1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Jak męska cielesność działa na kobiety? Rozmowa z Katarzyną Miller

Jak męska cielesność działa na kobiety? Rozmowa z Katarzyną Miller

Myślenie i fantazjowanie nie jest działaniem. Nie musi prowadzić do zdrady. Samo pożądanie jest piękne – mówi Katarzyna Miller. (Fot. iStock)
Myślenie i fantazjowanie nie jest działaniem. Nie musi prowadzić do zdrady. Samo pożądanie jest piękne – mówi Katarzyna Miller. (Fot. iStock)
Męska cielesność jest dla kobiet ważna, działa na nie w tajemniczy i niezrozumiały dla mężczyzn sposób. Stąd ich przekonanie, że istotniejszy jest dla kobiet męski intelekt lub dowcip. Tymczasem męska fizyczność jest nawet kluczem do odczuwania erotyzmu świata przez kobiety – mówi Katarzyna Miller, psychoterapeutka.

Twoje opowiadania ze zbioru „Słone ciasteczka” to dowód, że kobiety przeżywają cielesność mężczyzn w niezwykły sposób. Bohaterka „Adonisa” wpatruje się w pięknego, śpiącego mężczyznę, z którym podróżuje w tym samym przedziale, i kiedy wysiada z pociągu, mówi: „Dziękuję”, bo go zmysłowo, choć bez dotykania spenetrowała...
On został przez nią pokochany, zauważony, w sposób pełen zachwytu i wdzięczności za to, że ktoś tak piękny istnieje. Myślę, że gdyby było odwrotnie, gdyby to mężczyzna zobaczył piękną śpiącą kobietę, przeżywałby to inaczej. Chciałby ją posiąść – w wyobraźni natychmiast by ją rozebrał i spenetrował. Zastanawiałby się nad tym, jak ona wygląda nago, jaka byłaby dla niego w łóżku, jaką ma minę, gdy przeżywa orgazm. Reakcja kobiety na pięknego i seksownego mężczyznę jest o niebo bogatsza! On nie jest dla niej tylko obiektem do seksu, ale częścią niezwykłego zmysłowego świata.

Piękno i zmysłowość męskiego ciała są punktem wyjścia do doświadczenia erotyzmu świata?
Jasne, bo kobieta dostrzega i odczuwa erotyzm ogórka czy pomidora, które, jeśli się weźmie do ręki, trudno nawet naciąć, tak są piękne. A jak bez żalu pokroić nożem bakłażan? Zawsze robiąc to czy patrząc, jak ktoś kroi bakłażan, myślę, że niszczyć takie piękno natury to grzech. Ale ważne jest, że bohaterka opowiadania ma 40 lat i jest mądra, bo gdyby miała 20 lat, inaczej to spotkanie by przeżywała. Może zazdrościłaby kobietom, które z tym adonisem są. Uważałaby, że on, tak piękny, nie może się nią zainteresować. A gdyby się zainteresował, drżałaby ze strachu, że ją zaraz zostawi. Kobieta dojrzała nie ma już takich neurotycznych obaw, po prostu patrzy i myśli, ile ma wdzięczności dla Stwórcy, że takie dzieło stworzył, że on istnieje, żyje i jest tak blisko. Nie jest ani wyrzeźbiony, ani namalowany, ale żywy, oddycha, śpi...

Patrząc na adonisa, kobieta zaczyna wspominać.
On przypomina jej innych mężczyzn, których znała, na przykład tego, który w szkole był malutki, a na studiach się rozrósł i nabrał siły. Przypomina jej też mężczyzn, którzy zostawili w jej życiu ważny ślad. On śpi, ale ona dzięki swojemu otwartemu, pozbawionemu skrępowania patrzeniu na niego budzi się do życia, do erotyzmu i za to właśnie, wysiadając z pociągu, mu dziękuje.

Czym jest ten obudzony kobiecy erotyzm?
Gdy kobieta urządza dom, jest w nim wszystko, co ona lubi, czyli dużo rzeczy: kwiaty, bibeloty, dywany, lustro, ładne meble. Gdy dom urządza mężczyzna, ma najnowszy sprzęt techniczny, czasem jakiś obraz. Ja często słyszę o moim domu: „Widać, że to twój dom”. A kiedy wchodzę do mieszkania innych kobiet, wiem, że urządzały je same. Ich mężczyźni mogli się na coś zgodzić lub nie. Są oczywiście faceci, którzy kupują tapety czy farbę, ale koloryt domowi nadaje kobieta. Kobieta chce, żeby to, co jest jej harmonią wewnętrzną, było wokół niej, a ona świat słyszy, czuje, widzi, dotyka, wącha, stąd waga, jaką przywiązuje do każdej rzeczy. I podobnie jak swój dom – całą sobą, wszystkimi zmysłami, wyobrażeniami i marzeniami – przeżywa męską fizyczność.

W powieści „Sekrety uczuć” Barbary O’Neal bohaterka zachwyca się silnymi udami mężczyzny i zaczyna myśleć o tym, że od czasu pewnego tragicznego wypadku nie kochała się z nikim.
W kobiecej wyobraźni rysuje się jednocześnie obraz pięknego mężczyzny z tymi wspaniałymi udami jako kogoś, kto może wozić ją w łódce po jeziorze bez wysiłku cały dzień, a ona tylko siedzi i nóżką macha. Tak działa kobieca wyobraźnia erotyczna, poruszona męską fizycznością. Te silne uda całą ją poruszają, jej marzenia i fantazje, i budzą głębokie potrzeby – opieki, bezpieczeństwa, seksu – i dają im głos. On nie jest dla niej tylko kimś, kto może okazać się supersprawnym kochankiem, ale tym, kto w niej dotyka jej gamy zmysłowości. Pobudza ją całą, otwiera drzwi do wewnętrznego świata. I taka właśnie gra między wyobraźnią, pamięcią, zmysłowością najbardziej kobietę rozpala i podnieca. Mężczyzna ma inaczej i gdy to on myśli o kobiecych udach, ma w wyobraźni obraz, jak one się napinają, podczas gdy on w nią wchodzi...

Skoro tak nas porusza męska cielesność, to dlaczego zgadzamy się na byle jakich facetów? Pozbawiamy się tak części naszej zmysłowości.
W „Kocha, lubi, szanuje” narzeczona korporacyjnego sztywniaka poznaje uroczego playboya (Ryan Gosling) i gdy jej narzeczony okazuje się dupkiem, pędzi do tamtego, bo chce mieć natychmiast dowód, że ktoś jej pragnie. Gosling zabiera ją do siebie, rozbiera się, a wtedy ona krzyczy: „Ja się przy tobie nie rozbiorę, ty jesteś taki piękny jak z Photoshopu”. A więc lubimy pięknych mężczyzn, tyle że widząc ich, wstydzimy się, że same jesteśmy za mało ładne. Nie aspirujemy więc do tego, co najlepsze, najbardziej zmysłowe i poruszające, póki mamy kompleksy. Ale jest też tak, że facet w dresie z brzuchem dobiera się z kobitką w sweterku obciśniętym na licznych wałeczkach. Pary dobierają się według podobieństwa i tu mezalianse zdarzają się rzadko. No i czy my sobie facetów wybieramy? W dużym stopniu godzimy się na nich, wychodzimy za tych, którzy wystarczająco długo za nami chodzą, wyjmują z rodzinnego domu. No i jeszcze to: jeśli kochasz książki, nie będziesz z facetem, który nie znosi czytać – niezależnie od jego urody. Możesz mieć romans z nim, ale nie życie. Bo o czym z nim rozmawiać? A my musimy rozmawiać i to też nas różni od mężczyzn. Oni mówią: „Ja z moją nie muszę gadać, ona ma być ładna, miła i wyglądać”.

Bohaterem innego opowiadania jest ociupinkę zapuszczona para, która ogląda TV. Jej jest najpierw przykro, że on zasnął, że już na niego nie działa, ale potem cieszy się z tego, bo aktorka na ekranie jest od niej chudsza.
Ważne jest, że dzięki zazdrości o seks bohaterów filmu ona się ocknęła, zdała sobie sprawę, że już się nie adorują, że coś wygasło między nimi. I wtedy zaczyna płakać, a on pięknie na to reaguje – mówi, że lubi, gdy ona płacze na filmach, i ostatnio mu tego brakowało. Można powiedzieć, że brakowało mu jej okazywania uczuć. Bo ona uczuciowo się przed nim zamknęła, co jest częste – kobieta chce, żeby mężczyzna okazywał jej uczucia. A mężczyzna, by ona jemu. I mamy pat: „Ty mi nie okazujesz czułości, to ja tobie też!”. Odwetowy model jest szalenie popularny, a prowadzi do zaognienia konfliktów, zobojętnienia. „Nie mówisz mi, że mnie kochasz, ja tobie też nie powiem! Nie dotykasz mnie, to ja ciebie też nie będę! A jeśli przyjdziesz mnie przytulić, długo będziesz musiał to robić, żebym się upewniła, że chcesz mnie przytulać!”. No i zazwyczaj ona tak długo go sprawdza, aż jemu się odechciewa być czułym. A wtedy ona już na pewno go nie dotknie.

Czemu tylko chcemy brać czułość, a nie dawać?
Jesteśmy pełni uraz, przekonani, że nam się bardziej należy, że nam jest gorzej. Bohaterka tej historii ma piękny dom, bo dbała o jego urodę, ale o urodę związku już nie. Jej facet też tego nie robił, bo wydawało mu się, że to zadanie kobiety, że to my stawiamy kwiatki na stole, doprawiamy zupę i doprawiamy małżeństwo. To kobieta ma być powabna, podniecać, a jeśli bardziej zajmie się dziećmi czy sprzątaniem i przestanie wysyłać erotyczne i czułe sygnały, to on też żadnego nie nada. Ona pragnie, żeby on jej mówił, że jest piękna i że mu się podoba, żeby ją dotykał w sposób podniecający nie tyko jego, lecz także ją. Ale gdyby on to od niej usłyszał, toby powiedział: „O Jezu, jeszcze i to mam robić?!”, bo jest przekonany, że kobieta ma być po prostu pod ręką, żeby wystarczyło tę rękę wyciągnąć o dowolnej porze dnia i nocy, kiedy mu akurat stanie, i po prostu na tę kobietę wleźć.

Ale znam mężczyznę, który, gdy jego żona chce, by zawiesił w ogrodzie na gałęziach niebieskie wstążki, nie pyta po co, po prostu to robi, nie krzywi się i nie mówi: „To głupie!”.
Poprosimy adres tego pana, bo to prawdziwy rarytas! Pamiętam, jak byłam na treningu dla terapeutów i pracowałam w parze z facetem psychologiem. Dostaliśmy takie zadanie: powiedz partnerowi, jak chcesz być dotknięta. Pokazałam mu więc, żeby mnie delikatnie pogłaskał po głowie. A ten złapał mnie za szyję i przyciągnął. Powiedziałam: „Przecież pokazałam ci, jak chcę, żebyś mnie dotykał!”. A on: „Nie ma dla mnie wartości, co ty chcesz, ja chcę robić to tak, jak ja chcę!”. Ja mu na to: „A dla mnie to nie ma wartości, bo nie chcesz usłyszeć, czego ja chcę”. Na co on: „Nie będziesz mi mówiła, co mam robić!”. I to straszliwy problem, który psuje zmysłowość: „Nie będziesz mi mówiła, co mam robić!”. Kobieta by chciała i mówi o tym, ale mężczyzna słyszy: „Masz robić to i to!”, bo zawsze czuł się rządzony przez mamusię, przedszkolankę, nauczycielkę, dyrektorkę. Ale jeśli ona nie powie mu, czego chce, to on sam się nie domyśli, więc ona nie dostanie tego, czego potrzebuje. Ale jeśli powie, nawet słodko: „Misiaczku, zrób mi to”, on i tak usłyszy, że ona mu każe.

Naprawdę nie ma sposobu, by mężczyzna usłyszał, czego kobieta chce i nie uznał tego za rozkaz?! Żona tego znajomego od wstążek jest szczęśliwa, oni się lubią i kochają, co widać choćby po tym, jak na siebie patrzą.
Kobieta może próbować mówić do partnera w warunkującej formie: „Jaki ty będziesz wspaniały, jeśli tak mnie pocałujesz”, „Jak ja się będę tobą zachwycała, jeśli ty to zrobisz”. Ale żeby to miało sens, ona musi mówić szczerze, z sympatią, a więc wtedy tylko kiedy jest w dobrym nastroju. Bo inaczej mu wygarnie: „Już tysiąc razy ci mówiłam, czego chcę!”.

Po latach pracy mam minimalne wymagania wobec ludzi i powiem tak: gdybyśmy choć mogli wobec siebie zachować podstawową uprzejmość, to już by było nieźle. Łatwiej nam, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że uprzejmość się opłaca, opłaca się być miłą i słuchającą, bo to budzi wdzięczność. Każdy myśli o sobie i z tym się trzeba pogodzić. Wystarczy, żebyśmy myśląc o sobie, nie zapominali, że inni też myślą o sobie. To już wystarczająca empatia.

Czasem jednak nic się nie da zrobić, bo mężczyzna nie chce usłyszeć kobiety, bo chce się na niej odegrać za matkę, za pierwszą żonę i na wszystkie jej marzenia się wykrzywia: „Przestań wymyślać te idiotyzmy”. Tak zabija jej zmysłowość, jej potrzeby erotyczne, których po prostu nie rozumie. Wtedy kobieta powinna się ratować i dać sobie przyzwolenie na bycie istotą zmysłową.

Jak to zrobić, jak dać sobie przyzwolenie na prawdziwą, erotyczną naturę?
Bohaterka innego z moich opowiadań jedzie na wakacje, żeby odetchnąć od złego związku. I tam ma romans, który ją ratuje. Spotyka ciepłego, serdecznego mężczyznę, który daje jej to, czego partner nie dawał. Kiedy mąż odkrywa romans, krzyczy: „Zniszczyłaś nasz związek!”. A ona: „Nie zrobiłam nic złego, ja to zrobiłam dla siebie”. „Byłaś nielojalna wobec mnie”. „Nie, byłam lojalna wobec siebie”. Wiele razy mówiła mu, że jest jej źle. Ale słyszała: „Co ty wymyślasz, wszystko jest w porządku”. I my mówimy naszym mężczyznom: „Kochanie, chciałabym z tobą więcej rozmawiać”. I co słyszymy? „Ale po co?”. „Chciałabym chodzić z tobą na kurs tańca”. „Ale po co?”. „Chciałabym zaprosić znajomych”. „Ale po co?”. „Chciałabym, żebyś mi kupił kwiaty!”. „Zwariowałaś? Po co ci kwiaty? Jesteśmy razem już dziesięć lat!”. No i w końcu ona mówi: „Jest mi źle!”. A on: „Nie żartuj! Przecież jest dobrze”. Nie, to jemu jest dobrze.

To nie znaczy, że mężczyźni to kretyni, są tylko na co innego nastawieni. A nie uczy się nas od dziecka, choć mamy koedukacyjne przedszkola i szkoły, czym jest chłopiec, a czym dziewczynka. Jak się ze sobą dogadywać, jak sobie nawzajem wyrażać uczucie i pożądanie. No i tego nie umiemy, zaczynamy się nie lubić. A wtedy ona jedzie na wakacje i na brzegu morza spotyka przystojnego i sympatycznego mężczyznę.

Mam nadzieję, że skok w bok nie jest warunkiem obudzenia w sobie zmysłowej kobiety.
Kobiety często myślą: „Jestem mężatką, nie wypada mi patrzeć na przystojnego faceta, którego spotykam w metrze, ani myśleć o nim. Bo jeśli zacznę mieć erotyczne myśli, to może mi się zechce mieć nie tylko mojego męża”. A przecież myślenie i fantazjowanie nie jest działaniem. Nie musi prowadzić do zdrady. Samo pożądanie jest piękne. Nie ma się co go bać. Nie trzeba od razu lecieć i ściągać majtek. Można się opanować i przynieść ten erotyczny apetyt do domu. Ogromnie chciałabym mieć basen, ale mnie nie stać. Czy to jednak znaczy, że mam nie chodzić pływać? Dzięki temu mam bogate życie. Podobnie bogatsze życie wewnętrzne daje fantazjowanie, wspominanie, przeżywanie pożądania, zachwytu. Jest bardziej bogato, ciekawie, kolorowo. Oczywiście przymusu nie ma, ale niech się potem ktoś nie dziwi, że mu we dwoje nudno. Zobacz: mamy uczą córki trzepać poduchy, ale nie powiedzą: „Zobacz, jakie ciacho” na widok przystojnego faceta, więc myślimy, że tak nie można. Można, a nawet trzeba!

Pomóc nam może w nauce takiego fantazjowania Katarzyna Miller jako autorka „Ody do penisa”?
Kobiety wstydzą się zachwytu penisem. Powiem ci, że ja sama kiedyś bym się wstydziła, ale też wielokrotnie w swoim życiu przekraczałam wstyd. Choćby po to, by móc iść z mężczyzną do łóżka i nie musieć się oszukiwać, że koniecznie mam się przedtem zakochać. Wiedziałam jednak, że warto się zachwycić. I kiedy spotykam faceta, który mnie porusza, inspiruje, pobudza, to mam wrażenie, że znalazłam bryłkę złota w potoku codzienności. Takim mężczyzną jest ten, który spełnia marzenia kobiet, nie starając się ich logicznie zrozumieć. Zawiesi wstążkę na drzewie. Może on wie, że całej tajemnicy kobiecej zmysłowości żaden mężczyzna nie pojmie, i jest wdzięczny, gdy kobieta uchyla przed nim choć jej część... On też nigdy się nie przekona, że nie spełniając zmysłowych oczekiwań, otwiera drzwi do piekła, do tego, że ona będzie dla niego okrutna.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Seksownik
Autopromocja
Seksownik Katarzyna Miller, Beata Pawłowicz Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze