1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania

Kim jest Luna, polska kandydatka na Eurowizję?

Luna (Fot. materiały prasowe Universal Music Polska)
Luna (Fot. materiały prasowe Universal Music Polska)
Wczoraj oficjalnie ogłoszono laureatkę polskich preselekcji wewnętrznych. Nasz kraj na 68. Konkursie Piosenki Eurowizji będzie reprezentowała Luna z piosenką „The Tower”. „Mam nadzieję, że ten utwór zapali nas wszystkich do walki o samych siebie, własną wolność, miłość i poczucie wartości. Do tego, aby być w pełni sobą, bez granic” – wyznała artystka. Oto, co powinniście o niej wiedzieć.

„Eurowizja od lat budzi skrajne emocje: jedni krytykują konkurs za lansowanie kiczu, drudzy chwalą rozmach widowiska i gatunkowy eklektyzm. I choć niektórzy wykonawcy faktycznie stawiają bardziej na spektakularne show niż na dobrą piosenkę, można natknąć się tu na prawdziwe muzyczne perełki” – pisała redaktorka naszego portalu Marta Waszkiewicz. Niektórzy z przymrużeniem oka patrzą na Konkurs Piosenki Eurowizji, inni zaś zacierają ręce z podekscytowania, wyczekując informacji, czy artysta, na którego stawiają, będzie reprezentował ich kraj.

W tym roku – po zeszłorocznych kontrowersjach – telewizja publiczna zdecydowała się zrezygnować z transmitowanych na żywo preselekcji, które odbyły się za zamkniętymi drzwiami. Na liście znalazło się ponad dwieście kompozycji polskich twórców zainteresowanych udziałem w największym telewizyjnym show na świecie. Wśród nich byli m.in.: Justyna Steczkowska z anglojęzycznym utworem „WITCH-ER Tarohoro” ze słowiańskimi elementami, utalentowany aktor i świetny wokalista Maciej Musiałowski z piosenką „Znak” czy 77-letnia legendarna polska wokalistka jazzowa Krystyna Prońko z najnowszym singlem zatytułowanym „Tempus Fugit”.

19 lutego specjalnie powołana komisja w składzie 5 osób i Sekretarza Komisji Konkursowej wyłoniła osobę, która będzie reprezentowała Polskę w Malmö Arena w Szwecji, gdzie odbędzie się tegoroczny, 68. Konkurs Piosenki Eurowizji. Najwięcej punktów otrzymał utwór „The Tower”, który zaprezentowała Luna. Zaledwie jeden punkt przesądził o zwycięstwie młodej artystki – tuż za nią była Justyna Steczkowska.

25-letnia piosenkarka, przedstawicielka wytwórni Universal Music Polska, ma właśnie swoje pięć minut – czy uda jej się podbić Europę? Czas pokaże. Tymczasem prezentujemy najważniejsze informacje o piosenkarce.

Luna (Fot. materiały prasowe Universal Music Polska) Luna (Fot. materiały prasowe Universal Music Polska)

Kim jest Luna – co wiemy o artystce?

Luna, a właściwie Aleksandra Katarzyna Wielgomas, urodziła się 28 sierpnia 1999 roku w Warszawie. Z muzyką związana jest od najmłodszych lat – śpiewała w chórze dziecięcym, operach i spektaklach Teatru Wielkiego. Gra na skrzypcach i fortepianie. Nazywana jest artystką sceny elektronicznej i alternatywnej, chociaż sama Luna określa swoją muzykę mianem „kosmicznego popu”.

Na polskim rynku muzycznym zaistniała w 2018 roku, kiedy nawiązała współpracę z wytwórnią Kayax w ramach projektu „My Name is New”. To właśnie wtedy powstał jej debiutancki singiel „Na wzgórzach niepokoju” – wydany pod jej imieniem i nazwiskiem – do którego sama napisała tekst. Rok później pojawił się singiel „Zastyga”. W 2019 rozpoczęła także swoją przygodę z występami na festiwalach muzycznych.

2020 rok okazał się przełomowy w jej karierze – to właśnie wtedy powstał utwór „Luna”, który zapowiadał nową drogę artystyczną wokalistki. Singiel był efektem współpracy z kompozytorem Michałem „Foxem” Królem. Od tego momentu Aleksandra Wielgomas stała się Luną. Jak przyznała w jednym z wywiadów, księżyc (łac. Luna) ma na nią bardzo duży wpływ i wiąże się z jej lunatykowaniem.

Luna (Fot. materiały prasowe Universal Music Polska) Luna (Fot. materiały prasowe Universal Music Polska)

W tym samym roku piosenkarka wypuściła numer „Zgaś”, który spotkał się z bardzo przychylnym odbiorem i trafił na listy najlepszych polskich piosenek 2020 roku w wielu radiach. Fanka astrologii umieściła w nim dźwięki pochodzące z kosmosu, które zostały opublikowane przez NASA. Podobny zabieg wykonała w piosence „Mniej” z 2021 roku, która także zdobyła listy przebojów. Wspomniane utwory zasiliły pierwszy album studyjny Luny, „Nocne zmory”, który został wydany w kwietniu 2022 roku.

Rok wcześniej jednak powstał minialbum z pięcioma piosenkami w języku angielskim. „Caught in the Night” zawiera m.in. anglojęzyczne wersje polskich piosenek „Zgaś” i „Wirtualne przedmieście”, czyli „Blind” i „Virtual Rivers”. Obie płyty Luna wydała pod skrzydłami wytwórni Universal Music Polska, z którą jest związana do dziś.

Piosenkarka ma na koncie także współprace z innymi artystami: Marcinem Maciejczakiem („Nie proszę o więcej”, 2021), Justyną Steczkowską („Nie mój sen”, 2022) oraz Marie („Ciepło-Zimno”, 2022). Natomiast za swoje największe inspiracje muzyczne uważa Nicka Cave’a oraz Björk.

W 2023 roku Luna przeszła na jasną stronę księżyca i zaprezentowała utwór „Już nie zasnę”, któremu towarzyszyła nowa odsłona wizerunkowa. Po „nocnych zmorach” i ciemności przyszła pora na światłość i ciepło. Jak mów sama artystka: – „Już nie zasnę” to wyjście z uśpienia i ze wszystkich negatywnych emocji. Połączenie ze sobą i otaczającym światem. Dziś już nie zasnę, bo na jawie jest pełnia miłości, niezapomnianych chwil, emocji i wrażeń. Dziś chcę przeżywać i chłonąć świat wszystkimi zmysłami. Dziś chcę tańczyć! Obudźcie ze mną swój nowy, czuły zew! Wkrótce potem powstała jej anglojęzyczna wersja – „Lost and wild” – opowieść pełna tańca, wolności i słońca.

Poza muzyką i astrologią Luna pasjonuje się filozofią, sztuką, ekologią, modą oraz poezją Bolesława Leśmiana. Jest blisko związana z naturą, która pomaga jej w procesie tworzenia. Ponadto wokalistka jest ambasadorką akcji Equal Spotify i jej polską reprezentantką – to właśnie w ramach tej kampanii jej zdjęcie, jako pierwszej Polki, zawisło w 2020 roku na Time Square w Nowym Jorku. Zdaniem najbliższych Luna „emanuje światłem, pozytywną energią i tajemniczym wdziękiem, trochę jakby nie z tego świata”.

Luna (Fot. materiały prasowe Universal Music Polska) Luna (Fot. materiały prasowe Universal Music Polska)

Eurowizja 2024 – „The Tower” jako manifest wolności i siły

Utwór, z którym Luna wystąpi na Eurowizji 2024, to – jak sama deklaruje – manifest wolności i siły. „Wyjście z mroku i ciemności. Porzucenie więzów, blokad, ograniczeń, negatywnych schematów i relacji. Zburzenie wieży i wyjście na świat. To uświadomienie sobie własnej siły, pełni i tego, że ograniczenia są naszym tworem. Wieża to miejsce czy ten stan, który budujemy my sami”. Premiera piosenki odbyła się 24 stycznia. Oprócz Luny pracowali przy niej: Max Cooke, Fyfe (Paul Dixon), Matt Wiggins i Stuart Hawkes.

W wywiadzie dla portalu Eurowizja.org artystka wyznała, że „The Tower” powstawało od razu z myślą o Eurowizji. Od początku też Luna wiedziała, o czym ma być utwór – refren powstał w zaledwie 15 minut, a później pojawiły się zwrotki.

Jakiego występu możemy spodziewać się na Eurowizji? – Nie chcę robić rewolucji w tym utworze. Uważam, że jest dobry, jestem z niego zadowolona. Być może zmienię kilka rzeczy w bridge’u, ponieważ chciałabym w występie zróżnicować emocje u widzów – powiedziała we wspomnianej rozmowie. Możemy się jednak spodziewać subtelnych nawiązań do teledysku, m.in. w kwestii kolorystyki czy motywu szachownicy.

Dla tych z was, którzy przegapili piosenkę we wcześniejszej części artykułu, publikujemy teledysk raz jeszcze:

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja – to właśnie reprezentantka tego kraju, Loreen, zwyciężyła w ubiegłym roku z utworem „Tatoo”. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, Wielki Finał zaś – 11. Luna wystąpi w pierwszym półfinale konkursu i zaśpiewa w początkowej części wtorkowego widowiska.

Luna (Fot. materiały prasowe Universal Music Polska) Luna (Fot. materiały prasowe Universal Music Polska)

Nie możemy się doczekać występu i oczywiście kibicujemy naszej rodaczce!

Źródło: materiały ze strony internetowej eurowizja.org; materiały prasowe Universal Music Polska [dostęp: 20.02.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze