1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

5 rad od 100-latków

123rf
Ludzie, którzy w dobrym zdrowiu dożywają sędziwego wieku, mają pewne wspólne cechy i umiejętności. Jakie?

1. Umiejętność puszczania

100-latkowie są mistrzami w puszczaniu przeszłości. Oni nie opierają się zmianom i nie trzymają się kurczowo tego, co już jest i jest znane. Potrafią bez większego żalu zostawić coś, co już nie działa tak, jak powinno. Czują, kiedy pewne aktywności, wartości czy jakości się kończą, ich czas po prostu mija.

2. Umiejętność przystosowywania się

Ludzie szczęśliwi to potrafią – przystosować się do nowych okoliczności. Wiedzą oni doskonale, że czymś stałym w życiu jest jedynie zmiana. To sprawia, że nie przywiązują się do stabilizacji i spokoju. Harmonię mają wewnątrz, ale ich życie pełne jest nagłych zwrotów akcji. Zmiana nie oznacza dla nich straty. Jest to raczej szansa na zweryfikowanie tego, czy umiemy korzystać z tego, co jest w chwili obecnej.

3. Poczucie przynależności

Mimo tego, że 100-latkowie nie boją się zmian, mają wewnętrzne poczucie przynależności – czy to do rodziny, jakiejś grupy społecznej, przyjacielskiej i przede wszystkim do siebie. Oni wiedzą kim są i dlatego potrafią stworzyć autentyczne więzy z innymi. Izolacja prowadzi do poczucia samotności i w konsekwencji do depresji.

4. Zdrowa zależność

100-latkowie potrafią się poddać sile większej od nich samych. Nie są buntownikami i wojownikami, bo postawa walki zdradza wewnętrzny lęk i okrada z sił. Oni cenią sobie wolność, ale nie niosą życia wyłącznie na swoich barkach. Są zależni od losu, który w pełni akceptują. Potrafią przyjmować pomoc, działać wspólnie i z radością. Wypełniają swoje przeznaczenie świadomie i lekko. Silniejsza podczas mocnego wiatru okazuje się wiotka gałązka, a nie twarde, sztywne drzewo.

5. Otwartość i elastyczność

Te cechy przejawiają się brakiem sztywnych wymagań od życia. Jeśli takie mamy, nie jesteśmy w stanie wieść go w zgodzie ze sobą. Natura i życie same w sobie są zmienne, więc brak elastyczności wyklucza egzystencję w zgodzie z nimi. 100-latkowie nie mają stałych od wielu lat poglądów, potrafią porozumieć się z młodymi ludźmi, akceptują zmieniające się trendy. Dzięki otwartości cały czas są ciekawi świata.

Szczęście to brak oczekiwań - TUTAJ

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze