1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania

Najciekawsze drag queen z Polski i świata

Drag queen to nie mężczyzna w kobiecym stroju. Jak powiedział RuPaul: „Nigdy nie udawałem, że jestem kobietą. Ile widzieliście kobiet noszących siedemnastocentymetrowe obcasy, półtorametrowe peruki i obcisłe sukienki? Nie ubieram się jak kobieta, ubieram się jak drag queen!”. (Fot. iStock)
Noszą spektakularne kreacje i przerysowane makijaże, na szpilkach chodzą z wdziękiem dawnych gwiazd kina. Drag queen wcielają się w przerysowane postaci kobiece, udowadniając, że to nie tylko ich sposób na wyrażenie siebie, ale też przełamanie stereotypów, a przede wszystkim – sztuka.

Często wcielają się w gwiazdy, aktorki czy piosenkarki, choć niekoniecznie. Ich sceniczne kreacje są pełne dramatyzmu, wręcz karykaturalne, zaś estetyka równie kolorowa i przerysowana. Tańczą, śpiewają, monologują, dają spektakularne show. W świecie, w którym wszystko ma być „poważne”, zaś sztuka koniecznie naznaczona cierpieniem – są jak rajskie ptaki, pozwalając sobie na nieograniczoną, barwną ekspresję. Które z nich warto poznać? Przeczytaj.

RuPaul

62-letni dziś RuPaul nagrał 14 płyt, występował z Eltonem Johnem oraz w filmie „Ślicznotki” obok Patricka Swayzego, a także był modelką MAC Cosmetics. Dopiero jednak stworzony przez niego show „RuPaul Drag Race” przyniósł mu 4 nagrody Emmy i międzynarodową sławę. Do tego program oswoił zjawisko dragu w świadomości społecznej jako formy artystycznej ekspresji. Jako pierwsza drag queen w historii otrzymał swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles.

Lulla la Polaca

Najstarsza polska drag queen. Jako Andrzej Szwan urodził się jeszcze przed wojną. W czasie powstania warszawskiego jako dziecko został wyniesiony z getta przez mur. Oficjalnie pracował w branży budowlanej i prawniczej, przebywał na kontraktach w Libii i Iraku, zaś prywatnie w czasach PRL-u organizował przebieranki dla znajomych. Na scenie zadebiutował w 2010 roku za sprawą nieżyjącej już drag queen Kim Lee. Niedawno wystąpił w przejmującym teledysku „Tata” Ralpha Kamińskiego oraz spektaklu „Orlando. Biografie” w reżyserii Agnieszki Błońskiej w warszawskim Teatrze Powszechnym. W fabułę spektaklu wplecione są wątki autobiograficzne. Jest też bohaterem filmu dokumentalnego „Boylesque” Bogny Kowalczyk.

Adelon

Czyli Lucas Rembas. Swój sceniczny wizerunek zawdzięcza Adele, za którą po raz pierwszy przebrał się w 2016 roku. Od tamtego czasu śmiało wciela się także w inne postaci, m.in. Violettę Villas czy Magdę Gessler. W tej ostatniej roli wygląda tak wiarygodnie, że bywa mylony z pierwowzorem. Zawodowo jest charakteryzatorem. Odpowiadał za wizerunek Loretty (w tej roli Andrzej Seweryn) w serialu „Królowa” i sam również wystąpił w kilku scenach produkcji.

Dżaga

Mariusz Ząbkowski jest przyjacielem Dody i to właśnie w nią najchętniej się wciela na scenie. On również wystąpił w serialu „Królowa”. Bawi się schematami tego, co kobiece i męskie. Jak sam przyznaje w jednym z wywiadów, dąży do tego, aby jego postać nie była stricte kobieca, ponieważ sam nigdy się tak nie czuł.

Gloria Groove

Czyli Daniel Garcia Felicione Napoleao. Pochodzi z Brazylii i jest uważany za jednego z ambasadorów tamtejszej społeczność LGBT. Jego rodzice byli cyrkowcami, a on sam zaczął śpiewać w wieku 4 lat. Występował w telenowelach i w musicalu „Hair”. Śpiewał gospel. Na koncie ma też dubbingi do filmów „Hannah Montany”. Postać Glorii Groove stworzył w wieku 18 lat. Jest to drag queen, która… rapuje. W swoich tekstach porusza kwestie ważne dla środowiska LGBT. Razem z Alexią Twister prowadzi program „Narodziny królowej” na Netfliksie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze