1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Menopauza. Czas dojrzałych kobiet

Menopauza. Czas dojrzałych kobiet

123rf.com
Tuż przed 50. rokiem życia dla kobiety nadchodzi czas rozkwitu wewnętrznej mądrości, kiedy nadaje ona życiu znaczenie, pisze Clarissa Pinkola Estes, autorka „Biegnącej z wilkami”. Nadchodzi czas, żeby podarować sobie już tylko to, co dobre.

W tym okresie kobieta odczuwa głęboką potrzebę koncentracji na sobie, ponieważ jej psychika doświadcza niejasności i lęków. Dręczące sny, napady gorąca, migreny, zmęczenie wytrącają z równowagi. Pojawia się dysharmonia z własnymi procesami chemicznymi. Poczucie zagubienia i strach, że właśnie wypada się z gry zwanej życiem. Kobieta doświadcza przeróżnych sprzecznych odczuć, zmieniających się nastrojów. W ich gąszczu ma jednak dostęp do intuicji, potężnej siły, która pomaga jej być autentyczną. Żeby usłyszeć jej głos, potrzebne jest wyciszenie i odwaga, by zmierzyć się z wewnętrznymi demonami.

Częścią procesu, który zachodzie w organizmie kobiety, są zmiany hormonalne. Spadek ilości żeńskich hormonów (estrogenu i progesteronu) przyczynia się do zmian psychicznych, ale także pogłębiania się procesów starzenia się skóry. Podwyższony testosteron sprawia, że kobieta staje się coraz bardziej asertywna i odpowiedzialna społecznie. Zastanawia się, czy praca dostarcza jej satysfakcji i czy ma głębszy sens. Zaczyna „matkować” nie tylko swoim dzieciom i rodzinie, ale światu. Czuje w sobie moc, wiele może oferować. Pomaga jej w tym zintegrowany męski element osobowości – nazwany przez Junga Animusem. Połączony z intuicyjną wrażliwością, sprawia że rodzi się kobieta strażniczka, pisze Clarissa Pinkola Estes. Bezpośrednia, dojrzała, świadoma tego, co chce, mogąca chronić innych. Jej ranga w świecie rośnie. Jeśli uzdrowiła siebie, dokonała zmiany i kroczy teraz ścieżką zgodną z własnym wnętrzem. Może zmieniać nie tylko siebie, ale emanując wewnętrznym pięknem i mądrością – również innych i świat.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze