Raj Raghunathan, psycholog społeczny, wskazuje sposoby, które najszybciej poprawiają ludziom humor. 0to 10 błyskawicznych „poprawiaczy” nastroju.
1. Intensywny wysiłek fizyczny
Pobiegaj, pograj w koszykówkę, pojeździj na rowerze, idź do klubu fitness albo potańcz zumbę. Nawet spacer po parku szybkim krokiem potrafi wybić z rytmu umysł, który jest zaprzątnięty negatywnymi myślami. Po takim treningu, gdy przezwyciężysz swoją niechęć do ruchu, poczujesz się znacznie lepiej.
2. Czas spędzony z przyjaciółmi
Przyjaciele uszczęśliwiają. Gdy jesteśmy w kiepskiej formie, zwykle nie chcemy wchodzić w interakcje z innymi. Tymczasem dobre towarzystwo jest skutecznym sposobem na to, żeby odzyskać humor. Kiedy przebywamy z ludźmi, odwracamy uwagę od własnych trudnych spraw i męczących myśli.
3. Umiarkowana ilość alkoholu
Lampka wina, nie więcej, jak pokazują badania, doskonale odpręża i przywraca dobre samopoczucie. Umiarkowana dawka alkoholu pomaga pozbyć się zahamowań oraz łagodzi skłonność do zamartwiania się. Trzeba jednak umieć zatrzymać się na kilku łykach wina, bo inaczej złe samopoczucie za jakiś czas wróci zwielokrotnione.
4. Zadbanie o wygląd
Umyj włosy, ubierz się ładnie, użyj dobrych perfum i wyjdź. Jesteśmy istotami społecznymi, co oznacza, że martwimy się tym, co myślą o nas inni. Jeśli dajemy im powód, żeby się nami zachwycili, nasz pesymizm maleje w zastraszającym tempie. Od razu czujemy się o wiele lepiej, a o to nam przecież chodzi, gdy chcemy poprawić sobie humor.
5. Powrót do dobrych wspomnień
Na nowo przeżywając „te stare dobre czasy”, możemy błyskawicznie wprawić się w świetny humor. Badania pokazują, że ludzie którzy mają pozytywne wspomnienia, są szczęśliwsi. Dlatego przypomnij sobie czas, w którym było ci dobrze i uśmiechnij się do siebie.
6. Śmieszny, wzruszający film
Niektórzy ludzie wolą komedie, inni komedie romantyczne, a jeszcze inni melodramaty. Niezależnie od tego, oglądanie ulubionych filmów wpływa na nas bardzo pozytywnie.
7. Rozmowa z mądrą, doświadczoną osobą
To może być babcia, którą szanujesz, sąsiadka, terapeuta, ktoś, kogo obecność jest kojąca dzięki życiowej mądrości, którą emanuje. Tacy ludzie mają w sobie wewnętrzny spokój, który staje się zaraźliwy. Po takim spotkaniu ze zmartwionego, zestresowanego człowieka przeobrażamy się wówczas w zadowolonego i uspokojonego osobnika.
8. Działanie
Zrób coś, chociażby wyjmij naczynia ze zmywarki albo je tam włóż. Chodzi tutaj o poczucie skuteczności, które pozwala nam dobrze się poczuć. Zrób coś prostego i łatwego, a znajdziesz się na dobrej drodze do dobrego samopoczucia.
9. Mały akt dobroci
Najsilniejszym wyznacznikiem tego, jak się czujemy, jest historia o tym, kim jesteśmy. Jeśli możemy poczuć się wielkodusznie i wspaniałomyślnie, oczywiste jest że dobry nastrój nam wróci. Kupienie dziecku zabawki, zrobienie partnerowi jego ulubionej herbaty, wsparcie przyjaciółki – spróbuj tych sposobów, a poczujesz, że znowu chce ci się żyć.
10. Bliżej natury
Wybierz się do parku, do lasu, nad rzekę. Popatrz się na zieleń, wodę, poczuj pod stopami ziemię, przytul się do drzewa. Głęboko oddychaj i odbieraj świat zmysłami. Patrz, słuchaj, wąchaj. Nie myśl. Po około 20 minutach zły nastrój cię opuści.