1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Dziecięce przyjaźnie kluczem do szczęścia

Dziecięce przyjaźnie kluczem do szczęścia

Badania wskazują, że pozytywne relacje w dzieciństwie i okresie dojrzewania są kluczem do szczęścia w dorosłych związkach.

Naukowcy z Australii odkryli, że dzieci, które przyjaźnią się z rówieśnikami, szybciej rozwijają mowę a także osiągają lepsze wyniki w nauce. Interakcje, których doświadczają z rówieśnikami, wpływają na ich rozwój intelektualny, ponieważ są skutecznym bodźcem, by lepiej się porozumiewać i brać udział w pozytywnej rywalizacji. Dzieci potrzebują mieć punkt odniesienia, wobec którego będą mogły się określić. Przyjaciele z ich grupy wiekowej są dla nich w tym bardziej wiarygodni niż dorośli.

Ponadto dzieci, które mają przyjaciół, w życiu dorosłym cieszą się głębszymi, satysfakcjonującymi związkami. Więzi społeczne, których doświadczyły w dzieciństwie, uczą je bowiem zaufania do drugiego człowieka, okazywania uczuć i przyjmowania ich. Przyjaźnie to dobry "poligon doświadczalny", na którym można poćwiczyć przeżywanie odrzucenia, bliskości, empatii. Można przekonać się, czym skutkuje pomoc komuś, lojalność, czasowe oddalenie, wzajemna inspiracja. To najlepsza nauka bycia w relacji.

Źródło: Journal of Happiness Studies

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze