1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Mózg do wymiany

Mózg do wymiany

123RF.com
123RF.com
W przyszłości będzie można zastępować tkanki mózgu uszkodzone w wyniku wypadku, udaru, choroby czy po prostu starości!

Taką nadzieję daje nam profesor Matti Mintz z uniwersytetu w Tel Awiwie. Dokonał on ostatnio rzeczy, wydawało by się, nieprawdopodobnej. Stworzył sztuczny szczurzy móżdżek w postaci chipa, następnie znalazł szczura z uszkodzonym mózgiem (przez co zwierzę nie mogło się poruszać) i podłączył chip do prawdziwego mózgu za pomocą wszczepionych elektrod.

Gdy chip zastąpił uszkodzoną część mózgu, szczura poddano kilku testom. Dmuchano mu w oczy, by zaczął mrugać. Na początku dodawano do tego również dźwięk. Potem zwierzę miało mrugnięciem zareagować tylko na sam dźwięk, bez dmuchnięcia. Gdy chip był wyłączony, gryzoń nie był w stanie zdać tego prostego testu, a gdy chip włączono, zaczął się bardzo szybko uczyć.

Chip został tak zaprojektowany, by dało się było zakodować w nim pewne czynności ruchowe, a potem je odtwarzać. To dowód na to, że informacje z mózgu można zapisywać, a następnie zwracać je z powrotem do mózgu, który nie działa tak, jak powinien.

To bez wątpienia wielki sukces medycyny. Dzięki takim chipom będzie można leczyć depresję, chorobę Alzheimera lub przywracać utracone po wypadku czy udarze funkcje mózgu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze