1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Komu potrzebny jest trening uważności?

123rf.com
123rf.com
Zobacz galerię 3 zdjęcia
Trening mindfulness jest szczególnie przydatny dla osób pracujących w wymagającym i skomplikowanym środowisku biznesowym, osoby, które mają szczęście pracować w mniej stresujących warunkach, znajdą w ćwiczeniu uważności inspirację do pełniejszego życia, poprawy dobrostanu i szczęścia osobistego.

Kto i w jakich sytuacjach powinien sięgnąć po trening uważności?

  •  Zajmujesz odpowiedzialne stanowisko — codziennie podejmujesz decyzje, opierając się na niepełnych danych, a skutki Twoich działań pojawiają się w odległej perspektywie czasowej. Twoje decyzje dotyczą losu innych ludzi, podwładnych, współpracowników, czasem całej organizacji. Pomimo presji, niepełnych danych, stale zmieniającej się sytuacji powinieneś zachować jasność i klarowność umysłu.
  • Pracujesz w środowisku natłoku informacyjnego — na przykład w świecie mediów, dziennikarzy, redaktorów serwisów internetowych, rzeczników prasowych, słowem, osób zalewanych na co dzień rzeką informacji. W tej sytuacji umiejętność zarządzania własną uwagą, możliwość skupiania się, ale i „czujna” obecność, które są rezultatem mindfulness, powodują, że znacznie lepiej radzimy sobie ze, zdawałoby się, przygniatającą nas ilością informacji.
  • Stres w pracy stał się bardzo intensywny — dzieje się tak zwłaszcza w okresach, kiedy zmieniasz swoją pozycję zawodową (awansujesz lub zostałeś zdegradowany), firma jest w trudnej sytuacji (gwałtowny wzrost, połączenie z inną firmą, trudna sytuacja finansowa), stajesz wobec zadań, z którymi sobie nie radzisz.
  • Przeciążenie pracą jest nieodłącznym elementem Twojego dnia pracy — terminy są „na wczoraj”, zakres zadań stale się zwiększa, niektóre z zadań przerastają Twoje możliwości, grafik masz tak zapełniony, że nie masz czasu na zwykłą kawę lub podstawowe zadania.
  • Jesteś zmuszony do wykazywania nieustannej kreatywności — dostajesz coraz nowsze, niespodziewane zadania, musisz stale poznawać nowe rzeczy, uczyć się, a do tego niemal od razu wdrażać te poznane idee w działanie.
  • Nastąpił spadek efektywności zespołu, w którym pracujesz albo którym zarządzasz — może on wynikać z wielu różnych przyczyn: wypalenie zawodowe, nadmierny stres, zła atmosfera w zespole, niskie zaangażowanie członków zespołu. Z reguły dzieje się tak, że nawet jedna lub dwie osoby w zespole, które działają bardziej uważnie, wpływają na znaczne polepszenie efektywności pozostałych członków zespołu; mindfulness jest bowiem „zaraźliwe”.
Chcesz zwiększyć własną efektywność — próbowałeś dziesiątek programów rozwijających kompetencje, ale z doświadczenia wiesz, że ich działanie jest ograniczone. Szukasz czegoś, co realnie i trwale wpłynie na zwiększenie Twojej efektywności zawodowej.
  • Zaburzona została równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym — balansujesz na granicy lub już przekroczyłeś granicę wypalenia zawodowego. W pracy martwią Cię kłopoty domowe, w domu stale myślisz o pracy, na wypoczynek zabierasz ze sobą mnóstwo rzeczy do nadrobienia. Nawet zwolnienie lekarskie nie jest powodem, aby wyłączyć komórkę.
  • Fragment pochodzi z książki „ Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą”, arosław Chybicki, Wydawnictwo Sensus 2016, s.248

    Share on Facebook Send on Messenger Share by email
    Autopromocja
    Autopromocja

    ZAMÓW

    WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
    • Polecane
    • Popularne
    • Najnowsze