1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Dlaczego zwlekasz?

Dlaczego zwlekasz?

fot. 123rf
Zwlekanie sprawia, że proste rzeczy stają się trudne, a trudne jeszcze trudniejsze. Dlaczego więc odkładamy na później różne sprawy oraz realizację marzeń? I jak temu przeciwdziałać?

Ci z nas, którzy mają zwyczaj zwlekania, wiedzą że tworzy on zbędne przeszkody do pokonania. Kiedy staramy się zdążyć na czas w ostatniej chwili, doświadczamy stresu. Tylko w niewielu przypadkach działanie pod presją przynosi lepsze rezultaty. Zazwyczaj mamy więcej strat.

Kiedy zwlekasz, warto wziąć pod uwagę to, jaką rolę odgrywają nasze obawy przed zabraniem się za zadanie. Pomyśl czego się boisz i dlaczego? Bo coś okaże się trudne i ty wyjdziesz na tą, która nie umie, nie daje sobie rady? Dlatego nie bierzesz się za naukę drugiego obcego języka. A może nie chcesz pokazać, że za bardzo się angażujesz, bo wolisz stać z boku i trzymać się na dystans? Dlatego nie proponujesz nowych rozwiązań w pracy, o których od dłuższego czasu myślisz. Może, gdybyś się za to zabrała, rozwiązałabyś problem, którego boisz się rozwiązać, bo musiałabyś stanąć twarzą w twarz z czymś niewygodnym? Dlatego nie załatwiasz wyjazdu, na który chcesz wyjechać gdzieś sama, bo boisz się reakcji zazdrosnego męża.

Warto nie odkładać na później zadań i działań z kilku powodów. Kiedy zwlekamy, czujemy się przytłoczeni tym, co mamy zrobić. Ta rzecz jest z nami przez cały czas, podczas gdy mogłaby odejść a my byłybyśmy od niej wolne. Czasem od tego, czego nie robimy, zależą inne nasze sprawy i pozostajemy przez to w chaosie, a to nie służy odprężeniu i skuteczności. Konsekwencją zwlekania jest też to, że kiedy już się na to odkładane zadanie zabieramy, zaniedbujemy inne aspekty życia, co nie jest dla nas korzystne. A przede wszystkim działamy pod wpływem stresu, a jego skutki są zawsze szkodliwe dla duszy i ciała.

Najczęściej zwlekamy z powodu tego jak postrzegamy zadanie, które mamy wykonać. Jeśli zmienimy tę perspektywę, zmieni się także nasza motywacja i przestaniemy wreszcie zwlekać. Francuski jest trudny? Nie dasz sobie rady? Nie przekonasz się, czy taki jest dla ciebie, jeśli tego nie sprawdzisz. A co się stanie, jeśli rzeczywiście nie nauczysz się tego języka? Czy twoje poczucie własnej wartości od tego właśnie zależy? Dlaczego nie angażujesz się w nową pracę? Boisz się wejść do zespołu? Dlaczego? Zawsze tak robisz? Teraz zrób wreszcie inaczej. Boisz się być odrzucona? Co najgorszego może się stać? A co może wydarzyć się, jeśli zaryzykujesz? Marzysz o samotnym wyjeździe bez męża? Dlaczego? Czujesz się uwięziona jego zazdrością i zaborczością? Co się stanie, jeśli mu się przeciwstawisz? Boisz się zmiany czy ewentualnego rozstania? W ten sposób można rozpatrzyć przyczyny każdego odwlekania, żeby skutecznie mu zapobiec.

Nie chce mi się! Jak się motywować? - TUTAJ

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze