1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Zdrada emocjonalna – co to? Kiedy mamy z nią do czynienia? 12 znaków ostrzegawczych

Zdrada emocjonalna – co to? Kiedy mamy z nią do czynienia? 12 znaków ostrzegawczych

Jeśli nie możesz się doczekać spotkania, jesteś z nim w częstym kontakcie, musisz wiedzieć co się u niego dzieje – to sygnał, że jesteś zaangażowana. W twoim mózgu wydziela się dopamina, prawdopodobnie jesteś zakochana. W relacjach przyjacielskich nic takiego się nie dzieje i nie ma wtedy możliwości, aby doszło do zdrady psychicznej. (Fot. iStock)
Jeśli nie możesz się doczekać spotkania, jesteś z nim w częstym kontakcie, musisz wiedzieć co się u niego dzieje – to sygnał, że jesteś zaangażowana. W twoim mózgu wydziela się dopamina, prawdopodobnie jesteś zakochana. W relacjach przyjacielskich nic takiego się nie dzieje i nie ma wtedy możliwości, aby doszło do zdrady psychicznej. (Fot. iStock)
Z badań wynika, że 80 proc. przyjaźni między kobietą a mężczyzną kończy się seksem. A zaczyna się niewinnie. Co może świadczyć o zdradzie emocjonalnej? Co to za zjawisko i jak sobie z nim poradzić?

Zdrada emocjonalna – co to?

Istnieje co najmniej 12 znaków ostrzegawczych, które informują, czy relacja, którą mamy poza związkiem, zmierza ku czemuś poważniejszemu i czy może towarzyszyć jej ryzyko zdrady psychicznej. Podaje je amerykańska psychoterapeutka Athena Staik. Jakie etapy zdrady emocjonalnej wyróżniamy?

1. Kiedy myślisz i mówisz – jesteśmy tylko przyjaciółmi

Takiego rodzaju wypowiedzi są podejrzane. To już brzmi jak rodzaj usprawiedliwiania przed samą sobą i otoczeniem.

2. Kiedy dzielisz się ze swoim przyjacielem intymnymi sprawami

Dzielenie się najgłębszymi obawami, nadziejami, historią swojego życia, namiętnymi opowieściami pogłębia emocjonalną więź między ludźmi. Wówczas powoli pojawia się intymność, która może prowadzić do zdrady emocjonalnej. Wówczas można mówić o zdradzie emocjonalnej żony – partner może poczuć się urażony.

3. Kiedy omawiasz z nim problemy swojego związku

A zwłaszcza, kiedy mówisz o partnerze. Wtedy stajesz się dostępna dla kogoś innego, kto może się tobą opiekować, wspierać, zaspokajać twoje emocjonalne potrzeby, narażając jednak swojego faceta na zostanie ofiarą zdrady emocjonalnej.

4. Kiedy porównujesz przyjaciela do swojego partnera

Wobec partnera to nadużycie zaufania i przedmiotowe traktowanie obydwu panów. To zdradza, że z żadnym z nich tak naprawdę nie jesteś blisko. Warto zdawać sobie wtedy sprawę z tego, co to jest zdrada emocjonalna, by móc w porę jej zapobiec.

5. Kiedy obsesyjnie myślisz i marzysz o przyjacielu

Jeśli nie możesz się doczekać spotkania, jesteś z nim w częstym kontakcie, musisz wiedzieć co się u niego dzieje – to sygnał, że jesteś zaangażowana. W twoim mózgu wydziela się dopamina, prawdopodobnie jesteś zakochana. W relacjach przyjacielskich nic takiego się nie dzieje i nie ma wtedy możliwości, aby doszło do zdrady psychicznej. Co to oznacza? Możliwe, że przyjaciel staje się w twoich oczach kimś więcej.

6. Kiedy pojawiają się między wami romantyczne gesty

Pocałunki na przywitanie, dotyk, przytulanie – po takim kontakcie w mózgu wydziela się oksytocyna, hormon bliskości. Kobieta wtedy nigdy nie jest obojętna wobec mężczyzny.

7. Kiedy sprawy przyjaźni wygrywają ze sprawami związku i rodziny

Mając wybór, zaczynasz wybierać spotkanie przy kawie z przyjacielem, a nie na przykład spacer z partnerem czy rodzinne wyjście na kolację. I takie sytuacje się powtarzają. A gdy jednak wybierzesz związek, jesteś rozdrażniona i niezadowolona.

8. Kiedy utrzymujesz w tajemnicy przed partnerem to, co robisz z przyjacielem

To znak, że odległość między tobą a partnerem powiększa się. Bliskość oznacza zaufanie. Może okłamujesz swojego partnera? Dlaczego masz coś do ukrycia? Odpowiedź na to pytanie pokaże, jak naprawdę sprawy się mają i czy twoje relacje są narażone na przykre skutki zdrady psychicznej.

9. Kiedy się usprawiedliwiasz

Jeśli w twoim umyśle istnieje lista powodów, dlaczego utrzymujesz kontakt z przyjacielem, sama ze sobą prowadzisz dialog na ten temat. Jakaś twoja część potrzebuje tych kontaktów, a inna się za to obwinia. Wsłuchaj się w siebie, aby zauważyć kolejne etapy zdrady emocjonalnej, których właśnie doświadczasz.

10. Kiedy fantazjujesz o seksie z przyjacielem

Oznacza to, że jesteś nim zainteresowana jako kobieta, nie tylko jako przyjaciółka. To wyraźnie zdrada emocjonalna żony względem swojego męża.

11. Kiedy często przyjmujesz i wręczasz prezenty

Wymiana prezentów to energia dawania i brania, ona zacieśnia relacje między ludźmi. Już samo myślenie, co komu sprawi przyjemność, poświęcanie energii na obdarowywanie świadczy o emocjonalnym zaangażowaniu i ryzyku zdrady emocjonalnej względem bliskiej ci osoby.

12. Kiedy lubisz spędzać z przyjacielem czas sam na sam

To jest znak ostrzegawczy, że dążysz do tego, żeby została przekroczona granica zdrady emocjonalnej, za którą są zachowania seksualne. Chcesz tego?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze