Nie bój się: sposoby na pozbycie się lęku w tłumie

123rf.com

Cały naród świętuje rozpoczęcie Euro, chodzi na parady, manifestacje albo demonstruje. Ty nie. Dlaczego? Boisz się?
Lęk przed niszczycielską siłą tłumu często nam towarzyszy. Gdy nagle robi się wokół ciebie ciasno w autobusie, od razu brak ci powietrza. Gdy podczas koncertu ktoś przyciska cię do barierki czy ściany, masz ochotę uciec. To typowe i normalne lęki. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu znalazł się – niechcący lub specjalnie – w środku tłumu. I choć nawet na początku czuliśmy się jak część grupy, wspólnoty, to pewnym momencie przychodzi uczucie zagrożenia. Jednak są tacy, którzy z lęku przed tłumem i jego rażącą siłą, rezygnują z wszelkich form rozrywki – od koncertu w plenerze po mecz piłkarski – która wymaga interakcji z większą liczbą osób. Co zrobić, by bać się mniej? Oto nasze wskazówki:

  • Przewartościuj zagrożenie. Lęk sprawia, że często wyolbrzymiamy potencjalne zagrożenie. Zadziałaj zatem w odwrotnym kierunku: zracjonalizuj sytuację, zastanów się nad możliwym ryzykiem i uczciwie przyznaj przed sobą, że nie ma powodów do lęku.
  • Nawet jeśli spotkało cię coś złego w tłumie, np. ktoś cię okradł, przygotuj się na taką ewentualność, np. nie bierz ze sobą portfela, ale nie rezygnuj z wyjścia na koncert czy inne masowe wydarzenie, nie odbieraj sobie przyjemności.
  • Jeśli czujesz, że nadchodzi atak paniki, bo nagle wokół ciebie zrobiło się tłoczno, spróbuj głęboko oddychać i samej się uspokoić. Pamiętaj, że tłum nie oznacza od razu zagrożenia, pamiętaj, że nikt nie chce nikomu zrobić krzywdy. Oddychaj i obserwuj co się dzieje, pozytywna energia grupy powinna pomóc ci się uspokoić.
  • Najlepszą metoda na pokonanie lęku jest zmierzenie się zagrożeniem. Oczywiście nikt nie każe chodzić po linie nad przepaścią osobie mającej lęk wysokości, ale można spróbować oswoić się z obecnością dużej ilości osób. Obserwuj tłum, zobacz jak się zachowują ludzie. Na początku trzymaj się w bezpiecznej odległości, a potem stopniowo, bezpiecznie i z radością zacznij doceniać bliskość innych, życzliwych ci osób.