1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Fałszywi przyjaciele - 20 typów (cz. 2)

fot. 123rf
Jeśli swój czas chcesz zainwestować jedynie w prawdziwe, wartościowe i rozwijające relacje, rozpoznaj fałszywych przyjaciół. A potem podejmij decyzję, czy dalej pragniesz ich obecności w swoim życiu.

1. Uroczy Piotruś Pan

Jest czarujący i trzeba ratować go z tarapatów, w które co i rusz wpada. Nie grzeszy on odpowiedzialnością i realnym rozeznaniem sytuacji. Jeśli zrezygnujesz z Uroczego okaże się, czy byłaś dla niego jedynie pogotowiem ratunkowym, czy prawdziwym przyjacielem. Warto też pamiętać, że nie jesteś w stanie nikomu naprawdę pomóc, dopóki ta osoba nie jest gotowa na przyjęcie pomocy.

2. Banda znajomych z Facebooka

Jeśli znakomita część twoich „przyjaciół” ma swoje konta na portalach społecznościowych, tracisz prawdziwe życie i szanse na autentyczne relacje. Lepsza jest garstka przyjaciół, którzy istnieją w realu, i którym można zaufać, niż mnóstwo zdjęć, wpisów i komentarzy. Nie jest to zło samo w sobie, ale internetowi znajomi nie mogą zastąpić tych, z którymi spotykasz się, gdy nie siedzisz przed komputerem.

3. „Oświecony Budda”

Wydaje się, że ktoś taki żyje w innym wymiarze, ty nie, ponieważ to ty płacisz za kawę czy obiad, kiedy się z nim spotykasz. Pomyśl, co zrobisz z gotówką, którą na niego wydajesz, gdy pozbędziesz się fałszywego Buddy ze swojego życia.

4. Flirtujący współpracownik

Jeśli nie jesteś zainteresowana bliższą relacją z kolegą z biura, który przekracza twoje granice, ustaw je na nowo. Uleganie pokusom „niewinnego” flirtowania w biurze (zwłaszcza, gdy oboje albo jedno z was żyje w związku) zwykle przykro się kończy. 5. Snob

Ta osoba sprawia, że źle się czujesz w swoich dżinsach i samochodzie. Dla snoba najważniejsze są metki, ceny i prestiż, nie ty jako osoba. Jeśli nie chcesz być towarem, unikaj Snoba.

6. Poszukująca mężczyzny

Mówi ci: „Kochana, uwielbiam twój dom, masz takie słodkie dzieci, miłego, zaradnego męża. Lubię z wami jeść kolację”. Uważaj, chodzi jej głównie o punkt, który wymieniła jako trzeci. Zachowaj czujność i umów się z nią w kawiarni sam na sam. Przekonasz się, czy dalej cię lubi.

7. Mądrala

Wszystko wie lepiej niż ty i niż ktoś inny. Jeśli spędzasz z mądralą więcej czasu, masz wrażenie że już nie wiesz kim jesteś, bo zaczynasz wątpić w każdą decyzję, którą podjęłaś. Mądrala jest zadowolony, bo o to mu chodziło.

8. Mistrz czarnych scenariuszy

Gdy rozmawiasz z nim, masz wrażenie w każdej chwili może zalać was fala powodziowa lub sufit spadnie wam z hukiem na głowę. Jeśli głównym tematem rozmowy z przyjacielem są wiadomości z pierwszych stron gazet, możesz przecież czytać je sama, jeśli masz ochotę na porcję codziennych katastrof.

9. Typ bierno-agresywny

Niby wszystko jest w porządku, ale nic nie jest w porządku. Po spotkaniu z tym typem, czujesz się źle i nie umiesz dokładnie powiedzieć dlaczego. Taka osoba uśmiecha się, wbijając nóż w plecy. Jak to robi? Niepostrzeżenie częstuje cię złośliwościami. Nie umie być konfrontacyjna, ale nadmiar nagromadzonej agresji przekazuje tobie w formie zawoalowanej.

10. Konkurentka

Kto był na fajniejszych wakacjach, kto ma ładniejszy wzorek na rajstopach, której dziecko zgubiło więcej mleczaków? To męczące przyjaźnić się z wieczną konkurentką, szkoda czasu na życie na ringu. Fajnie jest, gdy przyjaciółka wspiera i lubi cię taką, jaka jesteś, a nie walczy z tobą.

Fałszywi przyjaciele - 20 typów (cz.1) - TUTAJ

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze