Dzięki wdzięczności wyraźniej widzimy piękno życia, a nawet więcej - doświadczamy go. Bo wdzięczność to dobre uczucia, które dopuszczamy do siebie, kiedy zauważamy jak smakuje zupa, gdy jesteśmy zmarznięci, albo że nieznajomy otworzył nam drzwi. W jaki sposób można być wdzięcznym?
Ludzie, którzy są wdzięczni za wydarzenia i przeżycia z przeszłości, który świętują teraźniejsze tryumfy, zamiast skupiać się na stratach i rozczarowaniach, z optymizmem patrzą w przyszłość. A ich poziom zadowolenia z życia jest wysoki. Dzięki wdzięczności. Można zacząć świadomie ją praktykować. Są przynajmniej trzy sposoby bycia wdzięcznym.
1. Wdzięczność dzięki ludziom, przedmiotom, miejscom
Możesz koncentrować uwagę na pięknych miejscach, przedmiotach, które budzą twoje uczucia, wreszcie zauważając dobro i miłość innych ludzi. Dziękuj za każdym razem, gdy kogoś lub coś doceniasz. Niech uczucie wdzięczności „rozejdzie” się po całym twoim ciele, poczuj je w sercu.
2. Wdzięczność dzięki zmysłom
Zatrzymaj się i poczuj, jak pachną twoje perfumy, powietrze po deszczu, ciasto w piekarniku, zioła. Zobacz, jakie piękne kolory mają jesienne liście, rozejrzyj się po mieszkaniu, naciesz oczy, jakie jest przytulne. Posłuchaj ulubionej piosenki, uraduj uszy kojącymi dźwiękami. I bądź wdzięczna, że dzięki zmysłom tyle w twoim życiu doświadczania świata.
3. Wdzięczność dzięki Twojej Księdze Pozytywnych Aspektów
Stwórz własną księgę wdzięczności. Możesz do niej wklejać zdjęcia, wycinki z czasopism, które budzą pozytywne skojarzenia. Zapisuj w niej ulubione cytaty czy wiersze, spisuj swoje dobre przeżycia. Zawsze, gdy ją otworzysz, poczujesz wdzięczność.
To uczucie ma potężną moc. Wdzięczność przynosi spokój i radość. Nie oznacza przejścia przez życie jedynie w różowych okularach, nie oznacza tłumienia niewygodnych emocji, raczej zauważanie i docenianie tego, co dobre, co budzi uczucia. Właśnie dzięki obudzeniu się na czucie, wdzięczność pomaga przejść od lęku do odwagi, od gniewu do przebaczenia, od izolacji do przynależności, od bólu do uzdrowienia.