1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Otwarty Dzień Profilaktyki „Równowaga dla Zdrowia”

Wykłady, warsztaty i książki o holistycznym podejściu do zdrowia. Wyższa Szkoła Mazowiecka, 3 luty 2017.

                   

Program Dnia Otwartego: 12.00 – 14.00 Wykłady

12.00–12.20  Wykład otwierający „Równowaga dla Zdrowia” Monika Anna Popowicz

12.20 –13.00  Wykład „Emocjonalne Przyczyny Chorób” lek. med. Dorota Jarymowicz

13.00 - 13.30  Wykład „Edukacja zdrowotna jako narzędzie zdrowia publicznego w walce z nowotworami” dr Krystyna Seliga

13.30 – 14.00  Panel dyskusyjny „Dieta przed rakiem” z udziałem Anny Rogulskiej („Dieta kontra rak”), Agnieszki Wiśniewskiej i Katarzyny Gwiazdowskiej

14.00 – 16.30 Warsztaty:

14.00–  15.00 „Dlaczego zajadamy stres?” Katarzyna Gwiazdowska

14.00–  15.00 „Świadomie zamieszkać w swoim ciele” Agnieszka Sokołowska

15.00–  16.30 „Smaczne i zdrowe słodycze bezcukrowe” Agnieszka Wiśniewska

15.00– 16.30 „Oddycham więc Jestem” świadomy oddech i medytacja w redukcji stresu, Monika Anna Popowicz

Podczas Dnia Otwartego odbędzie się konkurs, w którym będzie można wygrać książki przekazane przez PZWL, patronujący wydarzeniu.

Wydarzeniu będą towarzyszyły stoiska Fundacji Psychoonkologii i Promocji Zdrowia „Ogród Nadziei” oraz PZWL, gdzie będzie można się zapoznać z ofertą wystawców i kupić ciekawe książki.

Organizatorem Otwartego Dnia Profilaktyki „Równowaga dla Zdrowia” jest Fundacja Psychoonkologii i Promocji Zdrowia „Ogród Nadziei”.

Partnerzy : Wyższa Szkoła Mazowiecka, Naturalne Centrum Zdrowia

Patroni medialni: PZWL, Radio ON, Magazyn ZWIERCIADŁO, portal zwierciadlo.pl

Opisy wykładów:

„Równowaga dla Zdrowia”

Wykład wprowadzi słuchaczy do tematyki holistycznej koncepcji zdrowia. Ukaże wpływ stresu i emocji na naszą immunologię oraz zaprezentuje podejście do profilaktyki raka i innych chorób cywilizacyjnych, w którym postrzega się człowieka jako jedność psycho - fizyczno – duchową, osadzoną w społecznym kontekście. Prowadząca przedstawi program „Równowaga dla zdrowia” oparty na tym nowym paradygmacie, omawiając krótko poszczególne moduły.

„Emocjonalne Przyczyny Chorób”

Silny stres emocjonalny, który zakłóca prawidłowe funkcjonowanie centralnego układu nerwowego powodując bezsenność, natłok myśli, brak apetytu i tym podobne objawy prowadzi do uruchomienia mechanizmów obronnych. Skutkiem tego jest zaangażowanie określonych części ciała, narządów, tkanek, by na poziomie biologicznym rozwiązać problem natury emocjonalnej. To, co nazywamy chorobą, jest próbą utrzymania nas przy życiu najdłużej, jak tylko jest to możliwe. Gdy uda nam się przypomnieć sobie jaka sytuacja miała miejsce przed wystąpieniem choroby, możemy świadomie zacząć wychodzić z niej. Określony stres, tzw. konflikt biologiczny, u wszystkich wywołuje podobne mechanizmy obronne, ratunkowe. Tym, co decyduje o rodzaju dolegliwości jest nasze osobiste odczucie towarzyszące danej sytuacji oraz zakodowane w pamięci organizmu doświadczenia życiowe.

„Edukacja zdrowotna jako narzędzie zdrowia publicznego w walce z nowotworami”

Na przebieg ludzkiej egzystencji zarówno w odniesieniu do zdrowia, jak i choroby, ma wpływ wiele determinantów, z czego znaczącymi są otoczenie oraz predyspozycje uwarunkowane genetycznie. Choroba nowotworowa jest jedną z głównych przyczyn zarówno zachorowalności, jak i śmiertelności człowieka. Nowotwory złośliwe stały się na początku XXI w. największym wyzwaniem dla ochrony zdrowia w Polsce. Stają się one główną przyczyną zgonu Polaków.

Opisy warsztatów:

„Dlaczego zajadamy stres?”

Temat jedzenia budzi dużo emocji. Jemy nie tylko po to, żeby zaspokoić głód. Jemy, żeby zrobić sobie przyjemność, spędzić z kimś miły czas w restauracji, sprawić sobie radość, poczuć się bezpieczniej i spokojniej, rozładować napięcie itd. Tych powodów może być jeszcze więcej. I wszystko jest w porządku dopóki jedzeniem nie zaczynamy zastępować innych zachowań. Zamiast radzić sobie ze stresem poprzez aktywność fizyczną czy rozmowę z ważną osobą zjadamy tabliczkę czekolady, aby się odprężyć. Warto wtedy się zastanowić: co próbuję zastąpić jedzeniem? Co obawiam się zrobić? Dlaczego nie chcę czuć, tego co właśnie czuję i wolę zredukować napięcie jedzeniem lub piciem? To, co odkryjemy może być naprawdę ciekawe i pomoże nam w zmianie szkodliwych nawyków żywieniowych.

„Świadomie zamieszkać w swoim ciele”

Podczas warsztatu przyjrzymy się temu jak kontakt z ciałem może wpływać na emocje i myślenie. Wypróbujemy jak różne sposoby bycia, poruszania się mogą wiązać się z tym, jakie wzmacniamy w sobie samopoczucie i jakie w związku z tym budujemy relacje z innymi i jak wyrażamy się w świecie. Warsztat będzie bazował na elementach terapii tańcem i ruchem oraz analizy ruchu. Poruszymy się z kilkoma konkretnymi jakościami ruchowymi ( za R. Labanem), które wiążą się z psychicznym funkcjonowaniem człowieka (podejmowaniem decyzji, uwagą, kontrolą i wyrażaniem emocji). Każdy będzie mógł zainspirować się i wybrać takie jakości ruchu, które budują czucie siebie w zdrowej równowadze i pomagają realizować w życiu swoje potrzeby, marzenia, cele. Będzie sporo ruchu i czas na refleksję, jak zadbać o swój pierwszy dom - własne ciało.

„Pyszne i zdrowe słodycze bezcukrowe”

Jaki wpływ ma cukier na nasz organizm? Czy otyłość i cukrzyca to jedyne choroby spowodowane przez nadmiernie spożycie cukru? Na co zamienić cukier, kiedy chcesz się od niego uwolnić? Na te i inne pytanie odpowiemy podczas warsztatu robienia zdrowych słodyczy, który poprowadzi dietetyczka Agnieszka Wiśniewska. Zrobimy również zdrowe, bezcukrowe praliny, ciasteczka i kremy. Spróbujemy wielu rodzajów bezcukrowych ciast. Zapraszamy słodko i serdecznie!

„Oddycham więc Jestem”

Oddech i Obecność to dwie kluczowe dla redukcji stresu kompetencje, jakich doświadczymy podczas warsztatu. A stres, jak wiadomo, jest jednym z istotnych czynników w etiologii wielu chorób, w tym onkologicznych.

Kartezjański przekaz „myślę więc jestem” sprowadził naszą obecność do myślenia. Dlatego często mnóstwo naszego czasu i energii pochłaniają procesy mentalne: żyjemy bardziej w swoich głowach, niż w otaczającej nas tu i teraz rzeczywistości. Nie jesteśmy wówczas obecni – ani w swoim ciele, ani w bieżącej chwili. Świadomy oddech sprowadza naszą uwagę do ciała, do tu i teraz, do tego, czego właśnie doświadczamy. Dzięki temu stajemy się naprawdę obecni. Kiedy możemy nasycić swoją obecnością swoje ciało, ono wypełnia się świadomością i staje się zdrowsze. Spotkanie z drugim człowiekiem w pełni obecności nabiera głębi. Każda czynność zyskuje na jakości. Oddychając pełną piersią i będąc obecni możemy celebrować życie i w pełni się nim cieszyć. „Im głębiej oddychasz, tym pełniej żyjesz” (cyt.: Wojciech Eichelberger)

Wykłady i warsztaty poprowadzą:

Katarzyna Gwiazdowska

psychodietetyk, psycholog, dyplomowana trenerka detoksu, trenerka rozwoju osobistego

Ukończyła psychologię oraz psychodietetykę na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jest absolwentką Szkoły Trenerów oraz Studium Treningu Interpersonalnego Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA. Ukończyła roczne studium Instytutu Świadomego Życia Ewy Foley oraz kurs nauczycielski metody Soul Body Fusion®.

Od 2009r. specjalizuje się w holistycznej pracy nad zdrowiem. Obecnie prowadzi m.in. detoksy, warsztaty na temat holistycznego oczyszczania organizmu, psychodietetyki, profilaktyki stresu, komunikacji interpersonalnej, asertywności oraz indywidualną praktykę psychodietetyczną. Przez ostatnie trzy lata była managerem w Centrum Promocji Zdrowia w Tarasce, ośrodku Fundacji Art of Living, gdzie zajmowała się m.in. Ajurwedą (dietetyką, ziołolecznictwem ajurwedyjskim i masażami).

W głębi serca tancerka, na zewnątrz praktyczna organizatorka, regularnie medytuje i ćwiczy jogę. Prowadzi blogi: www.zdrowiewwielkimmiescie.blogspot.com, www.soulbodyfusion.blogspot.com

Lek. med. Dorota Jarymowicz

W 1988 r. ukończyła I Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie. Po studiach pracowała w szpitalu pediatrycznym przy ul. Działdowskiej. Problemy zdrowotne córki i męża skłoniły ją do poszukiwania terapii naturalnych. Zawsze czuła, że na stan zdrowia pacjenta ogromny wpływ ma jego stan psychiczny, silne przeżycia i towarzyszące im odczucia i emocje. Potwierdzenie tego znalazła na warsztatach prowadzonych przez dr. Gilberta Renaud na temat Totalnej Biologii / Recall Healing. Po wzięciu udziału w większości warsztatów prowadzonych przez dr G. Renaud i dr Gerarda Athiasa w Polsce, sama zaczęła pracować tą metodą z pacjentami, pogłębiając swoją wiedzę w tej dziedzinie. Po kilku latach zaczęła dzielić się zdobytą wiedzą prowadząc wykłady o Emocjonalnych Przyczynach Chorób. Od kilku lat prowadzi z mężem Naturalne Centrum Zdrowia w Warszawie.

Monika Anna Popowicz

mgr pedagogiki, certyfikowana psychoonkolog, psychoterapeutka, trener, coach, nauczycielka jogi i medytacji.

Psychoterapii uczyła się w Studium Psychoterapii Indywidualnej i Grupowej oraz Treningu przy Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Ukończyła Krajową Szkołę Psychoonkologii przy Polskim Towarzystwie Psychoonkologicznym (PTPO). Uzyskała certyfikaty terapeuty RTZ I oraz terapeuty i superwizora Programu Simontona w Simonton Cancer Center.

Ukończyła Szkołę Coachów Erickson College „Art & Science of Coaching” oraz kurs Fundamentals w Co-Active Coachingu. Posiada akredytację International Coach Federation na poziomie ACC. Praktyki uważności w oparciu o Mindfulness uczyła się od dr Ivana Miltona (kurs „Mindfulness Practice. Training Course for Mental Health Clinicians” na Uniwersytecie Warszawskim) od prof. Jona Kabat – Zinna (warsztat „Mindfulness Practice”) oraz podczas kursu organizowanego przez Mindfulness Association.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Prowadzi psychoterapię indywidualną, par i grupową oraz warsztaty Terapii Simontonowskiej, coaching zdrowia, jakości życia i rozwoju osobistego, treningi antystresowe oraz treningi uważności. W pracy terapeutycznej integruje różne podejścia, biorąc pod uwagę potrzeby, możliwości i ograniczenia pacjenta oraz jego otwartość i gotowość na zmianę.

Dr Krystyna Seliga

Specjalista nauk społecznych, magister pielęgniarstwa. Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Wykładowca i wychowawca wielu pokoleń pielęgniarek i ratowników medycznych. Specjalista w dziedzinie ochrony zdrowia pracujących. Absolwentka licznych kursów w zakresie kardiologii i rehabilitacji osób starszych. Autorka programów promocji zdrowia realizowanych w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Egzaminator  na kierunku asystent osoby niepełnosprawnej.)

Agnieszka Sokołowska

Psycholog, terapeutka i superwizorka psychoterapii tańcem i ruchem, nauczycielka ruchu w podejściu Laban Bartenieff oraz trenerka.

Od kilkunastu lat wspiera tych, którzy chcą odczuwać i rozumieć życie, włączając w nie świadomość ciała. Pracuje z osobami, które chcą mieć głębszy kontakt ze sobą i innymi, poszerzony o sferę niewerbalną. Pomaga m.in. osobom cierpiącym na zaburzenia jedzenia, lęki, depresje, choroby psychosomatyczne oraz tym, którzy doznali w swoim życiu przemocy lub są w kryzysowej sytuacji. Współtworzy OFF WORDS – twórcze metody w rozwoju ludzi *Obraz * Ruch * Słowo i Ośrodek Terapii Tańcem i Ruchem IBA. Pracuje indywidualnie i grupowo. W „Ogrodzie Nadziei” prowadzi grupę psychoterapii tańcem i ruchem dla osób z diagnozą onkologiczną.

„Jestem zafascynowana tym, jak świadomy kontakt z ciałem może otworzyć na pełniejsze i radośniejsze życie. Pomagam w powrocie do ciała, do czucia, do emocji, do rozpuszczenia napięć i rozumienia siebie. Uczę również języka ruchu/ciała opisanego przez Labana.”

Agnieszka Wiśniewska

Dietetyczka specjalizująca się w diecie przeciwnowotworowej i antycandidowej

Studiowała Żywienie Człowieka na SGGW w Warszawie.Pasjonatka i praktyk kuchni bezglutenowej, wegańskiej i bezcukrowej. Prowadzi autorskie warsztaty Gotowania Intuicyjnego i konsultacje dietetyczne. Instruktorka jogi i naturoterapeutka. Współtwórczyni  ośrodka rozwoju Human Recycling i Fundacji „Szczęśliwi bez Cukru”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze