1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Kogo nie lubią narcyzi?

Kogo nie lubią narcyzi?

123 FR
Najnowsze badania na temat narcyzów wskazują do kogo skierowana jest ich największa wrogość.

Narcystyczni mężczyźni swoje poczucie niskiej wartości i wewnętrzną pustkę skrywają za pełną wyniosłości postawą. Dążą do tego, żeby mieć władzę nad ludźmi, aby ich skutecznie kontrolować. Ważny jest dla nich status socjoekonomiczny i mają patriarchalne poglądy. Seks służy im do tego, żeby odczuwać przyjemność i dominować nad kobietą.

Psycholog Scott Keillera z Kent State University przeprowadził badania jak reagują narcyzi w relacjach z heteroseksualnymi mężczyznami oraz kobietami, a także gejami i lesbijkami.

Okazało się, że najbardziej wrogo nastawieni są do heteroseksualnych kobiet. Dążą do tego, żeby je sobie podporządkować. Według amerykańskich psychologów podświadomie obawiają się, że właśnie z tymi kobietami mogą doświadczyć bliskości i autentycznej relacji. Uniemożliwia im to jednak ich niski poziom empatii, stąd pełna wrogości i agresji postawa. Narcyzi najbardziej byli zainteresowaniami kobietami, które wykazywały dużo żeńskich cech, takich jak uczuciowość, uległość, otwartość. Ich wygląd był delikatny, a nawet miały w sobie coś z dziecka. Jednak po bliższym poznaniu byli wobec nich bardzo nieprzyjaźni. Wypełnione przez nich ankiety pokazały, że mają bardzo tradycyjne, seksistowskie poglądy na relacje damsko-męskie oraz, że tli się w nich potrzeba zemsty na kobietach. Przypuszczalnie jest to efekt toksycznych relacji narcyzów z matkami. Do lesbijek i gejów byli bardzo pozytywnie nastawieni, pełni tolerancji i zrozumienia.

Wyniki badań opublikowano w internetowym czasopiśmie Sex Roles

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze