fbpx

Jak pozbyć się lęku?

Jak pozbyc sie leku
123rf.com

Potrafi być jak śnieżna lawina. Lęk bywa gwałtowny, groźny, nie do zatrzymania. Są jednak sposoby na to, żeby go ujarzmić.
To uczucie przytłacza nas, zaburza jasność myślenia i odcina od pozytywnych myśli. Jak się pozbyć lęku?

1. Bądź świadoma swojego wewnętrznego dialogu. Zwróć uwagę na głos wewnątrz głowy, który podsuwa ci myśli wywołujące strach. Wyłap je w potoku swoich myśli i zanotuj. Zdanie, które wywołuje twój lęk, weź pod lupę zdrowego rozsądku. Czy naprawdę jest się czego bać?

2. Wróć do teraźniejszości. Teraz wszystko jest w porządku, oddychasz czyli żyjesz, jesteś. I to wystarczy. Jak się głębiej wczujesz w siebie, to tu i teraz nie ma żadnego problemu. Żeby bardziej zakorzenić się w teraźniejszości, zastosuj techniki relaksacyjne – oddechowe, posłuchaj uspokajającej muzyki, medytuj.

3. Odpuść. Najbardziej boimy się tego, co jest poza naszą kontrolą, a jest tego sporo. Zastanów się, na co nie masz wpływu i zapomnij o tym. Przynajmniej dzisiaj. Przekonasz się jaką poczujesz ulgę. Powtarzaj sobie mantrę: „Wszystko jest tak jak powinno”.

4. Odwróć uwagę. Wydostań się z własnej głowy, zwracając swoją uwagę gdzie indziej. Gdzieś, gdzie nie ma twojego problemu.

5. Porozmawiaj z kimś o tym, czego się boisz. Wypowiedzenie słów, których treść budzi twój lęk, w pewnym stopniu rozbraja wroga.Został on już zdemaskowany, ty stoisz naprzeciwko niego, zadziałałaś i mniej się boisz. Poza tym życzliwa osoba może ci pomóc się uspokoić, pokazując że sprawy nie są tak beznadziejne, jak ci się wydaje.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>