1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Gotowa na miłość? - sprawdź

Gotowa na miłość? - sprawdź

Marzysz o spełnieniu w życiu we dwoje? Jeśli tego chcesz, właśnie otwierasz się nowy związek albo na nowy etap w istniejącej relacji, poświęć sobie trochę czasu, by przekonać się czy naprawdę jesteś na to gotowa. To jak przegląd samochodu przed wyruszeniem w ekscytującą podróż.

Warto zadać sobie kilka trudnych pytań. Aby stworzyć szczęśliwy związek, dobrze pracować nad własną siłą oraz brakiem obciążeń od przeszłych emocjonalnych uwikłań. Zacznij od oczyszczenia, które pozwoli ci odrzucić negatywne myśli i uczucia. Odważ się na uzyskanie prawdziwego obrazu siebie. Szczerze odpowiedz, czy zdarza ci się wypowiadać którekolwiek ze zdań z poniższej listy. Jeśli któreś odnosi się do ciebie, postaraj się przepisać je w pozytywnej formie. Rób to bardzo uważnie, zwracając uwagę na uczucia, które się pojawią. Domagają się one bowiem przeżycia i uwolnienia. Mogą to być lęki, poczucie wstydu, winy, poczucie niskiej wartości.

1. Dla mnie jest już za późno na miłość. 2. Mężczyźni są niemożliwi, podli, obrzydliwi. 3. Miłość to luksus zarezerwowany dla innych. 4. Nie jestem w stanie zmienić swojego wnętrza. 5. Musi być ze mną coś nie w porządku, skoro oczekuję od miłości czegoś więcej. 6. Nie jestem warta tego, by znaleźć spełnienie w miłości. 7. Moje marzenia i pragnienia są głupie i nie powinny mieć dla mnie takiego znaczenia. 8. Jestem zbyt nieśmiała, żeby podjąć ryzyko konieczne do znalezienia miłości. 9. Gdy ktoś tak naprawdę mnie pozna, straci zainteresowanie moją osobą. 10. W miłości jestem raczej ofiarą niż kimś, kto ma wpływ na jej przebieg.

Następnie: 1. Przyjrzyj się przeszłym związkom i znajdź powtarzające się dylematy, problemy, konflikty. 2. Przypomnij sobie mężczyzn swojej przeszłości. 3. Co cię w nich pociągało? 4. Czy okazywali ci troskę? Byli dla ciebie czuli i hojni? Czy wydawali ci się ekscytujący czy niebezpieczni? Otwarci? Szczerzy? Zaangażowani? 5. Poszukaj prawidłowości w swoich wyborach i zapisz to, co się powtarza. Te podobieństwa wynikają z twojego podejścia do miłości. Bądź otwarta na te odkrycia.

A teraz uzupełnij poniższe zdania, odnosząc je do twoich doświadczeń w miłości. To ćwiczenie pomoże ci dotknąć uczuć.

1. W miłości moją najwspanialszą cechą jest ... 2. Jeśli w związku trzeba zaryzykować, ... 3. Boję się, że jeżeli nawiążę bliższą relację z mężczyzną, on odkryje że ... 4. Kiedy moje uczucia zostaną zranione ... 5. Wściekam się, gdy ... 6. Moją największą obawą jest ... 7. W konfliktowych sytuacjach zazwyczaj ... 8. Największą urazę czuję z powodu ... 9. Kiedy trzeba komuś okazać zaufanie ... 10. W największe zakłopotanie wprawia mnie ... 11. Czuję się wartościowa gdy ... 12. Jeśli chodzi o atrakcyjność seksualną, czuję się ... 13. Przed nawiązaniem bliższej relacji powstrzymuje mnie ... 14. Najtrudniejszym tematem dla mnie jest ... 15. Najmniejszą pewność siebie czuję w kwestii ... 16. Mam poczucie winy, gdy ... 17. Kiedy pozwalam sobie na swobodę uczuć, ... 18. Wydaje mi się, że nie jestem w stanie doprowadzić do ... 19. Gdyby moje marzenia się spełniły, mój związek ... 20. Sabotuję własne wysiłki przez ...

Czego dowiedziałaś się o swoich uczuciach i o tym, co je wywołuje? Czy działają one na twoją korzyść, czy wręcz przeciwnie? Nad którymi chciałabyś popracować, na które chciałabyś mieć większy wpływ, a które chciałabyś zmienić?

Więcej w książce „Sztuka wojny w miłości”, Connell Cowan, Gail Parent, wyd. Sensus

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze