1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Dlaczego tak rzadko uprawiacie seks?

Dlaczego tak rzadko uprawiacie seks?

123rf.com
Na początku prawie nie przestawialiście się kochać. A teraz...? Oto kilka powodów, które mogą wyjaśnić, dlaczego nie masz ochoty na seks.

Wieczorne zmęczenie

Cały dzień pracujesz zawodowo,  wracasz do domu, chcesz spędzisz trochę czasu z dziećmi, a gdy już pójdą spać - sprawdzasz prywatną pocztę,  bezmyślnie „poskaczesz” po programach telewizyjnych, nie skupiając się na żadnym, i zasypiasz, gdy tylko przyłożysz głowę do poduszki.

Co robić? Pomyśl o porannym seksie.  Mężczyźni zazwyczaj budzą się pobudzeni, więc chętnie akceptują  taki początek dnia.

Rutyna  w seksie

Po kilku latach związku ryzyko znudzenia seksem z tym samym partnerem jest bardzo wysokie. Nie jesteś ani pierwsza, ani ostatnia.

Co robić? Porozmawiaj z partnerem, jak  urozmaicić wasze życie seksualne. Może kupicie gadżety erotyczne, pójdziecie na warsztat tantryczny albo wypróbujecie nowe pozycje?

Nadmiar alkoholu

Zależność między alkoholem i seksem jest bardzo złożona. Jeden albo dwa drinki rozluźniają, ale już więcej może utrudnić kobietom przeżycie orgazmu. Panuje przekonanie, że ten problem dotyczy tylko mężczyzn. Nic bardziej mylnego!

Co robić? Jeśli partnerzy decydują się seks po dużej dawce alkoholu, to powinni pamiętać, że to gra na „chybił-trafił". To pozwoli uniknąć rozczarowania i wzajemnej niechęci. 

Niski poziom estrogenu

Po przekroczeniu czterdziestki kobiety doświadczają spadku poziomu estrogenu, co zdaniem specjalistów może przełożyć się na mniejsze pożądanie seksualne. Nie należy też zapominać, że efektem tych zmian hormonalnych jest suchość pochwy, czyli ból przy stosunku, co zdecydowanie nie wzmaga ochoty na seks.

Co robić? Stosuj lubrykant , który rozwiąże problem suchości. Porozmawiaj też z lekarzem. Być może zdecydujesz się na terapię hormonalną.

Natłok myśli i stres

Jeśli kładziesz się do łóżka z myślą o prezentacji następnego dnia, problemach z pieniędzmi albo nielojalnym koledze z pracy, to trudno ci się będzie skupić na seksie. Jak każda inna czynność, tak i intymność potrzebuje świadomego przeżywania.

Co robić? Seks jest doskonałym odstresowywaczem, ale nie myl partnera z terapeutą. Jeśli jesteś w złym nastroju, powiedz mu o tym wcześniej, zamiast dziwić się potem, że było nie „nie tak”.

Niska samoocena

Badania wskazują, że bardzo wiele kobiet zastanawia się na tym, jak będzie wyglądać w czasie uprawiania seksu. W skrajnych przypadkach panie są nawet gotowe zrezygnować z życia seksualnego.

Co robić? Problem z niską samooceną może wymagać pomocy terapeuty.  Możesz jednak zacząć od tego, żeby zapytać partnera, co jest dla niego najbardziej atrakcyjne w tobie, i eksponować te atuty. Dobre wpływ na poczucie atrakcyjności dają też zabiegi pielęgnacyjne, masaże albo ładna bielizna.

Źle dobrane leki

Jest wiele leków, które wpływają na odczuwanie pożądania, m.in. niektóre leki na krążenie, antydepresanty. Jeśli nagle stracisz ochotę na seks, a niedawno zaczęłaś brać nowe leki, może to był właśnie uboczny skutek leczenia.

Co robić? Dokładanie przeczytaj na ulotce, jakie skutki uboczne mogą przynieść twoje leki. Jeśli podejrzewasz, że mniejsze libido jest jednym z nich, skonsultuj się z lekarzem – poproś o przepisanie zamiennika .

Nadmiar technologii

Jeśli ty albo partner jesteście jak „przyspawani" do  urządzeń mobilnych –  nawet w łóżku  oglądacie Facebook, sprawdzacie pocztę, czytacie i wysyłacie smsy, to możecie być pewni, że będzie coraz mniej seksu w waszym związku.  Aż do… zupełnej dominacji technologii.

Co  robić? Jeśli zależy ci na udanym życiu seksualnym, to konsekwentnie przestrzegaj założenia, że w łóżku jest miejsce tylko na dwie rzeczy: sen i seks.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze