1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

3 rodzaje perfekcjonistycznego głodu

123rf
123rf
Perfekcjonizm jest podobny do nienasyconego głodu. W dążeniu do niedościgłej doskonałości, psychoterapeuta Pavel Somov, wyróżnia trzy rodzaje perfekcjonistycznych postaw.

Głód potwierdzenia Perfekcjonista z tym rodzajem głodu pożąda pochwały, słów uznania. Gdy tego nie dostaje, wątpi, czuje się niespokojny. Doświadczanie takich emocji jest częste przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych. Obsesyjna część osobowości pragnie być pracowita, sumienna, zawsze chętny do spełnienia oczekiwań innych. Ktoś we władzy obsesji obawia się, że niedoskonałe wykonanie zadania doprowadzi do porzucenia i potępienia go. Czuje się wartościowy i niezbędny tylko wtedy, gdy uzyska potwierdzenie u innych. W efekcie ciągle, kompulsywnie, dąży do zaspokajania potrzeb ludzi, od których pochwał jest zależny i żyje w lęku przed dezaprobatą.

Głód odzwierciedlania

Na pewnym etapie naszego rozwoju, kiedy jesteśmy dziećmi, potrzebujemy by bliscy nam dorośli ludzie, odzwierciedlali nasze uczucia – radość, strach, smutek, złość. Dzięki temu uczymy się czuć i dzięki temu wiemy, kim jesteśmy. Kiedy nie otrzymamy odzwierciedlania w dzieciństwie, szukamy poczucia siebie u innych. Czujemy pustkę w środku i poczucie to chcemy zrekompensować na zewnątrz. To się zdarza osobowościom narcystycznym. Ktoś taki domaga się absolutnej uwagi, specjalnego traktowania, zaspokajania pragnień. Narcyz chce być w swoich oczach idealnym. Dlatego od siebie i innych wymaga doskonałości. Jest w tym perfekcjonistycznie bezwzględny.

Głód kontroli

Życie jest skomplikowane i pełne niespodzianek. Wystawia na próbę naszą umiejętność przewidywania, pozbawiając iluzji, że wszystko możemy zaplanować. Perfekcjonista z głodem kontroli próbuje nie poddawać się przepływowi życia. Pragnie pewności, że jest na właściwej drodze i że poradzi sobie w tym trudnej, groźnej rzeczywistości. Szuka jakiejś pewnej filozofii, struktury, idei, która zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Postawa takiego kogoś jest sztywna, w środku lękliwa, a na zewnątrz często walcząca. Ten rodzaj perfekcjonizmu bliski jest purytańskiej moralności i dogmatycznej bezkompromisowości. Tylko przestrzegając pewnych zasad, taki ktoś czuje się godny i przez to bezpieczny. Zmusza do tego siebie i innych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze