Trening świadomości apetytu, czyli słuchanie swojego ciała czy jesteśmy głodni, a także umiejętność odmawiania sobie wysokokalorycznych przekąsek - to sposoby na nadwagę u dzieci.
Dotychczasowe metody leczenia otyłości u dzieci są często nieskuteczne, bo działają krótkoterminowo. Tradycyjne terapie ograniczają się najczęściej do tego, żeby określić czego dzieci nie mogą jeść, kontrolowania diety i angażowania je w ćwiczenia fizyczne. Nowe podejście bazuje na nauce wychwytywania wewnętrznych sygnałów głodu i sytości, zmniejszając fizjologiczne i psychologiczne reakcje na jedzenie.
- Na podstawie badań opracowaliśmy nowe metody leczenia objadania się dzieci - mówi Kerri Boutelle, profesor psychiatrii i pediatrii na University of California w San Diego School of Medicine. - Nowe podejście ma na celu nauczenie dzieci, jak przestać jeść, gdy nie są już głodne. Jest to trening świadomości apetytu. Ponadto uczymy dzieci i ich rodziców w jaki sposób oprzeć się jedzeniu, które jest cały czas dostępne i kusi chociażby poprzez reklamy. A także jak nie traktować wysokokalorycznych przekąsek jako nagrody za dobre zachowanie czy naukę.
W badaniu wzięło udział 36 otyłych dzieci w wieku od 8 do 12 lat wraz z rodzicami. Trening trwał 8 tygodni. Jedna grupa uczyła się słuchać sygnałów z ciała na temat głodu i sytości, druga - opierać się jedzeniu wysokokalorycznych przekąsek, do której ich zachęcano, w ten sposób trenowali tolerowanie głodu, by ograniczyć przejadanie się. Po treningu 81 proc. uczestników z pierwszej grupy i 69 proc. z drugiej lepiej kontrolowało to, co i kiedy jedzą. Po upływie sześciu miesięcy okazało się, że nieco lepsze wyniki zmniejszenia masy ciała odnotowano w grupie, która uczyła się rezygnowania z przekąsek fastfoodowych. Jednak i jedno, i drugie podejście spowodowało zmniejszenie napadowego objadania się u dzieci i ich rodziców.
- Te wyniki są istotne, ponieważ oferują całkowicie nowy modelu kontroli jedzenia i przejadanie się - powiedziała Boutelle. - Mamy nadzieję stworzyć nowy sposób zapobiegania przyrostu masy ciała, zapewniający dzieciom poczucie kontroli nad tym, co wybrały do jedzenia. To jest bardzo ważne, ponieważ utrata kontroli może prowadzić do depresji i innych problemów psychicznych z powodu otyłości.
Badania opublikowane zostały w Journal of Psychology Consulting and Clinical.
Źródło: University of California