1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Kto mówi częściej „kocham cię” – kobiety czy mężczyźni? Wyniki badań zaskakują

Kto mówi częściej „kocham cię” – kobiety czy mężczyźni? Wyniki badań zaskakują

(Fot. Fresh Splash/Getty Images)
(Fot. Fresh Splash/Getty Images)
Wyznanie uczuć to ważny etap relacji romantycznej, któremu często towarzyszy lęk. Bo co jeżeli druga osoba nie odwzajemnia naszych uczuć... Jak zareaguje na moje słowa...

Przekaz popkultury każe myśleć, że to raczej kobiety szybciej wyznają uczucia i reagują bardziej emocjonalnie, a wydobycie deklaracji „kocham cię” od mężczyzny graniczy z cudem. A jednak przeczą temu wyniki międzykulturowych badań kwestionariuszowych: to mężczyźni częściej deklarują miłość, bez względu na kraj pochodzenia.

Badacze postanowili również sprawdzić, czy płeć i styl przywiązania różnicują emocjonalną reakcję na wyznanie, i dostrzegli, że – bez względu na płeć – jest negatywna relacja między unikającym stylem przywiązania i poczuciem szczęścia po usłyszeniu deklaracji miłości. Osoby unikające z reguły boją się bliskości i wolą zachować dystans. Z tego powodu ich reakcja jest mniej entuzjastyczna. Z kolei badani o lękowym stylu przywiązania, poszukujący zaangażowania i bojący się odrzucenia, reagowali silniejszymi „pozytywnymi” emocjami.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze