1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Negatywne myśli – spisz je i wyrzuć

123rf
Chcesz pozbyć się negatywnych myśli? Najnowsze badania pokazują, że jeśli spiszesz je na kartce a potem wyrzucisz ją, opuszczą one ciebie.

Jednocześnie podczas badań okazało się, że kiedy uczestnicy nosili w kieszeni kartkę ze swoimi negatywnymi myślami, to nie opuszczały ich one prawie wcale. - Na pewnym poziomie może to brzmieć głupio, ale naprawdę okazało się, że to działa – powiedział Richard Petty, profesor psychologii z Ohio State University. - Kiedy napiszemy na kartce myśli, których się chcemy pozbyć i pozbędziemy się kartki, one zostawią nas w spokoju. Samo wyobrażanie sobie tego procesu nie jest tak bardzo skuteczne. Możemy segregować swoje myśli. Jedne traktować jak śmieci, które wyrzucamy a do innych podchodzić z szacunkiem, jako godnych ochrony.

W eksperymencie badawczym poproszono uczestników, żeby w ciągu 3 minut napisali pozytywne i negatywne myśli na temat własnego ciała. Naukowcy poprosili, żeby połowa badanych przeczytała jeszcze raz uważnie myśli na swój temat, a następnie wyrzuciła kartki do kosza na śmieci. Druga połowa miała je czytać, zastanawiając się, czy nie popełnili jakichś błędów w pisowni. Następnie oceniono postawę uczestników wobec własnego ciała. Wyniki pokazały, że ta część badanych, która sprawdzała błędy, czuła się dobrze lub źle w zależności od tego, na których myślach skupiła uwagę. Natomiast te osoby, które wyrzuciły swoje myśli, czuły się zdecydowanie lepiej, niezależnie od tego, jakie myśli przedtem spisały.

- Kiedy wyrzucisz swoje myśli, nie ma już znaczenia, czy były one pozytywne czy negatywne – twierdzi Petty. - Myśli są ulotne, zmienne. W każdej chwili możemy zacząć myśleć od nowa. Jednak wyrzucenie myśli, które nam szkodzą, skutecznie od nich uwalnia. Im bardziej jesteśmy przekonani, że one odeszły, tym lepiej. Dlatego zniszczenie kartki przynosi takie dobre skutki. Nasze badania również pokazały, że trzymanie przy sobie lub na widoku kartki z myślami, które chcemy zachować, również pomaga w utrzymywaniu dobrego samopoczucia.

źródło: Ohio State University

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze