1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda

Odwodniona skóra – częsty problem Polek

Kluczem do wydobycie naturalnego piękna skóry jest jej odpowiednie nawodnienie i utrzymanie tego nawilżenia przez cały dzień. (Fot. iStock)
Kluczem do wydobycie naturalnego piękna skóry jest jej odpowiednie nawodnienie i utrzymanie tego nawilżenia przez cały dzień. (Fot. iStock)
Z odwodnieniem cery boryka się większość Polek. I choć sięgamy po coraz lepsze kosmetyki, nasze skóry nie są w stanie utrzymać przez cały dzień odpowiedniego poziomu nawilżenia. Dlaczego? Zapytaliśmy o to Annę Saran-Michalczyk, kosmetolożkę, która na co dzień pracuje w Klinice Strzałkowski, a na IG prowadzi profil Misjaskóra.

Każda z nas marzy o tym, by mieć naturalnie jędrną, świetlistą cerę. Niekoniecznie idealnie wyprasowaną, pozbawioną zmarszczek twarz – na szczęście taki trend staje się coraz częściej tematem konferencji dotyczących etyki w medycynie estetycznej.
Zdrowa, promienna buzia to po prostu ładniejszy wygląd i lepsze samopoczucie. Kluczem do wydobycie ze skóry naturalnego piękna jest jej odpowiednie nawodnienie i utrzymanie nawilżenia przez cały dzień. Brzmi jak oczywistość, ale okazuje się, że właśnie z tym większość z nas ma kłopot. Dlaczego tak jest? Odpowiedzi szukamy w rozmowie z Anną Saran-Michalczyk, która na co dzień spotyka pacjentki w Klinice Strzałkowski.

Polki najczęściej deklarują, że mają cery mieszane, suche albo wrażliwe. Tak je określają, bo większość odczuwa na twarzy suchość, ściągnięcie, czasem pieczenie.
Rzeczywiście, Polki często narzekają, że ich skóry są suche, wiotkie, przez to też szybciej widać na nich zmarszczki; mówią też, że mają skóry wrażliwe albo reagujące na zmiany kosmetyku, temperatury. Jednak wiele z nich wcale nie ma suchej, spełniającej wszystkie kryteria tego typu skóry, czyli: że jest matowa, ściągnięta, cienka, mogą przez nią prześwitywać naczynka, jest wiotka i mało elastyczna, szybko pojawiają się na niej zmarszczki, wydziela małe ilości sebum. Okazuje się, że u wielu kobiet problemem nie jest typ skóry (sucha albo wrażliwa), ale przejściowe osłabienie, które dotyczy naturalnej bariery ochronnej naskórka, czyli płaszcza hydrolipidowego.

Co to takiego?
Lipidy to tłuszcze, naturalnie produkowane przez skórę; jeśli ich ilość jest zachwiana, skóra nie tworzy naturalnej warstwy, która chroni ją przed czynnikami drażniącymi, i przez to staje się bardziej reaktywna oraz daje wrażenie skóry suchej.

Jakie dokładnie funkcje pełni płaszcz hydrolipidowy?
Oprócz ochronnych ważną rolą płaszcza hydrolipidowego jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia w skórze, stworzenie zapory przed odparowaniem.

Kiedy dojdzie do uszkodzenia szczelnej bariery zbudowanej z wosków, steroli, cholesterolu – czyli dobrych tłuszczów – dochodzi do błyskawicznego odwodnienia cery – dzieje się to w procesie tzw. przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Po prostu skóra przesusza się i takie przesuszenie może spotkać każdy rodzaj skóry: suchą, mieszaną i tłustą.

Co może uszkodzić płaszcz hydrolipidowy skóry?
Najczęstszym czynnikiem naruszającym równowagę naturalnej bariery ochronnej jest niewłaściwa pielęgnacja. Stosowanie zbyt wielu i nieodpowiednio dobranych do typu skóry kosmetyków. Inny błąd to taki, że za często zmieniamy produkty, sięgamy po preparaty z dużą ilością czynników aktywnych, agresywnych. A w pielęgnacji więcej nie znaczy lepiej. Wiele kobiet uwielbia nowości, nie uważając na to, co jest właściwe dla ich skóry.

Mamy też tendencję do nadmiernego jej oczyszczania, zbyt agresywnego, szorujemy ją, zmywając z niej wszystkie możliwe wydzieliny – w ten właśnie sposób naruszamy płaszcz hydrolipidowy. Do tego niektóre panie robią zbyt intensywne peelingi, używają zbyt często szczoteczek sonicznych – to kolejne agresywne dla skóry zabiegi. Następny element to kwasy. Kwasy są modne i ja też je lubię, ale bardzo często są niewłaściwie dobrane. Kobiety lubią sięgać po te najbardziej intensywne, licząc na to, że zadziałają najlepiej. A one doprowadzają do odwodnienia. Kwasów na rynku jest bardzo dużo i można znaleźć odpowiednie do każdego typu skóry. Nie potrafimy też stosować retinoidów, które są najlepszym składnikiem przeciwstarzeniowym. Sięgamy od razu po wysokie stężenia zamiast po niskie, żeby stopniowo budować tolerancję. W konsekwencji tych wszystkich działań płaszcz hydrolipidowy może zostać zniszczony.

Jak więc właściwie dbać o płaszcz hydrolipidowy?
Pierwszy krok to łagodne oczyszczanie. Warto sięgać po preparaty, po których zmyciu nie odczuwamy dyskomfortu w postaci ściągnięcia. Polecam emulsje, które pozostawiają na skórze otulającą warstwę. Potem esencja albo serum – i tu lepiej sięgnąć po preparaty o kremowej konsystencji, a nie te, które mają wodną formułę, bo po nich możemy mieć poczucie ściągnięcia skóry. Krem z filtrem to podstawa pielęgnacji każdej skóry. Oprócz wysokich filtrów przeciw UV kremy te często zawierają także cenne składniki pielęgnacyjne. Dzisiaj na rynku mamy tak szeroki wachlarz produktów, że do każdej skóry można dopasować dobry kosmetyk. Nocna pielęgnacja skóry odwodnionej powinna bazować na bogatym kremie odżywczym, pełnym składników nawilżających i regenerujących, takich jak: kwas hialuronowy, gliceryna, pantenol, alantoina, aloes, kawior, mocznik, ceramidy, prebiotyki, wąkrota azjatycka, ekstrakt z zielonej herbaty. W kosmetykach powinny znajdować się również składniki natłuszczające, by dbać o lipidową część płaszcza, jednak poziom „tłustości” kremu trzeba dobrać w zależności od tego, czy cera jest sucha, tłusta bądź mieszana.

Czy słusznie wnioskuję, że troska o płaszcz hydrolipidowy to klucz do pięknej zdrowej skóry?
Tak, bez względu na to, czy jest tłusta, mieszana, wrażliwa lub sucha. A odwodnienie to stan, w którym znajduje się wiele cer po zimie. Kluczem do odzyskania zdrowej promiennej cery jest troska o barierę hydrolipidową skóry, czyli zadbanie o składniki nawadniające i natłuszczające w pielęgnacji.

Redakcyjny przegląd kremów do cer odwodnionych

Kiehl’s, Ultra Facial Cream, krem supernawilżający

To światowy bestseller, krem od lat ceniony przez kobiety na całym świecie. Daje długotrwałe nawilżenie i doskonałą ochronę bariery hydrolipidowej. Jego unikalna formuła powstała na bazie starannie dobranych składników, zawiera m.in. glikoproteinę lodowcową, która wspiera naturalną równowagę skóry i głęboko ją nawilża. W składzie kremu znajduje się również skwalan, czyli lipid naturalnego pochodzenia pozyskiwany z oliwek, który odbudowuje i wzmacnia barierę ochronną skóry. 169 zł/50 ml

Bobbi Brown, Hydrating Water Fresh Cream

Ten lekki, żelowy krem nawilża, przywraca równowagę i przygotowuje skórę do makijażu. Supernawadniający kompleks składający się z 8 kluczowych substancji, w tym kwasu hialuronowego, zapewnia natychmiastowe nawilżenie, które trwa do 100 godzin. Formuła zawiera fermentowaną szałwię muszkatołową i ekstrakt z czerwonych alg, które pomagają ukoić skórę, zmniejszając widoczne zaczerwienienia i podrażnienia. Technologia probiotyczna pomaga wzmocnić barierę ochronną skóry, aby zatrzymać nawilżenie wewnątrz i chronić przed zewnętrznymi uszkodzeniami skóry. 239 zł/ 50 ml

Eucerin, Hyaluron-Filler Booster, krem nawilżający na noc

Formuła kremu zawiera długołańcuchowy kwas hialuronowy, który wiąże wodę na powierzchni skóry, oraz krótkołańcuchowy kwas hialuronowy, który wnika głębiej w skórę, docierając tam, gdzie powstają głębokie zmarszczki. W połączeniu z gliceryną formuła produktu intensywnie nawilża skórę oraz utrzymuje jej wysoki poziom nawilżenia, bo tworzy bezpieczną okluzję. Prowitamina B5 aktywnie regeneruje i wzmacnia skórę, podczas gdy witamina E łagodzi stres oksydacyjny. 105,90 zł/ 50 ml

Lancôme, Hydra Zen, żelowy krem nawilżający

Opatentowany kompleks NeuroCalm pomaga zneutralizować szkodliwe działanie stresu i wzmocnić odporność skóry na czynniki środowiskowe (smog, wiatr, słońce). Wyciąg z krzewu moringa oraz koper morski wzmacniają barierę skórną, poprawiając nawilżenie i promienność skóry. Kwas hialuronowy, ceramidy oraz silnie stężona gliceryna dają natychmiastowe intensywne nawilżenie, które utrzymuje się przez 24 godziny. Formuła dla skóry suchej zawiera również masło shea, by odżywić i ukoić skórę. 299 zł/50 ml

Basic Lab, serum regenerujące strukturę skóry z ceramidami i kompleksem peptydów

Serum z ceramidami typu 3 i 6, naturalną witaminą E, prebiotykiem oraz olejem z dzikiej róży i ogórecznika to koktajl, który skutecznie odbudowuje barierę hydrolipidową i zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. Dodatek ultranowoczesnych peptydów zapewnia wielokierunkowe działanie odżywcze i niczym kompres regeneruje warstwę rogową naskórka oraz wzmacnia barierę lipidową skóry. Przeznaczone do stosowania na dzień i na noc. 239 zł/30 ml

Eisenberg, maska Hydra Confort

Kosmetyk opracowany specjalnie do skóry mocno odwodnionej, żeby gromadzić wodę w naskórku. Formuła Hydra Confort zawiera opatentowany, typowy dla kosmetyków marki Eisenberg kompleks Trio-Moléculaire, który regeneruje, stymuluje i dotlenia skórę. Enzymy oraz biotechnologiczne molekuły sprzyjają doskonałemu wchłanianiu przez skórę składników aktywnych i gwarantują lepszą strukturę płaszcza lipidowego. Maska błyskawicznie i długotrwale nawilża skórę dzięki unikalnemu połączeniu aktywnych składników roślinnych i biotechnologicznych, a dodatkowo wykazuje właściwości przeciwutleniające i regenerujące. 795 zł/50 ml

Alkmie, Moisture Symphony, krem długotrwale nawilżający

Formuła za sprawą mikrokapsułek zawierających składniki nawadniające, długotrwale nawilża skórę, docierając do jej głębokich partii. Masła z oleju awokado i oliwy z oliwek uszczelniają barierę hydrolipidową, która zapobiega nadmiernej utracie wody i przesuszeniu skóry. 118 zł/50 ml

Nuxe, krem fraîche de beauté

Gama Crème fraîche charakteryzuje się bogatymi formułami opartymi na mleczkach roślinnych. Formuła zawiera ekstrakt z algi czerwonej, która ma właściwości nawilżające porównywalne z kwasem hialuronowym – wychwytuje i zatrzymuje cząsteczki wody w skórze, tworząc nawilżający film na powierzchni naskórka i zwiększając syntezę kwasu hialuronowego w skórze o +211 proc. Zawiera precyzyjną mieszankę mleczek roślinnych, oleju ze słodkich migdałów i masła shea w sekretnych proporcjach. Innowacyjna formuła pozwala na trzy różne zastosowania w zależności od ilości użytego produktu i sposobu aplikacji: jego jedwabista konsystencja pielęgnuje skórę na co dzień, usuwa makijaż, a stosowany jako maska intensywnie nawilża skórę. Cena: 122 zł /100 ml

Phlov by Anna Lewandowska, eliksir łagodzący

Kosmetyk dla cery odwodnionej, podrażnionej i skłonnej do zaczerwienień w formie żelowego eliksiru. Zawiera ekstrakt z korzenia lukrecji i kompleks wyciągów z siedmiu ziół. Stanowiący bazę eliksiru naturalny kwas hialuronowy występuje w trzech wielkościach molekuł wykazuje wielowymiarowe działanie nawilżające, kojące i uelastyczniające. Wzmacnia barierę ochronną naskórka i wygładza drobne zmarszczki. Jest pozyskiwany w innowacyjnym procesie biofermentacji i posiada certyfikat potwierdzający jego korzystne działanie dla mikrobiomu. 139 zł/ 30 ml

The Ritual of Namaste, Hydrating Serum

Formuła serum zawiera mieszankę ashwagandy i kwasu hialuronowego, zapewniając dogłębne nawilżenie i wygładzenie skóry. W rezultacie skóra ma widocznie lepszą teksturę i przywróconą równowagę nawilżenia. Naturalne, roślinne antyoksydanty pomagają ochronić skórę przed światłem ekranów i zanieczyszczeniami środowiska. 125 zł/30 ml

Nutricentials Pumps

Nutricentials Pumps to nowe kosmetyki zawierające adaptogeny, czyli rośliny dobrze rozwijające się w ekstremalnych warunkach klimatycznych, zawierające wyjątkowe składniki aktywne. Preparaty te pomagają zwiększać odporność skóry na negatywne czynniki środowiskowe oraz chronić ją przed skutkami ich oddziaływania. Wyciągi z korzenia syberyjskiego żeń-szenia, szczodraka krokoszowego, różeńca górskiego czy róży jerychońskiej – pomagają skórze lepiej przystosowywać się do ciągle zmieniającego się środowiska. Dodatkowo wszystkie trzy produkty są niekomedogenne, co oznacza tyle, że nie zapychają porów. W zależności od potrzeb można wybrać krem z probiotykami, ceramidami albo bakuchiolem – roślinym retinolem. 252 zł/ 30 ml

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze