Dlaczego dziecko udaje alergię?

dlaczego dziecko udaje alergię
123rf.com

Zaczerwienione oczy, suchy kaszel, katar i drapanie skóry – to typowe objawy alergii. Zanim jednak udasz się do lekarza, poobserwuj swoją pociechę. Zarówno małe, jak i duże dzieci mają tendencję do symulowania pewnych chorób. Dlaczego nasze pociechy udają alergię?
Symulowanie chorób u dzieci zaczyna się już w bardzo wczesnym dzieciństwie. Około trzeciego roku życia maluch jest na tyle sprytny, że potrafi zauważyć w jakich sytuacjach rodzice zajmują się nim bardziej troskliwie.

W tym wieku dziecko może bez problemu symulować kaszel, by zwrócić na siebie uwagę. Małe dzieci często czerpią przykłady ze starszego rodzeństwa. Jeśli w domu jest alergik lub astmatyk, dziecko może na zasadzie naśladownictwa powtarzać jego objawy: kaszleć, udawać katarek, drapać się po rączkach zostawiając czerwone ślady, a nawet udawać duszności.

Wszystko z powodu zazdrości o uwagę rodziców i chęć zaskarbienia sobie ich wyłącznej opieki.

Bunt nastolatków

Starsze dzieci mają swoje powody, by udawać alergię. Jednym z najczęstszych powodów jest chęć kilkudniowego odpoczynku od szkoły lub zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego.