5 podobieństw pomiędzy pierwszą randką a rozmową o pracę

fot.123rf

Zastanawiasz się, co może łączyć pierwszą randkę z rozmową o pracę? Jak się okazuje, całkiem sporo. Podstawowym, najistotniejszym podobieństwem jest to, że w obu przypadkach próbujesz zająć wolne miejsce: czy to w firmie, na konkretnym stanowisku, czy to u boku interesującego kandydata na partnera. Aby odnieść sukces, musisz się dobrze zaprezentować: lepiej, niż inni! Może więc warto do pierwszej randki przygotować się trochę jak do rozmowy o pracę?

  1. Etap poszukiwań

Podobieństwa pomiędzy pierwszą randką a rozmową o pracę można zauważyć już na etapie ich poszukiwań. Kiedyś pracy lub drugiej połówki szukało się najczęściej w ogłoszeniach zamieszczanych w prasie. Dzisiaj jest to przede wszystkim Internet, który stanowi nieocenione źródło różnego rodzaju ogłoszeń, w tym także tych dotyczących zatrudnienia i poszukiwania partnera. W obu przypadkach poszukiwania mogą okazać się czasochłonne: minie sporo dni lub tygodni, zanim znajdziesz „idealne ogłoszenie”. Gdy już się jednak trafi, podekscytowany nawiążesz kontakt w nadziei, że i druga strona okaże się zainteresowana.

  1. Punktualność

Zdarzyło Ci się czekać na spotkanie, ponieważ druga osoba się spóźniała? Jeśli tak, musisz przyznać, że nie jest to miłe uczucie. Osoba, która czeka, czuje, że jest lekceważona, druga strona nie szanuje jej czasu. Spóźnienie jest bardzo źle widziane, zarówno przez potencjalnego pracodawcę, z którym umówiłeś się na rozmowę, jak i kandydata na partnera. Jeśli pojawisz się na miejscu po umówionym czasie, zrobisz wrażenie osoby mało odpowiedzialnej i słabo zorganizowanej, takiej, która nie potrafiła dobrze określić czasu potrzebnego do tego, aby dotrzeć punktualnie na miejsce. Oczywiście zdarzają się wypadki losowe, które uniemożliwiają przybycie na miejsce o czasie, jednak najczęściej to nie one są powodem spóźnienia. Niepunktualność wynika przede wszystkim ze złego oszacowania czasu potrzebnego na dotarcie. Jeśli zaplanujesz, ile zajmie Ci przybycie na miejsce, biorąc pod uwagę również tzw. przypadki losowe, jak np. korki, awarie środków transportu, dotrzesz na czas, zdobywając tym samym pierwszy punkt w ważnym starciu o sympatię drugiej strony.

  1. Odpowiednia prezentacja

Pewny uścisk dłoni połączony z uśmiechem i krótkim przedstawieniem swojej osoby zrobi dobre wrażenie, zarówno na potencjalnym pracodawcy, jak i partnerze. Pamiętaj, że zależy ono nie tylko od tego, co tego dnia masz na sobie, ale również od postawy, jaką prezentujesz. Zarówno rozmowa o pracę, jak i pierwsza randka, są stresujące, staraj się jednak zachowywać w miarę naturalnie. Uśmiechaj się, podtrzymuj kontakt wzrokowy – pokażesz tym, że jesteś zainteresowany i rozmówcą, i tym, co ma do powiedzenia.