuć w czyny i stworzyć Manufakturę Cukierków. Oczywiście od pomysłu do realizacji nie była taka krótka droga, ale najważniejsze, że się udało.
Podobne manufaktury działają już z powodzeniem w Gdańsku i Krakowie, od kiedy działa ta w Warszawie?
Działalność rozpoczęliśmy z początkiem października. To nasz pierwszy punkt w Warszawie i jestem pewien, że nie ostatni. Warszawska manufaktura różni się od tych działających w innych miastach, że oprócz cukierków powstają w niej karmelowe dzieła sztuki.
Robienie cukierków to u Państwa cały spektakl…
Faktycznie, cały proces produkcji cukierków, lizaków, czy cukrowych rzeźb jest bardzo widowiskowy. Spektakl rozpoczyna się od wylania gorącej masy na granitowy stół. Następnie dodawany jest aromat, który najczęściej nawiązują do wzoru, który umieszczony jest w cukierku, a w całej manufakturze unosi się np. zapach malin. Później poszczególne części masy są zabarwiane tak, aby mógł powstać określony wzór. Bardzo interesujące, nie tylko dla dzieci, jest ,,rozciąganie cukru na haku” (napowietrzanie), które sprawia, że zmienia on kolor. Po czym z przygotowanych poszczególnych elementów można zacząć składać wzór cukierka, który w ostateczności ukażę się na tym maleńkim słodkim cukiereczku. Metoda wykonywania tych cukierków pochodzi z XVII wieku, dlatego też nie używane są do produkcji żadne specjalistyczne maszyny, a przy okazji też jest to doskonały pomysł na wycieczkę edukacyjną dla szkół. Cały spektakl trwa ok. 40 minut i jest dostosowany do wieku oglądających. Pokaz jest naprawdę bardzo widowiskowy i trudno go opisać słowami, najlepiej go zobaczyć.
Efekty są niezwykle słodkie i kolorowe – ile rodzajów cukierków wyrabiacie?
Nasz asortyment obecnie to ponad 30 smaków, ale będzie on systematycznie poszerzany. Obecnie proponujemy smaki głównie owocowe, ale również m.in. jogurtowy, kawowe, czekoladowy, ice czy miętowy. Niebawem rozpoczniemy produkcję słodkości dedykowanych okresowi świątecznemu (czyli smaki: marcepan, miód, piernik czy cynamon z pomarańczą), o specjalnych świątecznych wzorach. W listopadzie asortyment poszerzymy o orzechy i owoce kandyzowane w polewie karmelowej oraz słodką biżuterię.
Ponadto przed każdymi ważnymi dla nas wszystkich okresami będą produkowane krótkie serie wyjątkowych specjalnie dedykowanych słodyczy (święta, Walentynki, Dzień Kobiet, wakacje itp.). Z karmelu jesteśmy w stanie wykonać wszystko, co tylko da się z tego surowca zrobić. Jedynym ograniczeniem są właściwości tego materiału, na którym pracuje się znacznie trudniej niż np. na czekoladzie. Można u nas zamówić słodycze o specjalnych kształtach, kolorach z dedykacjami np. klucz wiolinowy, lizak kwadrat, czy karmelową ciuchcię.
Są tu nie tylko karmelki, ale i lizaki i zrobione z cukru piękne kwiaty?
U nas będzie można zobaczyć wiele ciekawych dekoracji z cukru, ponieważ nie ograniczamy się do produkcji samych cukierków i lizaków. Zabawa z cukrem sprawia nam wiele przyjemności, dlatego z upływem dni będzie można nacieszyć oko coraz to liczniejszą gamą cukrowych dzieł sztuki.
Możliwości słodkiej masy są większe – można zamówić sobie u was – jak np.. W Papa Buble – cukierki ze swoim logo?
Nasze motto brzmi: Z cukru jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Jednak aktualnie, pracujemy nad poszerzeniem asortymentu. Na początku roku będziemy przyjmowali zamówienia na cukierki z napisami w środku. Ocenie wykonujemy, na zlecenia firm, lizaki o specjalnych kształtach np. z logo na lizaku oraz słodycze o nieregularnych kształtach. jednak z dnia na dzień nasz asortyment będzie poszerzany.