1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Alfabet pozytywnych emocji – N jak NIEPEWNOŚĆ

123rf.com
N jak NIEPEWNOŚĆ - według Wikipedii stan psychiczny, w którym ktoś nie jest pewny prawdziwości danego zdania lub nie jest pewny skutków jakiegoś działania.

Przedstawiciele austriackiej szkoły ekonomicznej uważają, że niepewność jest nieodłącznym elementem każdego ludzkiego działania. A to dlatego, że gdyby człowiek znajdował się w stanie pewności, to albo nie miałby bodźców do działania, albo działałby w sposób automatyczny.

Zazwyczaj nie lubimy tego stanu ale okazuje się, że jest on silnym afrodyzjakiem. Zespół psychologów z University of Virginia oraz z Harvardu dowodzi, że dla kobiet bardziej pociągający są ci mężczyźni, których uczuć nie są pewne. Choć zazwyczaj lubimy innych w takim stopniu, w jakim myślimy, że oni lubią nas, ale jeśli kobieta nie wie, co czuje do niej dany mężczyzna, zaczyna więcej o nim myśleć, a im więcej się na tym skupia, tym bardziej atrakcyjny wydaje się jej tajemniczy wybranek.

Przeprowadzono eksperyment z udziałem studentek. Jednej grupie pokazano profile mężczyzn, którym najbardziej się one podobały, drugiej grupie powiedziano, że zaprezentowani mężczyźni ocenili je niżej przeciętnej, a przedstawicielki trzeciej grupy w ogóle nie wiedziały, co potencjalni partnerzy o nich myślą.Niekwestionowanymi liderami atrakcyjności stali się mężczyźni o nieujawnionym stopniu zainteresowania. Warto zauważyć, że wszyscy byli tak samo przystojni i sympatyczni.

Mamy więc receptę na to, jak stać się bardziej atrakcyjnym, ale nie przesadzajcie. Według Joanny Chmielewskiej: „Niepewność jest jak sól. Żadna potrawa bez niej nie nadaje się do zjedzenia, ale wyobraźmy sobie, że mielibyśmy się żywić wyłącznie solą".

Warto natomiast zadbać o to, aby nasza własna niepewność stanowiła motywujący bodziec i nie przerodziła się w brak pewności siebie.

Chcesz, aby Twoje plany ( mimo niepewności ) zakończyły się sukcesem? Wizualizuj pozytywne efekty swoich działań. Stań się reżyserem filmu z własnym udziałem. Zamknij oczy i wyobraź sobie krok po kroku, scena po scenie, jak Twoje oczekiwania spełniają się. Powtarzaj tę wizualizację codziennie, przynajmniej przez 14 dni. To działa.

Powodzenia!

Czytaj

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze