1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Kiedy diastema przestaje być sexy?

123rf.com
123rf.com
Diastema to anatomiczna przestrzeń między zębami, najczęściej nazwę tę stosuje się w stosunku do tremy między górnymi (lub dolnymi) siekaczami przyśrodkowymi. Rozpropagowała ją ikona sex appealu Brigitte Bardot i do dziś wiele światowych gwiazd z dumą prezentuje je na zdjęciach. Dla stomatologów zbyt szeroka diastema jest jednak wadą.

Diastema powstaje najczęściej w efekcie przerostu wędzidełka górnej wargi. Zdarza się jednak, że z powodu zbyt małych dwójek - albo ich braku - dochodzi do powstania szpary między jedynkami. Przejściowo występuje także u dzieci na etapie wymiany mleczaków na zęby stałe.  „Nie zawsze diastema jest tylko cechą estetyczną, gdy przekracza 2 mm szerokości wkraczamy w obszar negatywnego wpływu na zdrowie zębów, które mogą powoli tracić stabilność”, mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak z wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa Medycyna Estetyczna. Wtedy konieczna staje się interwencja stomatologa.

Czasami diastemę wystarczy zmniejszyć. W przypadku przerośnięcia wędzidełka górnej wargi potrzebny jest jednak zabieg chirurgiczny. Z kolei przy brakach dwójek stomatolog planuje wszczepienie implantów w trakcie noszenia aparatu. „Jeśli jedynki przedzielone diastemą są zbyt wąskie, estetykę uśmiechu poprawią licówki porcelanowe, które mogą być wykonane bez leczenia ortodontycznego, jeśli nie występuje wada zgryzu” tłumaczy ekspertka. Licówki pozwalają osiągnąć spektakularne efekty mimo niewielkiej ingerencji w twarde tkanki zęba. Cienkie płatki porcelany (od 0.5 do 0.75 mm) nakleja się na przednie powierzchnie zębów. Atuty – licówki są odporne na silne przebarwienia, idealnie naśladują szkliwo zębów, przez co są najbardziej estetycznym rozwiązaniem, a ich trwałość określa się na 13-15 lat. Ich wykonanie wymaga 2-3 wizyt u dentysty. Dla niecierpliwych dobrym rozwiązaniem może być bonding, czyli zamaskowanie diastemy za pomocą kompozytu, używanego także do plombowania zębów przeprowadzana podczas jednej wizyty. Licówki kompozytowe mają także tę zaletę, że nie wymagają ingerencji w tkanki twarde zęba, więc  można je bez problemu zdemontować.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze