1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. EURO 2012: Kibic - predyspozycje psychiczne

EURO 2012: Kibic - predyspozycje psychiczne

123rf.com
Jesteś urodzonym kibicem, czy oglądasz mecze piłki nożnej, bo uległeś hipnozie tłumu? Do bycia kibicem predysponują pewne określone cechy, które mamy za sprawą wysokiego poziomu serotoniny w mózgu. Jakie?

Amerykańska antropolog Helen Fisher oparła swoją teorię o gruntowne badania biologiczne, dowodzące że lista cech, które mają wpływ na nasze zachowanie, wynika z kodu DNA. Na to, czy jesteśmy spokojni czy wybuchowi, towarzyscy czy nie, jak traktujemy seks, przyjaźń, jakie mamy talenty, oddziałują geny. I co za tym idzie - krążące w naszym organizmie substancje chemiczne, które mają unikalne dla każdego człowieka stężenie oraz wchodzą w rozmaite interakcje. Fisher bezpośredni wpływ na nasze cechy osobowości przypisała czterem hormonom: dopaminie, serotoninie, testosteronowi i estrogenowi. Każdy z nich rządzi określonym typem człowieka. Według Helen Fisher są cztery podstawowe typy osobowości – Badacz, Dyrektor, Negocjator, Budowniczy. Każdy z nas jest unikalną mieszanką tych typów, ale dwa są w nas wiodące. Serotoninowy Budowniczy ma najwięcej cech typowego kibica. Jeśli jesteś nim, odnajdziesz się w poniższym opisie.

KIBIC – BUDOWNICZY

W głębi duszy to tradycjonalista, lojalny i sumienny, obowiązkowy. Szczególną wagę przywiązuje do moralnego postępowania, norm społecznych. Przestrzega je albo łamie. Budowniczy szanuje władzę albo jej się przeciwstawia, nigdy jednak nie jest ona mu obojętna. Myśli w sposób konkretny, często przyziemny, dba o szczegóły. Jest ostrożny i nieufny, ale nie bojaźliwy. Zazwyczaj jest towarzyski, doskonale sobie radzi w kontaktach z ludźmi. Budowniczowie obu płci mają w mózgu rozbudowane szlaki serotoniny. Hormon ten odpowiada za to, że każdy z nich wydaje się sympatyczny i odczuwa głęboką potrzebę bliskości z rodziną i społecznością. Serotonina tłumi aktywność testosteronu, męskiego hormonu odpowiedzialnego między innymi za potrzebę rywalizacji i agresję, dlatego Budowniczy zazwyczaj emanuje spokojem, rozwagą a także brakiem ambicji i kreatywności. Ma jednak w sobie duże pokłady agresji, która wybucha pod wpływem impulsu. Jest podatny na opinię innych, ulega wpływom grup. Lubi kierować ludźmi, w pracy zespołowej czuje się jak ryba w wodzie. Z pewnością jest lojalny, słowo „zasady” odmienia na wszystkie sposoby. Źle się czuje, kiedy znajdzie się w sytuacji nieprzewidywalnej i w pracy pod presją. Ma zamiłowanie do planowania, wręcz uwielbia trzymać się harmonogramów, jego zdolności logistyczne są najwyższej próby. Przepada za rutyną i powtarzalnością. To, co znajome, napawa go poczuciem bezpieczeństwa. Jest dokładny i cierpliwy. Do celu dąży etapami, jest dobry w układaniu puzzli. Działa powoli i etapami. Nie cieszy go absurdalny humor i dowcipy bez sensu. Jego gryzmoły pełne są symetrycznych, powtarzalnych wzorów. Żyje w świecie konkretów i faktów. Pamięta dużo szczegółów, ale nie umieszcza ich w szerszym kontekście. Teorie nie robią na nim wrażenia. Bywa prozaiczny, a wszelka dwuznaczność wprawia go w zakłopotanie.

Prezentem od serotoniny jest sprawne radzenie sobie ze słupkami liczb. Budowniczy jest sumienny, często pełni służbę w życiu, ma skłonności dobroczynne. Pragnie uchodzić za osobę godną szacunku, o nieposzlakowanej opinii. Krytyka może go powalić. Potrafi wiele poświęcić, żeby osiągnąć pozycję w hierarchii społecznej. Budowniczy na wyeksponowanym miejscu trzyma medale, dyplomy, zdjęcia z ważnymi osobami i rodziną. Silna aktywność serotoniny daje efekt religijności. Budowniczy z zaangażowaniem oddaje się zorganizowanym praktykom religijnym. Gdy zrobi coś przeciw normom, nęka go sumienie, słowo „powinność” robi wrażenie.

Budowniczemu wydaje się, że jego sposób myślenia jest jedyny. Bywa zamknięty na inne opcje, dogmatyczny i uparty. Cechuje go brak emocjonalnej elastyczności. Męczy go pesymizm, czasem wręcz fatalizm, wyluzowanie jest dla niego trudne. Dlatego ulega magii tłumu podczas impres sportowych lub religijnych. Negatywna strona Budowniczego to: poczucie moralnej wyższości, nadymanie się, świętoszkowate samozadowolenie, ferowanie osądów, zbytnia krytyka. Budowniczy to człowiek, który żyje przeszłością. Potrafią się w niej nurzać i wiecznie czegoś żałować.

Artykuły o EURO 2012

Sposoby na przezwyciężenie lęku w tłumie Iluzja – jej wpływ na tłum Tłum psychiczny Refleksje dla dziewczyny kibica

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze