1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Ładnym w życiu łatwiej. Komu bycie atrakcyjnym pomaga najbardziej?

Ładnym w życiu łatwiej. Komu bycie atrakcyjnym pomaga najbardziej?

(Fot. Daniel Król/Getty Images)
(Fot. Daniel Król/Getty Images)
„Ona ma łatwiej, bo jest ładna…” – na pewno choć raz w życiu słyszałaś to stwierdzenie albo sama byłaś jego autorką. Najnowsze badania naukowców pokazują jednak, że to niekoniecznie kobietom atrakcyjność pomaga najbardziej. Zaskoczona?

Czy ładni mają w życiu łatwiej? Badania wskazują na to, że tak. Najnowsze ustalenia naukowe wykazują jednak, że to mężczyznom atrakcyjność bardziej pomaga w życiu i czerpią z niej więcej korzyści niż kobiety. Dotyczy to osiągnięć edukacyjnych, zawodowych i dochodowych.

Wykazało to dwóch naukowców z Polskiej Akademii Nauk – Grzegorz Bulczak i Alexi Gugushvili – którzy postanowili sprawdzić, czy atrakcyjność fizyczna osób wpływa na ich awans społeczny i przyszłe sukcesy życiowe. W tym celu przeanalizowali dane 11 583 osób z amerykańskiego krajowego badania zdrowia i młodzieży „Add Health”* zebrane w ciągu dwudziestu lat [badanie rozpoczęło się w 1994 roku – przyp. red.] i zbadali, jak atrakcyjność osób w wieku ok. 15 lat wpłynęła na ich późniejsze życie. Wśród danych badania „Add Health” znalazły się takie informacje, jak: stan zdrowia, miejsce zamieszkania, wykształcenie, osiągnięcia zawodowe, zarobki oraz ocena atrakcyjności fizycznej, której dokonywali lekarz prowadzący oraz ankieterzy.

Porównanie danych na temat wyglądu uczestników badania z danymi związanymi z ich osiągnięciami edukacyjnymi, zawodowymi i dochodowymi dwadzieścia lat później potwierdziło, że owszem – atrakcyjność fizyczna wpływa na społeczne osiągnięcia zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Osoby, które uznano za bardziej atrakcyjne w 15 roku ich życia, kilkanaście lat później częściej prześcigały swoich rodziców pod względem zarobków i osiągnięć, co oznacza, że atrakcyjne osoby są bardziej mobilne społecznie i częściej zmieniają swoją sytuację społeczno-ekonomiczną na lepszą. Wynika z tego, że jednostki atrakcyjne chętnie korzystają ze swojej atrakcyjności w celu wspinania się po drabinie społeczno-ekonomicznej.

Jednocześnie analiza wykazała, że mężczyźni czerpią ze swojej atrakcyjności więcej korzyści niż kobiety i nierzadko mają korzystniejszą sytuację życiową niż mężczyźni o przeciętnym wyglądzie – dotyczy to zarówno lepszego wykształcenia, lepszych możliwości zatrudnienia, jak i wyższych dochodów.

Źródła: A. Gugushvili, G. Bulczak, „Physical attractiveness and intergenerational social mobility”, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ssqu.13320; „Kobiety czy mężczyźni – komu atrakcyjność przynosi więcej korzyści? Ustalenia naukowców mogą zaskoczyć”, https://www.pap.pl/aktualnosci/kobiety-czy-mezczyzni-komu-atrakcyjnosc-przynosi-wiecej-korzysci-ustalenia-naukowcow [dostęp: 05.12.2023].

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze