1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Czego kobiety szukają u mężczyzn?

123rf.com
Kolejne badania, których wyniki przytacza magazyn „Psychology Today”, pokazują, że preferencje kobiet co do potencjalnych partnerów różnią się, zależnie od tego, w jakiej fazie cyklu menstruacyjnego się one znajdują.

Jak pisze jedna z badaczek, gdy pytamy o to, czego kobiety szukają u mężczyzn, najpierw należy zadać sobie dwa inne pytania. Pierwsze brzmi: czy kobieta szuka przelotnego romansu czy związku na całe życie? I drugie pytanie: czy planuje zajść w ciążę.

Okazuje się, że gdy kobiety szukają raczej przelotnego romansu niż trwałego związku, kierują się innymi preferencjami. Zwracają większą uwagę na fizyczną atrakcyjność potencjalnego partnera – czyli szukają tego, na co zwykle zwracają uwagę mężczyźni. Do partnera będą ich przyciągać raczej cechy wskazujące na jego wysoki testosteron. Innymi słowy – będą szukać samca alfa, duszy towarzystwa, takiego, który dominuje nad innymi, jest pewny siebie, zdecydowany, bierze życie garściami, ma też mocną pozycję – społeczną, finansową, zawodową.

Inaczej sprawa ma się, gdy kobieta szuka partnera na życie. Wówczas zwraca uwagę nie tyle na jego wygląd fizyczny i zewnętrzne atrybuty męskości, ile na jego cechy osobowości i umiejętności społeczne. Wówczas będzie liczyła się u potencjalnego partnera jego inteligencja, poczucie humoru, opiekuńczość, odpowiedzialność czy rozsądek w sprawach finansowych. Ale  podejście kobiety będzie się zmieniać w zależności od fazy cyklu. W szczytowej fazie płodności, może zapragnąć przeżyć chwile uniesienia z samcem alfa, atrakcyjnym fizycznie, którego podejrzewa (podświadomie) o dobre geny. Ale jeśli znajdzie się w innej fazie cyklu, a myśli o macierzyństwie, będzie szukać typu mężczyzny, który jest nosicielem nie tyle mocnych genów, ile takich cech, jak troskliwość, opiekuńczość czy sympatia do dzieci.

Gdy odwrócić pytanie i zapytać, czego mężczyźni szukają u kobiet, to na plan pierwszy wciąż wysuwa się fizyczna atrakcyjność, choć, warto zaznaczyć, że dla każdego mężczyzny ta atrakcyjność może oznaczać coś zupełnie innego. Ale właśnie po wyglądzie mężczyźni starają się ocenić cechy charakteru kobiety.

Na podstawie ankiet podsuwanych mężczyznom i kobietom podczas licznych badań okazuje się, że obie strony szukają niemal tych samych rzeczy u potencjalnych partnerów. Dla obu płci liczy się bezpieczeństwo – chcą czuć się dobrze z osobą, z którą planują spędzić życie. Pod tym poczuciem bezpieczeństwa kryją się takie wartości, jak wzajemne zaufanie, lojalność, możliwość polegania na drugiej osobie w każdej sytuacji, świadomość, że jest się oparciem dla tej osoby i tym samym jest ona dla nas. A także poczucie, że przez tą konkretną osobę jesteśmy dobrze rozumiani w naszych planach, marzeniach i dążeniach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze