1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Uwaga! Narcyzi na Facebooku!

123rf.com
123rf.com
Nowe badania prezentują krytyczne spojrzenie na ogromnie popularny serwis społecznościowy Facebook.

Profesor Christopher Carpenter, specjalista z dziedziny ludzkiej komunikacji na Western Illinois University, odkrył ciemniejszą stronę Facebooka. Okazuje się, że daje on przestrzeń dla płytkich relacji pozbawionych emocji podczas porozumiewania się. Serwis daje użytkownikowi dużą kontrolę nad tym jak się przedstawia i w konsekwencji tego jest postrzegany. Z tego powodu stanowi idealne miejsce dla przeciętnego narcyza. Ten zaburzony typ osobowości przejawia zachowania wielkościowe, potrzebę podziwu i przesadne poczucie własnej wartości. Poza tym wykorzystuje innych.

Carpenter przeprowadził prowokacyjne badania na Facebooku, które polegały na wprowadzeniu narcystycznych zachowań w profilach, polegających na: nadmiernym poszukiwaniu poklasku, złoszczeniu się, kiedy nie ma komentarzy po aktualizacjach, wybujałym ekscibicjonizmie, manipulacji, okazywaniu pogardy i wyższości. Nie przeszkadzało to większości użytkownikom zaangażować się w kontakty z podstawionymi narcyzami.

- Ciemna strona Facebooka wymaga jeszcze dalszych badań w celu lepszego zrozumienia jego zarówno pożytecznych, jak i szkodliwych aspekty w celu zwiększenia pierwszych i ograniczenia drugich - powiedział Carpenter.

Źródło: Western Illinois University

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze