1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania

Mata jest w spektrum autyzmu. Będzie gościem programu „Autentyczni”

Michał Matczak (Fot. Forum)
Michał Matczak (Fot. Forum)
Michał Matczak, znany jako raper Mata, wyznał, że jest osobą w spektrum autyzmu: „To jest coś, co pozwala mi tworzyć, przeżywać świat. To jest moja supermoc”. 

Producenci programu TVN „Autentyczni” opublikowali filmik zapowiadający jego kolejny sezon. Dowiadujemy się z niego, że gościem następnej edycji będzie Mata, który zasłynął z utworu „Patointeligencja” i szybko stał się idolem młodego pokolenia. Dziś 23-letni raper ma na swoim koncie rekord artysty – ponad 5 milionów streamów w ciągu doby, jako pierwszy polskojęzyczny twórca w historii trafił na listę „Global 200” magazynu „Billboard”, a także – również jako pierwszy żyjący polski artysta – przebił barierę 2 mln słuchaczy na Spotify. Mata cieszy się ogromną popularnością, ale nie lubi udzielać się w mediach. Do udziału w programie „Autentyczni” dał się jednak namówić.

„Charakter rozmowy, założenia programu, rozmówcy w spektrum autyzmu, którzy wcielą się w rolę dziennikarzy, oraz cel, jaki przyświeca temu projektowi – to wszystko zachęciło artystę do wzięcia w nim udziału. Dzięki jego zaangażowaniu temat autyzmu ma szansę dotrzeć do wielu młodych ludzi” – podaje TVN w informacji prasowej.

W rozmowie z Janem Gawrońskim, samorzecznikiem, Społecznym Zastępcą Rzecznika Praw Dziecka, wyznał, czym jest dla niego spektrum autyzmu. Opowiedział, że jest to system oprogramowania, który jest wgrany w różne głowy, również jego.
– To jest coś, co pozwala mi tworzyć, przeżywać świat na swój sposób i wydaje mi się, że to taka moja supermoc – podsumował Mata.

Autentyczni” to program, w którym osoby ze spektrum, pod opieką psychologów oraz specjalistów, zadają pytania znanym osobom ze świata mediów, sztuki, polityki. Prowadzącym oraz moderatorem rozmów jest Maciej Stuhr.

W dwóch pierwszych edycjach udział wzięli Robert Makłowicz, który usłyszał m.in. pytanie o wizyty w sex-shopie, oraz Natalia Kukulska, która mówiła o swoich kompleksach i dzieciństwie.

W programie bierze udział 50 osób ze spektrum autyzmu, wybranych przez fundację, która na co dzień zajmuje się wsparciem osób w spektrum.

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że co najmniej 1 osoba na 100 jest w spektrum autyzmu, co stanowi przynajmniej 1 proc. populacji całego świata. Autyzm nie jest chorobą. To odmienny od przyjętego za „normalny” sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie postrzegania świata, sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz innym od uznanego za typowy schematem zachowań.

Każda osoba autystyczna jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu i odmiennej konfiguracji. Niezależnie od tego, czy osoba w spektrum autyzmu jest samodzielna, czy też na co dzień potrzebuje wsparcia innych, ważne są: postawienie diagnozy i idąca za nią indywidualna terapia oraz wsparcie otoczenia. Dlatego mówienie o neuroróżnorodności jest takie ważne.

Emisja odcinka „Autentycznych” z udziałem Maty zaplanowana jest na niedzielę 25 lutego, na godz. 20.00, w TVN.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze