1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Spotkania
 4. >
 5. Szymon Majewski -Trochę bym ludziom poluzował

Szymon Majewski -Trochę bym ludziom poluzował

Szymon Majewski z żoną podczas gali Kryształowych Zwierciadeł 2011
Szymon Majewski z żoną podczas gali Kryształowych Zwierciadeł 2011
Szymon Majewski, satyryk, showman i aktor, przestrzega przed czytaniem książek o kreatywności i błaga, abyśmy nie dali powsadzać się do szuflad rozmawia Krzysztof Boczek.

- Powiedzmy, że to ty jesteś Bogiem, wielkim kreatorem, możesz zmienić rzeczywistość...

- Szymon Majewski: śmiech

- Jaki świat byś stworzył, co byś zmienił w obecnym?

- Ja bym trochę ludziom poluzował.

- Czyli?

- Polakom odjąłbym trochę tych traum, mniej: „z popiołu powstałeś i w proch się obrócisz”, a więcej: „stary, uśmiechnij się i idź do przodu”. Ująłbym tego ciężaru i stworzyłbym autostrady w Polsce. By na mapie naszego kraju nie było widać tylko jakichś małych ślimaczków, wyrostków, ale by te autostrady tworzyły siatkę i w końcu można było spojrzeć bez obciachu na taką mapę.

- Politycy by istnieli?

- Taaaaak, oni muszą być, bo służą zbiorowej psychoterapii. Polityk generuje wszystkie nasze tęsknoty, nienawiści, miłości, jest katalizatorem naszych frustracji. Oni muszą być, byśmy odwracali uwagę od własnych niedostatków. Nie ma większej radości niż przyglądanie się bliźniemu niedoskonałemu, zwłaszcza jeśli tego bliźniego polityka wybrali sąsiedzi.

- A kobiety jakie by były?

- Wyglądałyby jak moja żona. Magda to w 50 proc. kobieta tradycyjna, a w drugiej połowie jest absolutnie nowoczesna duchem, idąca do przodu, silna. Strasznie to lubię... Ech... Jest taką supermatką Polką i to jest piękne.

- W nowym świecie byłbyś Szymonem Majewskim?

- Absolutnie tak. Można mnie lepiej wykonać, ale ja bym siebie nawet nie udoskonalał, bo te swoje wady już polubiłem. Może jedynie byłbym mniej hipochondryczny.

- A jeśli nie byłbyś Majewskim, to kim?

- Mickiem Jaggerem – od lat myślę dokładnie tak samo. Nie wiem, co bym śpiewał, ale gdy widzę go na scenie, mam wrażenie, że mógłbym robić dokładnie to samo co on. A jeśli chodzi o ruchy, to może robiłbym to nawet fajniej. Nie ma nic lepszego niż stworzenie piosenki i słuchanie, jak inni ją potem śpiewają. To jest fantastyczne uczucie, radość, która daje poczucie ognia.

Właściwie to, co robię, jest podobne do tworzenia piosenek. Kiedy nagle coś mnie nachodzi, podskakuję, ruszam się w jakimś szale, gdzieś na boku robię notatki, boję się zasnąć, bo rano zapomnę, o czym myślałem wieczorem. Czasami notuję nawet w łazience.

- Od zawsze byłeś twórczym człowiekiem?

- W dzieciństwie miałem tysiąc pomysłów na miesiąc. Kiedyś wymyśliłem, by zrobić prototyp kapsuły lądującej. Ten moment kreacji był najfajniejszy – nagle ogarniał mnie taki żar, robiło mi się gorąco, dostawałem takiej energii, że jeślibym z nią czegoś nie zrobił, tobym eksplodował. Biegałem, rysowałem, brałem płytę pilśniową, szukałem narzędzi... a gdy już miałem wszystko, co niezbędne do pracy, to kończyła się moja radość i zapał.

Byłem mistrzem świata w nudzeniu się i nieodrabianiu lekcji. Dla mnie ciekawą rzeczą było palenie samochodzików plastikowych na parapecie, ale gdy pojawił się podręcznik, to od razu ziewałem, wpadałem nosem w kartki i zasypiałem. Byłem zaszufladkowany jako zdolny, nadpobudliwy leń.

Do głowy przychodziło mi tysiąc pomysłów na swoje życie, żaden konkretny, ale miałem przeczucie, że będę robił w życiu coś fajnego, niesamowitego. W rodzinie uchodziłem za kompletnego mitomana, tak uważał także wujek psycholog.

- Rodziny nie cieszyła twoja kreatywność?

- Dziadek zawsze śpiewał mojej mamie taką przedwojenną piosenkę: „A że Szymon nie jest kiep, to z tej mąki będzie chleb”. On we mnie wierzył, ale inni tłumaczyli mamie, że ze mnie nic nie będzie.  Mama nawet zabrała mnie do poradni psychologicznej. Coś tam rysowałem, dopasowywałem, składałem kwadraty i powiedziano mi, że mam iść do technikum kolejowego, 200 metrów od mojego domu. Wówczas był taki trend, że wszyscy szli do szkół, które dawały konkretne zawody, mało kto szedł na uczelnię.

- Wykręcałeś innym jakieś fajne numery?

- Pewnie. Miałem z tego tytułu same kłopoty. Mój dziadek kiedyś powiedział, że zegar za głośno bije, więc go rozkręciłem i zaniosłem mu w nylonowej torbie. „To ode mnie, w prezencie”. Dziadek się załamał, bo zegar był zabytkowy. Kiedy miałem dziesięć lat, w Ustroniu przywiązałem góralowi nogę do krzesła. Wstał, wywrócił się, a potem trzasnął mnie butem w łeb. Góralka błagała mnie, bym nie mówił o tym ojcu, bo byłaby totalna awantura. Cały czas wyczyniałem takie historie.

- To prawda, że ze względu na mizerną posturę uwagę kobiet zdobywałeś śmiechem?

- Faceci próbowali wówczas zdobywać kobiety à la macho: swoją sprawnością fizyczną czy fajnymi dżinsami. Ja nie miałem nic z tego – byłem chudy, w okularach, słabo się prezentowałem, więc stwierdziłem, że postawię na romantyzm i pójdę w nenufary. Zresztą zawsze miałem w głowie, by robić coś inaczej niż inni. Teraz mówię to też moim dzieciom: jeśli nie wiesz, jak coś zrobić, zrób to inaczej niż reszta. Nie myśl standardowo. Dzieciom powinno dać się nudzić.

- A to czemu?

- Bo nuda jest kreatywna. Dzieci zostawione same ze sobą rozgrzewają sobie głowę, szukają swoich ścieżek, pomysłów, zaczynają coś robić. Czasami mam wrażenie, że przerwa w szkole jest ważniejsza niż lekcje, dlatego jestem zwolennikiem tego, by lekcje trwały 15 minut, a przerwa 45. Gdy powiedziałem to dyrektorowi szkoły, do której chodzi mój syn, był zdziwiony (śmiech).

Jeszcze bardziej zdziwiło go co innego. Gdy rozmawialiśmy o moim 12-letnim synu, który ma problemy z tabliczką mnożenia, poprosiłem dyrektora, by zapytał mnie, ile jest 7 razy 8. „Ile jest 7 razy 8? Nie wiem!”. Nie znam całej tabliczki mnożenia i nie jest mi ona potrzebna. Mam komórkę z kalkulatorem i wspaniale sobie z nią radzę.

 
- Z których swoich wad nie jesteś zadowolony?

- Bałaganiarstwa. Ale gdyby pojawił się we mnie porządek, to może nie byłbym Szymonem Majewskim, bo on jest złożony z chaosu. Wkurza mnie też, że od 25 lat nie jestem w stanie nauczyć się angielskiego. Czytam książki, tłumaczę teksty piosenek, umawiam się na konwersacje i ciągle jestem na tym samym poziomie.

- Brak ci konsekwencji w nauce?

- Absolutnie. I jakiegokolwiek planu. Dziadek mi zawsze mówił, że plan to poważna sprawa i że sto koni nie dogoni straconego czasu. A ja zawsze wyobrażałem sobie moich znajomych, którzy są tymi końmi pędzącymi przez rzekę, a ja nie jestem w stanie ich dopaść – kiedy w końcu dostałem się na studia, i to jako wolny słuchacz, to wszyscy moi znajomi już je kończyli.

- Mówiłeś, że chciałeś studiować psychologię, by dowiedzieć się więcej na swój temat.

- Wszyscy tam po to idą. To może świadczyć m.in. o tym, że większość psychoterapeutów jest do bani, bo myśli głównie o sobie (śmiech). Kiedy chodziłem do psychologów, twierdziłem, że oni powinni mi płacić za rozmowę ze mną, bo słuchali naprawdę fajnych historii (śmiech).

Byłem wówczas wrażliwym, otwartym chłopakiem, zachwyconym teatrem, psychologią, filozofią. Czytałem Witkacego, słuchałem mrocznej muzyki Joy Division, przeżywałem rozterki, bo odeszła ode mnie dziewczyna, która później do mnie wróciła i została moją żoną. Tak naprawdę na tę psychologię chciałem iść z braku pomysłu na życie i dlatego, że wiele osób na nią szło. Stwierdziłem, że jako student psychologii będę fajnie wyglądał, ubierał się na czarno, nosił spięte włosy i że świetnie podrywa się dziewczyny na ten kierunek. „Co studiujesz? Meliorację” – to już nie brzmi tak ciekawie jak „psychologię”.

- Jesteś człowiekiem z wyobraźnią?

- Absolutnie, to moja jedyna mocna strona.

- Czy sam siebie zaskoczyłeś jakimś pomysłem i jesteś z niego do teraz dumny?

- Kiedyś zobaczyłem napis: „Blach cięcie gięcie” i wpadłem na pomysł nazwy mojego pierwszego programu telewizyjnego: „Słów cięcie gięcie”. Ta nazwa zaczęła żyć swoim życiem, weszła do języka: pojawiły się tytuły prasowe wykorzystujące ten zwrot, trafił do Internetu i do potocznej mowy. To było dla mnie kapitalne osiągnięcie.

- Używasz jakiegoś dopalacza kreatywności?

- Moim głównym dopalaczem jest 10–15 minut snu około 3–4 po południu, na kanapie w pracy. Kiedyś nie spałem całą noc i gdy przyszedłem do studia, byłem totalnie nieprzytomny. Zdrzemnąłem się na pół godziny i prosto z kanapy poszedłem na nagranie. Wszyscy byli przerażeni, że nie dam rady. Gdy zaczął się program i zobaczyłem publiczność, poczułem ich energię, ta mi się udzieliła, a zmęczenie przeszło. Ta energia to także mój dopalacz. Nic bardziej nie nakręca niż energia ludzi, którzy przychodzą do studia, by cię zobaczyć. Nie ma nic piękniejszego niż dawanie ludziom radości. Bardzo udany dzień w moim życiu to taki, gdy idę sobie ulicą i jakaś pani mnie mija, uśmiecha się i z tym uśmiechem idzie dalej. Myślę sobie, że oto podarowałem jej trochę radości, bo kojarzę jej się z dobrym humorem, zabawą.

- Podróżujesz?

- Zaliczyłem taką podróż do Ameryki Południowej z moim przyjacielem Tomkiem Gorazdowskim – żona mnie puściła, mimo że dzieci były wówczas małe. Byliśmy w Peru, Boliwii przez sześć tygodni. Supersprawa. Lubię obserwować inne kultury, miejsca, ale nie nazwałbym się podróżnikiem. W czasie podróży mam taki niepokój bliźniaczy – fajnie, że jestem w tym miejscu, ale kto wie, czy nie byłoby jeszcze fajniej, gdybym był w innymi. Poza tym... najfajniejszy jest dla mnie moment, gdy siedzę z żoną na kanapie, obok leży pies i oglądamy dobry film.

- „Spożyć przed terminem – oto moje motto życiowe. Szukałem go w wielu mądrych księgach, znalazłem na kefirze”. Bardzo mi się to spodobało.

- To akurat lansuje mnie na maksa i pamiętam, jak na nie wpadłem. To był piękny majowy dzień, miałem kaca i właśnie się zakochałem – takich dni się nie zapomina. Siedziałem na ławce gdzieś na Ochocie i delektowałem się kefirem. Wtedy przeczytałem na opakowaniu owo „spożyć przed terminem”. O kurde, jak ktoś mądrze napisał! Jeśli się tak jeszcze zastanowić, to także „data wybita na wieczku” jest ciekawym hasłem. Niedawno byłem na cmentarzu i tam każdy ma datę wybitą na swoim wieczku.

- „Szymon Majewski show” jest programem autorskim, ale jakoś nie wierzę, by wszystkie pomysły były twoje.

- Czasami 90 proc. programu to moje pomysły, czasami tylko 10 proc., innym razem w ogóle nic. Zdarza się, że chłopaki wpadną na coś fajnego, ja to zaakceptuję, dorzucę coś od siebie czy jakoś to przekręcę. Jesteśmy takim tyglem ośmiu–dziesięciu twórczych osobowości, które ze sobą pracują od paru lat i się nakręcają. Kiedy oni widzą, że mi się nie chce akurat nic robić, to mnie pobudzają do pracy: „Szymon, zróbmy to, zróbmy tamto”. „Nieeee, może nie róbmy tego”. Potrafimy się kłócić, trzaskać drzwiami, panuje u nas rodzaj twórczej demokracji.

- Rozdajesz bardzo oryginalne prezenty, sam też dostajesz, na przykład akt zdania matury od Giertycha...

- ...i reklamówkę z kanapkami od pani Marii Kaczyńskiej. Borowiec specjalnie ją przywiózł do biura. W środku była informacja: „Smacznego, proszę nie nakruszyć” – kiedyś w programie żartowałem z żony prezydenta, bo wsiadała do samolotu z reklamówką.

- Są osoby, które imponują ci swoją kreatywnością?

- Lubię kabaret Mumio za ich twórczość i reklamówki, które robią – rzadko się zdarza takie spotkanie komercji i fajnego pomysłu. Lubię też kabaret Dno i Łowcy.B – superekipa. Ale czasami nie chciałbym oglądać tych młodych kabaretów, bo wkurza mnie, jak zrobią coś fajnego. Wtedy sobie myślę: cholera, przecież ja mogłem na to wpaść i to zrobić!

- Poseł Palikot jest według ciebie kreatywny, ma wyobraźnię?

- Myślę, że ma, i parę z tych jego numerów sam miałbym ochotę zrobić. Pytanie brzmi: gdzie jest granica dla jego zachowań? Palikot to postać barwna i sprytna, ale czasami zastanawiam się, czy gdyby nie miał takiego majątku, jaki ma, i utrzymywał się z  posłowania, też by tak szalał. Mam wrażenie, że któregoś dnia Donald wezwie go do siebie, powie mu: „Do widzenia, kolego”, i zabierze mu słoneczko Platformy.

- A taki Pawlak jest kreatywny?

- Chyyyyba nie. Chociaż nigdy nie wiadomo – a nuż jest takim rozbrykanym wariatem domowym jak Janusz Palikot, tylko za każdym razem, gdy wychodzi do pracy, mówi sobie: „Tylko pamiętaj, że masz grać Pawlaka”. I wychodzi.

- A gdyby było tak: Hojarska wygrywa wybory i żąda usunięcia ciebie z telewizji...

- ...ale ona ostatnio kazała mnie pozdrowić przez jakiegoś znajomego.

- Aha. Ale powiedzmy, że mimo to żąda usunięcia, TVN cię wyrzuca, a ty dostajesz ofertę pracy jako wykładowca studentów, w których miałbyś rozwijać kreatywność. Co byś im zalecał?

- Żeby nie czytali książek o kreatywności.

- Dlaczego?

- Bo chyba wpadliby w sztampę. Jeśli już mieliby je czytać, to radziłbym, żeby starali się spojrzeć poza nie, by nie dawali się wsadzić w szufladę. Kreatywności nie znajdzie się w książkach, to ogień, który każdy z nas ma w sobie, w środku. Nie można czuwać nad tym ogniem jak nad jakimś bylejakim grillem.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Zwierciadło

Słodka niespodzianka pod choinkę

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Rozpakowywanie prezentów to jeden z tych momentów, na który w czasie świąt czekają nie tylko dzieci. Upominki, to przecież dowód na to, że o sobie pamiętamy i chcemy sprawić sobie przyjemność.

Jednym ze sprawdzonych pomysłów na prezent od Świętego Mikołaja jest małe co nieco, czyli paczuszka pysznych słodkości. Ucieszą się z niej zarówno małe łasuchy, jak i dorośli smakosze. Słodycze spod choinki smakują wyjątkowo, zwłaszcza jeśli mają kojarzące się ze świętami smaki - pomarańczy, wanilii i przypraw korzennych. Dekoracyjne opakowanie ozdobione bożonarodzeniowymi motywami tabliczkę czekolady, pudełko pralinek, czy paczkę cukierków przemieniają w wyjątkowy słodki prezent.

Wybierając słodkości pod choinkę trudno pominąć siłę tradycji – są marki, które od lat kojarzą się z jakością i smakiem. Jedną z nich jest E.Wedel. Marka, jak co roku, przygotowuje z okazji świąt specjalną edycję swoich kultowych produktów, wzbogacając je o dodatki takie jak pomarańcza, cynamon, wanilia i żurawin. Z okazji Bożego Narodzenia, znane wedlowskie produkty otrzymają nową, świąteczną szatę graficzną.

Są wśród nich , Torcik Wedlowski, kultowe Baryłki i duże tabliczki czekolady – gorzka z żurawiną, mleczna z cząstkami pomarańczowymi oraz czekolada Cookie, w dwóch świątecznych smakach: korzennym i Orange Mocha. W tegorocznej ofercie Mieszanka Wedlowska, cukierki Pierrot i świąteczne pralinki opakowane będą w nietuzinkowe puszki w kształcie kuli, dzwonka i choinki. Dzięki temu mogą także stanowić idealną świąteczną ozdobę.

Słodkości dla najmłodszych

Dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie można umilić kalendarzem adwentowym E.Wedel. W ozdobnym pudełku podzielonym na 24 okienka znajdują się czekoladki w dwóch smakach w kształcie Buźki Krówki. 
Na Mikołajki lub pod choinkę można sprawić im zestawy słodyczy na przykład: pudełko z opaską w kształcie rogów Renifera - bohatera motywu graficznego, Domek Krówki, a także czekolady mleczne z chrupiącymi kawałkami wafelków i chrupek lub z kawałkami pianek marshmallow. Świąteczne produkty dla dzieci E.Wedel ozdobiono postaciami Renifera, Mikołaja, Bałwanka oraz Znajomej Krowy Kucharza.

 

Produkty z portfolio świątecznego E.Wedel są w sprzedaży od początku listopada.

 1. Zwierciadło

Stwórz atmosferę Świąt. Inspiracje od marki Fyrklövern  

Zobacz galerię 23 Zdjęcia
Święta to przede wszystkim wyjątkowa atmosfera, spotkania z bliskimi oraz pyszne potrawy. Smakowanie ich to również delektowanie się pięknem odświętnie nakrytego stołu. Zainspiruj się propozycjami marki Fyrklövern - specjalistą w dziedzinie dekoracji stołu - i stwórz świąteczną aranżację, która oczaruje twoich gości!

ÅSA’S WINTER 

Rajskie jabłuszka, pomarańcze, granaty i pachnące gałązki to elementy doskonałe na świąteczny stół! By całość wyglądała bajecznie warto wybrać perfekcyjną zastawę, która spełni nasze oczekiwania co do dekoracji stołu i zachwyci wszystkich gości! Po raz pierwszy w Polsce, w cudownej aranżacji świątecznej, prezentujemy Serwis ÅSA’S WINTER, zaprojektowany przez skandynawską artystkę Anne Rooslien. Najwyższej jakości, trwała porcelana skaleniowa, urzekające, ręcznie litografowane zdobienia oraz wyjątkowy design tworzą ponadczasowy serwis obiadowy! Dzięki zastawie, dekorowanej skrzatami – wykreowanymi przez znaną w Skandynawii Åsę Götander, uzyskasz wspaniałą zimowo-świąteczną atmosferę. Porcelanę możemy umyć w zmywarce i odgrzać w niej dania korzystając z kuchenki mikrofalowej – to dodatkowy atut tego eleganckiego serwisu.

SANTA CHRISTMAS

Do świątecznej dekoracji stołu warto wybrać nastrojowe świece, serwety i oczywiście doskonałą porcelanę. Serwis SANTA CHRISTMAS ręcznie zdobiony platyną, skrzącymi się płatkami śniegu oraz uroczymi krasnalami to spełnienie świątecznych marzeń zarówno dzieci jak i dorosłych. Klasyczny design kolekcji wypełniają kolorowe, ręcznie malowane wizerunki skrzatów i zwierząt w zimowej scenerii. Pełne fantazji i artystycznego kunsztu, tworzą ciepły i radosny klimat, podkreślając wyjątkową atmosferę świąt.

ÅSA’S CHRISTMAS

Skrzaty i dekor wzbogacony elementami z 18-karatowego złota to przewodnie elementy Serwisu ÅSA’S CHRISTMAS. Zastawa z motywem uroczych ludków idealnie ozdobi świąteczny stół i stworzy atmosferę bajkowego klimatu przywołując wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. To serwis, który przykuwa wzrok oryginalnym kształtem przypominającym pofałdowane śnieżne zaspy, na których zagościły urocze skrzaty. Ośnieżone choinki dekorowane prawdziwym złotem stanowią ekskluzywny element ozdobny! Gałązki, pierniki w kształcie serca, gwiazdy z jabłek czy złote szyszki w kieliszkach to elementy dekoracyjne, które komponują się idealnie z tym eleganckim serwisem.

ÅSA’S CHRISTMAS WHITE

Porcelana Åsa’s Christmas White zachwyca klasycznym designem i ręcznie malowanymi krasnalami w białych i srebrnych kapturkach. Serwis przepięknie prezentuje się w monochromatycznym stylu, gdzie na drewnianym stole w odcieniach szarości układamy zielone gałązki przyprószone śniegiem, szyszki i pachnące pierniki.

VICTORIA 

Drewno, pachnący świerk, nastrojowe lampki i przepyszne potrawy podane na luksusowej porcelanie skandynawskiego projektu pomogą nam stworzyć perfekcyjną atmosferę w czasie świąt! Serwis Victoria zachwyca delikatną formą, a zdobienia z 18-karatowego złota nadają mu królewskiego splendoru. Czerwona serweta przyprószona sztucznym śniegiem, pomarańcze, goździki i soczyste, czerwone jabłka w zimowej okrasie w połączeniu z elegancką porcelaną Victoria tworzą dekorację stołu w iście królewskiej aranżacji. Ta zastawa to świetny wybór zarówno na święta jak i inne okazje, jej klasyczny i elegancki design sprawia, że będzie pasowała na każdą uroczystość.

CELEBRATION

Świąteczny stół stanowi doskonałe pole do popisu dla miłośników dekoracji wnętrz. Spektrum możliwości jakie możemy zastosować jest nieograniczone. Pachnące gałązki świerku, złote świece, kryształowe wazony, eleganckie serwety czy też subtelne herbaciane róże i złote sztućce będą prezentować się perfekcyjnie w otoczeniu porcelany Celebration. Serwis o lekko falistym kształcie z ręcznie nanoszonymi platynowymi zdobieniami zachwyca subtelnością i elegancją.

Zobacz więcej na: ,

 1. Zwierciadło

Herbaty Newby - doskonały prezent pod choinkę

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Kolekcja światowej sławy projektanta mody Matthew Williamson dla Newby to idealny prezent na Święta dla każdej wielbicielki najwyższej jakości herbaty oraz mody.

Przepiękne puszki skrywają w sobie 3 wyjątkowe herbaty: Maharaja’s Breakfast (czarna herbata Assam), Exotic Earl Grey (herbata z olejkiem z gorzkiej pomarańczy i płatkami róży) oraz Jasmine Rose Garden (zielona herbata z różą i jaśminem). Do wyboru będzie także pudełko zawierające wszystkie 3 produkty.

Najwyższej jakości liście herbaty wraz z kwiatowymi dodatkami, ukryte w pięknych opakowaniach będą idealnym prezentem dla bliskiej osoby, a także przyjemnym uzupełnieniem każdego dnia.

Produkty dostępne są na stronie 

 1. Zwierciadło

Rodzina patchworkowa: Jak przeżyć święta?

Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
O czym pamiętać, o czym zapomnieć w świąteczny czas – zastanawia się Wojciech Eichelberger, współautor książki „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Znam dobrze funkcjonujący w ciągu roku patchwork, który rozpruwa się w czasie świąt. Wszyscy zbierają się w jednym miejscu i od razu wybucha awantura. Ostatnio zaczęło się od wyrzutu, że były mąż spóźnił się pół godziny.
Zaczyna się zazwyczaj od błahych spraw – że ktoś czegoś nie kupił, nie zrobił, powiedział o jedno słowo za dużo. To kropla, która przelewa czarę goryczy.

Czyli to preteksty. Co się za nimi kryje?
Zamiatane pod dywan sprawy, niewyjaśnione żale i pretensje, nierozwiązane problemy, do których boimy się wracać. Ale one wcześniej czy później wybuchają, na przykład właśnie w czasie świąt.

Może to i dobrze, bo wreszcie możemy się z nimi skonfrontować.
Porządny kryzys jest dobrym początkiem zmiany. Oczywiście, może mieć pozytywne konsekwencje tylko wtedy, kiedy jego destrukcyjną siłę będziemy potrafili konstruktywnie wykorzystać. Kryzys pokazuje to, czego brakuje w systemie, więc nie ma się co obrażać, tylko trzeba podjąć trud dogadania się i przemiany.

A może dobrym pomysłem jest niespotykanie się w święta zwaśnionych stron? Pewna matka (teściowa, babcia) wymyśliła, że Wigilia odbędzie się według grafiku, w którym każdemu wyznaczyła towarzystwo i godzinę wizyty, z zapasem czasowym, żeby najbardziej zwaśnieni zdążyli się minąć i na siebie nie powpadali. Ta pani jest dumna z autorskiego rozwiązania.
W Wigilię nie chodzi o to, aby się nawzajem unikać. Ale Wigilia sama z siebie nie jest w stanie uczynić nas świętymi. Droga do świętości, czyli do otwartego serca, wymaga od nas podejmowania wysiłku i ryzyka. O tym warto pamiętać. Jeśli jednak nie stać nas jeszcze z jakichś powodów na wysiłek i ryzyko spędzenia Wigilii z ludźmi z naszego rodzinnego systemu, których nie lubimy, bo na tym etapie nasze resentymenty są dla nas ważniejsze niż religijne nakazy, to trudno. Może następnym razem. Więc owa pani z twojego przykładu robi dobrą robotę. Przynajmniej jej serce stanowi przestrzeń, w której skłóceni i zaślepieni ludzie wirtualnie się spotykają. Chwała jej za to.

Ona naprawdę chce dobrze.
W patchworkowym systemie taka osoba odgrywa doniosłą rolę kleju, nici i agrafki. Każdy może do niej przyjść, bo wie, że spotka się z miłym przyjęciem, a ona pozostanie bezstronna. Może też odgrywać rolę rodzinnej skrzynki pocztowej i przekazywać skłóconym stronom ważne informacje. Po jakimś czasie dzielna babcia będzie mogła zrobić krok dalej i skrzyknąć wszystkich członków skłóconego patchworku w jedno miejsce, na przykład przy okazji swoich jubileuszowych urodzin, informując ich o tym, że to jest jej święto, więc zaprasza wszystkich, których kocha, i prosi o to, by wszelkie konflikty na ten czas zawiesić, tak jak kiedyś w dobrej przeszłości ustawały wojny, gdy trwała olimpiada.

Święta są szczególnie ważne dla dzieci, które potem całe życie pamiętają Świętego Mikołaja, choinkę. Więc choćby ze względu na nie dobrze jest zadbać o atmosferę tych dni – pozytywną, przesyconą dobrymi emocjami. O czym jeszcze pamiętać, przygotowując święta?
Boże Narodzenie to dla patchworkowego systemu doskonała okazja i zarazem trudny sprawdzian tego, czy przestrzegana jest w praktyce święta zasada wszelkich patchworków: wszystkie dzieci są nasze. Praktyczna troska o sprostanie tej zasadzie może sprawić, że same święta przestaną być tylko rodzinnym rytuałem objadania się i obdarowywania prezentami, ale ujawnią swój głęboki duchowy wymiar. Bo święta zapraszają każdego do „królestwa nie z tego świata”, czyli do takiego wymiaru istnienia, w którym jednoczą się przeciwieństwa, zasypywane są przepaści dzielące zantagonizowane strony. Gdzie wszystko ujawnia swoją świętą, wspólną z całym istnieniem prawdziwą naturę, gdzie w jednolitej świetlistej przestrzeni rządzą: miłość, szacunek i cisza. A z tego punktu widzenia chciwość, nienawiść, konflikty, resentymenty i wojny jawią się jako wielka, przerażająca egzystencjalna pomyłka i strata czasu. Patchworkowa rodzina jest z pewnością trudniejszą, a przez to lepszą okazją do praktykowania świętości niż stawianie na wigilijnym stole pustego talerza dla symbolicznego zbłąkanego wędrowca. Więc jeśli dojrzali dorośli chcą udzielić patchworkowym dzieciom ważnej duchowej lekcji, to święta Bożego Narodzenia są do tego doskonałą okazją. Będzie się do czego odwoływać przez całą resztę roku.

Gdybyśmy jeszcze mimo konfliktów potrafili spektakularnie przebaczyć sobie nawzajem przy dzieciach, to byłaby dopiero lekcja. 
O tak. Sam fakt, że ludzie podchodzą do siebie i składają sobie dobre życzenia, chociaż jeszcze dzień wcześniej sobie złorzeczyli, to wspaniała nauka dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Ale nie tylko nauka. Także chwila zasłużonego wytchnienia. Bo dla dzieci najważniejszą wartością i najlepszą glebą do wzrastania jest bezpieczna, harmonijna, spójna społeczność, której członkowie odnoszą się do siebie z szacunkiem i miłością.

Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer) Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer)

Marzeniem dziecka z rozbitej rodziny jest to, żeby mama była z tatą, nawet jeśli nie na zawsze, to chociaż w święta. Czy wspólny wyjazd rozwiedzionych rodziców z ich dziećmi to dobry pomysł?
Pomysł bardzo dobry, ale przy innych okazjach niż święta. W patchworkowej rodzinie dorośli często mają dzieci z dwoma, a nawet z trzema partnerami. Jak te rodziny obsłużyć w kilka dni świąt? Widziałem wielu ojców i wiele matek, którzy z obłędem w oczach starali się pojawić w ciągu kilku godzin na dwóch albo trzech wigiliach w oddalonych od siebie miejscach, wszędzie pozostawiając za sobą żal i zniecierpliwienie. To nie ma sensu. Lepiej organizować wspólnie z innymi chętnymi z tego samego systemu duże rodzinne spędy wigilijne. Natomiast wyjazdy rodziców z biologicznymi dziećmi w uroczystej, świątecznej atmosferze, z dekoracjami mogłyby dawać wspólnym dzieciom nadzieję, że ich rodzice będą znowu razem.

A spotkanie świąteczne obu zwaśnionych rodzin w którymś z domów?
W sytuacjach konfliktu powinni raczej spotkać się na neutralnym gruncie.

Dlaczego?
Jeśli ludzie, którzy niedawno się rozstali, spotykają się w domu, który przesiąknięty jest wspólnymi przeżyciami, a każdy jego fragment jest jakby pamiątką w muzeum ich wspólnej przeszłości i przywołuje jakieś wspomnienia, to trudno się w nim racjonalnie porozumiewać w sprawach bieżących i przyszłych.

Znajoma rozwódka, która ma w miarę poprawne stosunki z byłym mężem i jego żoną, nie chce ich zapraszać ani odwiedzać, a tym bardziej organizować wspólnych świąt, bo obawia się zmiany status quo.
Dorośli i odpowiedzialni ludzie, którym przyszło żyć w patchworkowym systemie, powinni podejmować decyzje służące porozumieniu i zgodzie, a nie jątrzeniu. Skoro patchworkowa rodzina jest faktem, to róbmy wszystko, żeby wykorzystać jej potencjał. Budujmy, a nie dzielmy, troszczmy się o część wspólną, a nie bójmy się na zapas. Nie traktujmy patchworku jako dopustu bożego czy tragedii, którą będziemy się nieustannie karmić i którą będziemy celebrować do końca życia. Egoistyczna troska o status quo swojego zakątka prędzej czy później się zemści. Przetrwanie patchworku w ogromnej mierze zależy od tego, jak szybko dorośli zdadzą sobie sprawę z tego, że wszystko jest w nim ze sobą powiązane.

Owa kobieta zakłada, że jeśli spotka się z rodziną byłego, to odżyją urazy.
Jeśli unikamy kontaktów, to siłą rzeczy komunikujemy się w sprawach błahych i nudnych, a tak naprawdę tracimy czas i potencjał, jaki drzemie w głębinach patchworkowego oceanu. Więc przy każdej okazji, zamiast marzyć o na zawsze minionym status quo, zróbmy cokolwiek, aby wzmacniać patchworkowe szwy.

Może zaapelujemy do patchworków – dajcie się zainspirować świętom!
Apelujemy: wykorzystujcie je do tego, żeby przełamać niechęć, wrogość, urazy. Róbcie to dla siebie i dla wszystkich patchworkowych dzieci. Dajcie im przykład, jak układać relacje mimo trudnej przeszłości.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wspólnych świąt rozwiedzionych partnerów?
Jeśli mamy spotykać się po to, żeby się kłócić, a przy okazji ranić uczucia naszych dzieci, to lepiej się nie spotykać. Święta są okazją do propagowania dobrych uczuć i dobrych życzeń. Jakże są teraz deficytowe.

A do obdarowywania się prezentami?
Dobrze jest zachować w tym umiar. Najwspanialszymi prezentami dla patchworkowych dzieci są dojrzałe i mądre zachowania dorosłych, szczególnie te objawiające się w przekraczaniu negatywnych uczuć i postaw wobec byłych partnerów, byłych teściów, zięciów czy synowych. Gdy dziecko widzi, że dorośli, których kocha, trudzą się, by przełamać urazy i żale, bo chcą zbudować nową, bezpieczną społeczność rodzinną, to mu serce rośnie i dusza się śmieje. Ono nie chce się truć złymi emocjami i nastawieniami rodziców. Superprezentem w obecnych czasach są czas i uwaga, które poświęcamy drugiej osobie.

O czym jeszcze pamiętać przy okazji świętowania?
Żeby to nie był prosty rytuał. Żeby nie przedobrzyć, czyli pamiętać o zasadzie, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Na przykład chcę kogoś uściskać i przytulić, ale wiem lub czuję, że ta osoba tego nie lubi. Trzeba to uszanować. Albo mam przemożną chęć zadania jej pytania, bo chcę zaspokoić swoją ciekawość, a ona wyraźnie się krępuje albo daje sygnał, że nie ma ochoty poruszać tego tematu. No to nie pytam, wycofuję się, ewentualnie przepraszam. W psychologii nazywa się to szanowaniem granic drugiej osoby. W dodatku dzisiaj powinniśmy też uważać na rozmowę o poglądach.

Nie tylko w rodzinach patchworkowych lepiej chyba nie poruszać tematów politycznych?
Poruszać można, ale bezpiecznie jest ograniczać się do wypowiadania swoich poglądów, nie atakując przekonań drugiej osoby. Unikać fraz takich jak: „w przeciwieństwie do ciebie”, „nie zgadzam się...”, „twoje poglądy są…”, „jak można tak…” itp. Każdy z nas ma prawo do własnych sądów. Nie należy próbować zmieniać zdania innych, bo to tylko wzbudzi opór.

Co robić, żeby zapobiec kłótni na tym tle?
Zacząć trzeba od wysłuchania i zrozumienia tego, co usłyszeliśmy. Dopiero potem można zastanowić się, czy ktoś chce być przekonany do innego poglądu, czy forsując swoje zdanie, nie naruszam granicy jego wolności.

Dobrze jest wykrzesać z siebie ciekawość tego, co ktoś myśli.
Ciekawość tego, co ktoś ma do powiedzenia, pomaga zrozumieć siebie nawzajem, a o to chodzi w rozmowie. W dyskusjach o poglądach najpierw jedna osoba przedstawia swoje zdanie, potem druga, następnie pierwsza dzieli się wątpliwościami co do przekonań oponenta, potem robi to druga.

Tylko trzeba się zdobyć na intelektualny wysiłek.
Także emocjonalny. Aby taka rozmowa była możliwa, muszą się postarać obie strony. Prowadząc w ten sposób dyskusję, szukamy pomostów i wzajemnego zrozumienia, nie zamykamy się w swoim jedynie słusznym widzeniu świata. Otwarta postawa w patchworkowych rodzinach to jeden z podstawowych warunków ich przetrwania, bo różnorodność poglądów, wyznań, stylów życia itd. bywa w patchworku ogromna. W klasycznych rodzinach tak się dobieramy, żeby w sprawach światopoglądowych za bardzo nie iskrzyło, ale w patchworkach ta kwestia zupełnie wymyka się spod kontroli. To może dotyczyć również poglądów w sprawie sposobu obchodzenia świąt.

 1. Zwierciadło

Czy prezent daje więcej radości obdarowanemu czy darczyńcy?

Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Wolimy dawać prezenty czy je otrzymywać? Czy istnieje prezent uniwersalny odpowiedni dla każdego? O naszych problemach, wyborach i motywacjach związanych z obdarowywaniem bliskich mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.

Zróżnicowanie preferencji, upodobań, gustów, marzeń i potrzeb sprawia, że znalezienie idealnego prezentu pasującego do każdego wydaje się niemożliwe. Zadanie to staje się jeszcze trudniejsze, gdy weźmiemy pod uwagę realia względnego dobrobytu, które pozwalają zaspokoić znaczącą większość ważnych życiowych potrzeb. Prezenty, które przekazujemy sobie z okazji świąt Bożego Narodzenia, w coraz większym stopniu przestają pełnić funkcję uzupełniającą stan gospodarstwa domowego i stosunkowo rzadko służą wspieraniu rodzinnego budżetu.

W czasach, gdy większość towarów jest łatwo dostępna, dobrem, którego brak odczuwamy coraz mocniej staje się bliskość i uwaga. Doświadczamy deficytów dotyczących przede wszystkim dostrzegalnych wymiarów pozytywnych uczuć takich jak dotyk, przytulenie, możliwość bycia razem i spędzania ze sobą czasu. Oczywiście wiele osób ma konkretne pragnienia dotyczące np. nowego modelu telefonu czy torebki, jednak niejednokrotnie w toku rozmowy o rzeczywistych potrzebach okazuje się, że o wiele lepszym pomysłem na prezent będzie wspólny bilet do kina, wyjazd lub spacer. Również dzieci warto wcześniej zapytać jakiego rodzaju prezenty niepochodzące ze sklepów chciałaby otrzymać. Kolejnym krokiem może być sporządzenie listy tego rodzaju podarunków i ustalenie, które z nich są dla córki lub syna najważniejsze i dlaczego.

Otrzymywanie prezentu często wiąże się z uczuciem radości u osoby obdarowanej. Jednak wyniki badania przeprowadzone przez psycholog Larę Aknin z Simon Fraser University w Kanadzie jednoznacznie wskazują, że w sytuacji, gdy dochodzi do wręczenia prezentu, o wiele większego zadowolenia doświadczają wręczający podarunek. W celu zbadania poziomu satysfakcji obu grup, badaczka przeanalizowała wyniki Światowego Sondażu Gallupa przeprowadzonego w latach 2006 – 2008 na próbie 234 917 osób reprezentujących 120 państw. Wyniki otrzymane przez jej zespół wskazują, że niezależnie od regionu, pochodzenia i posiadanych dochodów, samopoczucie badanych było lepsze, gdy przeznaczali swoje pieniądze na potrzeby innych, a nie zaś na własne.

Choć nie wydaje się to oczywiste, radość z otrzymanego prezentu może łatwo zastąpić przykrość, jeśli podarunek przewyższa możliwości finansowe osoby obdarowanej. Efekt ten wynika m.in. z silnie zakorzenionej w życiu społecznym reguły wzajemności. W sytuacji, gdy otrzymujemy zbyt drogi podarunek odczuwamy dyskomfort i napięcie związane z kulturową zasadą odwdzięczenia się ofiarodawcy równie wartościowym prezentem. Pojawia się poczucie winy i uczucie przykrości wynikające z faktu, że nie stać nas na równie drogi dar.

Nietrafiony prezent wyzwala innego rodzaju reakcje i wiąże się przede wszystkim z ujawnionym lub zatajonym niezadowoleniem. Do pewnego wieku najmłodsi odbiorcy prezentów świątecznych, nie kryją się z wyrażaniem emocji i opinii, gdy podarunki nie spełniają ich oczekiwań lub są zupełnie inne niż te opisane w liście do Świętego Mikołaja. Z czasem jednak dzieci przyswajają zasady życia społecznego w tym zakresie i uczą się ukrywania uczucia zawodu lub niechęci. To na ile dorośli decydują się na ujawnienie prawdziwych uczuć w sytuacji otrzymywania niechcianego prezentu, zależy od rodzaju relacji z ofiarodawcą.

Najtrudniej tego rodzaju sytuacje znoszą osoby, które łączy silna więź oraz przekonanie o znajomości gustów np. matki i córki. Rozczarowanie spotyka zarówno matki, które są pewne swoich wyborów gwiazdkowych dotyczących np. odzieży, biżuterii dla córek, jak i córki, które były pewne, że ich podarunki z pewnością ucieszą mamy. Złotym środkiem pomiędzy bezpośrednią krytyką nietrafionego prezentu, a radością pokrywającą niezadowolenie jest dyplomacja. Warto zadbać o to, aby pozostać w zgodzie z własnymi odczuciami, a jednocześnie wyrażać je z szacunkiem wobec dobrych chęci i intencji ofiarodawcy. Zawsze warto dziękować, jak również nadmienić, że w razie czego, następnym razem, służymy pomocą w zakresie wyboru wymarzonego prezentu.

W przypadku problemów z podjęciem decyzji odnośnie prezentu świątecznego, wybierzmy to, co najlepiej wyraża naszą miłość do drugiej osoby. Postarajmy się ofiarować innym ciepło, bliskość, zrozumienie i akceptację – tego rodzaju prezenty nigdy nie wychodzą z mody, pasują do każdego. Okazujmy sobie miłość, nie tylko na Święta ale każdego dnia.

Dr Ewa Jarczewska-Gerc zajmuje się psychologią motywacji, efektywnością i wytrwałością w działaniu oraz symulacjami mentalnymi (materiały prasowe Uniwersytet SWPS).