1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Agnieszka Holland wybrana Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej” – za artystyczny dorobek i „obywatelską odwagę”

Agnieszka Holland wybrana Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej” – za artystyczny dorobek i „obywatelską odwagę”

Agnieszka Holland (Fot. Wojciech Olkusnik/East News)
Agnieszka Holland (Fot. Wojciech Olkusnik/East News)
Plebiscyt Człowieka Roku „Gazety Wyborczej” oficjalnie rozstrzygnięty. Laureatką tegorocznej edycji została jedna z najsłynniejszych polskich reżyserek.

„Gazeta Wyborcza” ogłosiła wyniki tegorocznej odsłony plebiscytu na Człowieka Roku. Tym razem zaszczytne wyróżnienie trafiło do rąk Agnieszki Holland w uznaniu dla jej dorobku artystycznego i „obywatelskiej odwagi”. Słynna reżyserka ma na swoim koncie liczne wyróżnienia zagraniczne, w tym Srebrnego Niedźwiedzia i wywalczoną w Cannes nagrodę Fipresci, a w swoim dorobku – długą liczbę produkcji docenianych tak przez widzów, jak i krytyków. Jednocześnie jest postacią budzącą spore kontrowersje ze względu na swoje poglądy polityczne, zaangażowanie społeczne i cięty język. Co zresztą nie pozostało niezauważone przez gremium przyznające tytuł.

Agnieszka stawia pytania i diagnozy, ale nigdy nie udziela odpowiedzi definitywnej. Odpowiedź pozostawia widzowi. Zaprasza w ten sposób do namysłu i rozmowy. Łączy w swoich dziełach artystyczną wybitność i ludzką przyzwoitość. Wydobywa na światło problemy publiczne, przed którymi staje każdy z nas. Agnieszka wciąż tworzy dzieła, na które warto czekać wyjaśnił w uzasadnieniu Adam Michnik, redaktor naczelny „Wyborczej”.

„Gazeta Wyborcza” przyznaje tytuł Człowieka Roku od 25 lat. Po raz pierwszy wyróżnienie zostało przyznane w 1999 roku i otrzymał je Vaclav Havel. Od tego czasu Człowiekiem Roku uznawano m.in.: Bronisława Geremka, Tadeusza Mazowieckiego, Michaiła Chodorowskiego czy Lecha Wałęsę. Redakcja honoruje w ten sposób dokonania osób, które pracują nad rozwojem demokracji, promują tolerancję i respektują prawa człowieka. Agnieszka Holland jest piątą kobietą nagrodzoną tym tytułem.

Źródło: „»Gazeta Wyborcza« przyznała tytuł Człowieka Roku. W uznaniu »obywatelskiej odwagi«”, wirtualnemedia.pl [dostęp: 13.05.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze