1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Przyczyny zakupoholizmu - badania

Przyczyny zakupoholizmu - badania

123rf.com
123rf.com
Obsesyjne lub kompulsywne zakupy mogą doprowadzić do problemów finansowych i konfliktów rodzinnych. Zakupoholizm może zrujnować życie. Co leży u jego źródła?

Według nowego badania opublikowanego w Journal of Consumer Research liczba zakupoholików rośnie. Jego autorzy - Nancy M. Ridgway i Monika Kukar-Kinney z University of Richmond i Kent B. Monroe z University of Illinois w Urbana-Champaign opracowali nowy test pomiaru kompulsji zakupowej. Test składa się z zaledwie dziewięciu pytań. To, w jaki sposób ludzie na nie odpowiadają, wskazuje jak silną mają potrzebę zakupów i czy trudno się im oprzeć impulsom w sklepach. Z badań wynika, że kompulsywne zakupy mają mniejsze skutki finansowe u osób zamożniejszych, ale obsesyjne skłonności są u nich większe. W trakcie trzech oddzielnych eksperymentów naukowcy stwierdzili, że zakupoholizm jest związany z: materializmem, obniżoną samooceną, depresją, przeżywaniem niepokoju i stresu.

O kompulsji świadczą pozytywne uczucia podczas robienia zakupów: radosne podniecenie, ulga, poczucie błogości a także ukrywanie kupionych przedmiotów przed rodziną. Naukowcy podsumowali, że kompulsję zakupową miało 8,9 proc. przebadanych przez nich osób (w poprzednich badaniach było to 5 proc.). Autorzy badań zaapelowali, że jest potrzeba edukowania ludzi w tym, żeby mogli rozpoznać, czy ich zakupy mają charakter nałogowy czy nie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze