1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak czytanie wpływa na mózg?

123rf
123rf
Zaczytałaś się kiedyś w powieści tak, że świat realny był mniej rzeczywisty niż ten opisany w książce? Jak czytanie wpływa na nasz mózg?

Natalie Phillips, profesor z Michigan State University, sama często tak intensywnie zaczytuje się w powieściach, że postanowiła na ten temat przeprowadzić badania. Zrobiła to razem z zespołem neurologów. Badacze postawili hipotezę, że mózg wykazuje niewielkie różnice, kiedy czytamy mało uważnie i kiedy czytanie całkowicie nas pochłania. I zdziwili się, ponieważ okazało się, że podczas zaangażowanego czytania mózg jest bardziej aktywny, niż zakładali. Aktywizują się nawet części związane z ruchem i dotykiem. Mózg zachowuje się tak, jakbyśmy byli bohaterami książki. Czytanie poezji natomiast wpływa na te części, które odpowiadają za przeżywanie emocji. Wiadomo, że medytowanie oraz praktyka uważności sprawiają, że aktywizuje się obszar, który poprawia nasze samopoczucie.

Wraz z postępem technologii obrazowania mózgu, zaczynamy coraz więcej rozumieć, jak codzienne czynności wpływają na mózg i co za tym idzie na nasze myśli i emocje. Lepiej wykorzystujemy mózg, jeśli nie żyjemy w chaosie, robiąc kilka rzeczy jednocześnie. Zatem jeśli chcesz przenieść się do odległych zakątków świata lub przeżyć ekscytujący romans, uważnie i z zaangażowaniem przeczytaj pasjonującą książkę.

Nauka nowego języka powiększa mózg - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze