1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jelito nadwrażliwe – jak radzić sobie z tym problemem?

Źrodło zdjęcia: shutterstock
Źrodło zdjęcia: shutterstock
Zespół jelita nadwrażliwego to dość powszechnie występująca przewlekła choroba czynnościowa układu pokarmowego, najczęściej dotykająca kobiety. Objawy są niespecyficzne, za to mocno dokuczliwe – biegunki, zaparcia, czy też poczucie dyskomfortu nasilające się po jedzeniu potrafią zdezorganizować nam dzień i uprzykrzyć życie. Co możemy zrobić?

Czym jest ZJN?

ZJN, czyli Zespół Jelita Nadwrażliwego, jest przewlekłą chorobą układu pokarmowego, dotykającą sporą część społeczeństwa, a zwłaszcza kobiety. Schorzenie to zalicza się do czynnościowych – oznacza to, że nie wynika ono z patologicznych zmian w obrębie układu trawiennego, a jedynie z jego nieprawidłowego funkcjonowania np. nadprodukcji śluzu bądź zbyt szybkiego przemieszczania się treści jelitowej. Do dzisiaj nie do końca poznane są przyczyny, dla których dopada nas Zespół Jelita Nadwrażliwego. Wśród czynników sprzyjających zachorowaniu wymienia się m.in. czynniki genetyczne, przebyte infekcje układu pokarmowego i zaburzenia flory jelitowej, a także czynniki psychospołeczne np. stres lub zaburzenia lękowe. Niestety – choroby nie można pozbyć się raz na zawsze. Z pomocą odpowiedniej diety, prowadzenia zdrowego stylu życia oraz starannie dobranego leczenia farmakologicznego można jednak znacznie złagodzić bądź nawet na długi czas całkowicie wyeliminować utrudniające życie objawy ZJN.

Jak rozpoznać ZJN? Poznaj objawy!

Zespół Jelita Nadwrażliwego daje wiele objawów, które czasem lekceważymy – dyskomfort po jedzeniu wiążemy po prostu z przejedzeniem, a częste wypróżnienia lub zaparcia z nieprawidłową dietą. Jeśli jednak przez dłuższy czas zauważamy u siebie znaczącą zmianę rytmu wypróżnień (mniej niż 3 wypróżnienia na tydzień bądź więcej niż 3 na dobę), powinniśmy nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Występują trzy rodzaje ZJN – postać zaparciowa, postać biegunkowa, a także postać mieszana. Oprócz zmiany rytmu wypróżnień chorobie towarzyszą też inne objawy. Wśród nich warto wymienić ból brzucha lub dyskomfort, który zmniejsza się po wypróżnieniu, uczucie wzdęcia i gazy, niewłaściwą konsystencję stolca, skurcze brzucha, a także parcie na stolec lub uczucie niepełnego wypróżnienia. Warto wiedzieć, że objawy często nasilają się pod wpływem stresu, ma na nie wpływ także spożywanie niektórych pokarmów.

Jak żyć z Zespołem Jelit Nadwrażliwych?

Dla wielu z nas objawy ZJN są tematem tabu i sprawiają, że przestajemy żyć aktywnie, unikamy kontaktu z ludźmi i zamykamy się w czterech ścianach. To błąd! Pamiętajmy, że z ZJN można skutecznie walczyć. Pierwszym krokiem jest diagnoza lekarska, która pozwoli wykluczyć poważniejsze schorzenia. Następnie lekarz doradzi nam leczenie farmakologiczne lub pomoże dobrać odpowiednią dietę. Warto też sięgać po skuteczne i szybko działające leki rozkurczowe, które świetnie sprawdzą się w przypadku takiej choroby jak ; dzięki zawartości chlorowodorku drotaweryny eliminuje ona ból brzucha różnego pochodzenia, a jednocześnie nie wchodzi w interakcję z innymi lekami. Ważną kwestią jest również unikanie stresu oraz umiejętne rozładowywanie napięć np. poprzez uprawianie sportu czy jogę.

Z Zespołem Jelita Nadwrażliwego nadal możemy żyć aktywnie i cieszyć się każdym dniem. Zamiast poddawać się chorobie i rezygnować z ulubionych zajęć, podejmijmy walkę – zdrowa dieta w połączeniu z odpowiednimi lekami pomogą nam uporać się z problemem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze