1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Neuroróżnorodne święta. Jak poprawić komfort osób w spektrum autyzmu i ADHD podczas rodzinnych spotkań?

Neuroróżnorodne święta. Jak poprawić komfort osób w spektrum autyzmu i ADHD podczas rodzinnych spotkań?

Jak poprawić komfort osób neuroróżnorodnych podczas spotkań przy choince? (Fot. Fotostorm/Getty Images)
Jak poprawić komfort osób neuroróżnorodnych podczas spotkań przy choince? (Fot. Fotostorm/Getty Images)
U wielu z nas świąteczna atmosfera zamiast radości i spokoju powoduje gorsze samopoczucie, wyczerpania, a nawet poczucie samotności. Dotyczy to nie tylko osób neurotypowych, lecz także – a może przede wszystkim – neuroróżnorodnych, takich jak osoby w spektrum autyzmu czy ADHD. W związku z tym Fundacja JiM w poradniku „Podaruj zrozumienie na święta” apeluje o wprowadzenie drobnych zmian do naszych bożonarodzeniowych uroczystości, aby poprawić komfort świętowania nam i naszym bliskim.

Koniec roku jest czasem niezwykle magicznym, lecz także – przyznajmy to szczerze – mocno wymagającym. Dotyczy to zarówno czasu przedświątecznego – tłumy w galeriach handlowych, nieustannie grające kolędy, masa obowiązków domowych i ciągła presja, by ze wszystkim zdążyć – jak i samych świąt. Z jednej strony są czasem odpoczynku, ale z drugiej – źródłem wielu bodźców: wspomniane kolędy, migoczące lampeczki choinkowe, biegające i krzyczące dzieci, szczekające psy i obcowanie z wieloma osobami naraz. O ile jednak osoby neurotypowe jeszcze jakoś potrafią sobie z tym poradzić, dla osób neuroróżnorodnych – czyli takich, których systemy neurologiczne funkcjonują inaczej, niż ma to miejsce u osób neurotypowych – świąteczne przebodźcowanie potrafi być prawdziwym koszmarem.

Czy to oznacza, że święta osób w spektrum autyzmu czy ADHD zawsze muszą być nieudane? Oczywiście, że nie. Wystarczy, że wprowadzimy drobne zmiany w przebiegu świątecznych uroczystości, by wspólnie cieszyć się świątecznym czasem. – Nie musimy ślepo podążać za tradycją. Możemy natomiast otworzyć się na potrzeby drugiego człowieka i dostrzec jego indywidualne preferencje – przekonuje Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.

Jak to zrobić? Wspomniana Fundacja JiM, której misją jest tworzenie lepszego świata dla osób neuroróżnorodnych, przygotowała specjalny poradnik „Podaruj zrozumienie na święta”. Zawiera on wskazówki i zasady, które ułatwią wspólne spędzanie czasu i sprawią, że święta będą przyjemniejsze zarówno dla nas, jak i naszych bliskich. Opiera się bowiem na zrozumieniu i akceptacji potrzeb wszystkich osób zasiadających przy świątecznym stole. Chodzi m.in. o zadawanie odpowiednich pytań drugiej osobie, takich jak „Czy mogę cię przytulić?” lub „Czy potrzebujesz odpocząć w pokoju obok”, a także poszanowanie indywidualnych upodobań. Pamiętajmy, że nie każdy musi lubić wigilijny kompot czy smażonego karpia – nie wmuszajmy mu ich na siłę. Powstrzymajmy się także przed niepotrzebnymi komentarzami i zbyt wścibskimi pytaniami. Nasze poglądy i podejścia do życia nie muszą być tożsame. Wspierajmy, a nie oceniajmy. To bardzo ważna zasada nie tylko przy świątecznym stole, którą warto stosować względem każdej osoby.

Poradnik „Podaruj zrozumienie na święta” pobierzecie ze strony Fundacji JiM.

Okładka poradnika „Podaruj zrozumienie na święta” (Fot. materiały prasowe) Okładka poradnika „Podaruj zrozumienie na święta” (Fot. materiały prasowe)

Źródło: materiały prasowe Fundacji JiM

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze