1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak przygotować się na zmiany w życiu?

Jak przygotować się na zmiany w życiu?

Jak reagować na zmiany, które pojawiają się na naszej drodze? (fot. iStock)
Jak reagować na zmiany, które pojawiają się na naszej drodze? (fot. iStock)
Co możesz zrobić, gdy nie wiesz jakiego dokonać wyboru i dręczy cię pytanie: „Czy to dobra droga?” - Poniżej kilka praktycznych podpowiedzi.

Kiedy chcesz podjąć jakąś decyzję, np. kupić nowy samochód, zmienić fryzurę czy stan cywilny – posłuchaj, co ma w tej sprawie do powiedzenia twoje ciało.

Usiądź spokojnie, w ciszy, poobserwuj oddech. Wyobraź sobie tę nową sytuację, np. ślub. Jakie doznania pojawiają się w twoim ciele? Co czujesz w brzuchu, klatce piersiowej? Czy to przyjemne, otwierające doznania? Poczuj, jaki ruch chciałoby wykonać twoje ciało? Otwarcie się na zmianę (np. wyciągnięte ręce, otwarta klatka piersiowa)? A może gest zamykający (np. ręce na piersiach, osłonięcie splotu słonecznego)? Albo napięcie w nogach, tak jakby chciały uciec od tego, co cię czeka?

Zmiana na horyzoncie: co robić?

  • Zintegruj zmiany zewnętrzne z wewnętrznymi i odwrotnie.
  • Jeśli coś samo się zmienia w twoim życiu, to znaczy, że wewnętrznie jesteś gotowa do zmiany – poszukaj tej gotowości w sobie. Jeśli czujesz wewnętrzną potrzebę zmian – sprawdź, czy świat odpowie na twoją zmianę.
  • Pamiętaj, że ludzi i świata nie zmienisz. Możesz jedynie zmienić siebie.
  • Zmiana, nawet najbardziej pożądana, jest jak śmierć – oznacza stratę. Przeżyj żałobę po stracie. Możesz opłakać „stare”, przeprowadzić swój indywidualny rytuał pożegnania, np. spakować zdjęcia byłego partnera, zapakować je jak prezent i schować na dnie szuflady.
  • Zachowaj równowagę pomiędzy poddaniem się a aktywnym zarządzaniem zmianą. Powiedzmy, że dostałaś ofertę pracy, niewiele wiesz o tym miejscu, ale chciałabyś się dobrze przygotować. Możesz to zrobić, ale bez tworzenia konkretnych scenariuszy. Zamiast próbować przewidywać, co będzie – poczuj, co ty chcesz z siebie dać w nowej pracy, co jest dla ciebie ważne. Nie fantazjuj, tylko skup się na faktach. Zaufaj, że wszystko, co spotka cię w nowym miejscu, będzie dla ciebie dobre.

Więcej na temat zmian w artykule: „Życiowe zmiany: jakie towarzyszą im emocje?”

Ewa Klepacka-Gryz psycholog, terapeutka, autorka poradników psychologicznych, trener warsztatów rozwojowych dla kobiet www.terapiavia.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze