1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Więcej elastyczności - więcej energii

123rf
Z badań wynika, że ludzie charakteryzujący się elastycznym profilem osobowości mają więcej energii życiowej. Życie lubi zmiany!

Profesor Antonio Terracciano zbadał związek między osobowością, metabolizmem i wydolnością układu krążenia. Sprawdził, czy pewne cechy psychiczne mają korelację ze stanem naszego zdrowia i kondycją fizyczną, zwłaszcza funkcjonowaniem serca.

Poprzednie badania wykazały, że osoby ćwiczące fitness, a więc z wydolnym układem krążenia, są zdrowsze i dłużej żyją. Teraz naukowcy dodali do tej wiedzy nowy element - predyspozycje osobowościowe. Ciekawiło ich, czy osoby stanowcze i odważne zużywają więcej energii, czy ludzie depresyjni potrzebują jej mniej i jak zarządzają energią jednostki odpowiedzialne i sumienne. Wyniki wskazują, że podstawowe tempo metabolizmu oraz wydolność krążenia są związane z cechami osobowości. W badaniu wzięło udział 642 uczestników w wieku od 31 do 96 lat. Okazało się, że ludzie bardziej neurotyczni mają niższą wydolność tlenową i są mniej odporni na wysiłek. Podobnie jak ludzie ugodowi. Sumienni oraz otwarci radzą sobie z tym lepiej. Przy wydatkowaniu mniejszej ilości energii potrafią szybciej biegać, chodzić czy pływać niż neurotycy oraz ugodowcy. Jeszcze bardziej żywotni są ekstrawertycy, pojemność tlenowa ich płuc jest największa z wymienionych typów osobowości. Ludzie gniewni, skłonni do ryzykownych zachowań, mają tendencję do palenia papierosów i mają tętnice bardziej narażone na choroby układu krążenia, przez co ich żywotność maleje z wiekiem a ryzyko przedwczesnej śmierci jest u nich największe. Natomiast najbardziej energiczne i przez to wytrwałe są osoby elastyczne. Są one najbardziej zdrowe, ruchliwe i najdłużej żyją. To są ludzie, którzy lubią zmiany w życiu, często zmieniają poglądy, wygląd, miejsce zamieszkania, mają nie jeden zawód i nie jeden związek miłosny za sobą. Ich życie płynie a krew w ich żyłach szybciej krąży. źródło: Florida State University

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze