1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Skuteczna recepta na młody wygląd skóry

Aby długo cieszyć się ładnym wyglądem naszej skóry musimy troszczyć się o nią kompleksowo. (fot. materiały prasowe)
Aby długo cieszyć się ładnym wyglądem naszej skóry musimy troszczyć się o nią kompleksowo. (fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 4 zdjęcia
Skóra - jeden z największych organów człowieka. Jej powierzchnia to ok. 1,7 m2, grubość 0,5-5 mm, a budowa obejmuje trzy warstwy: naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną.

Naskórek to warstwa zewnętrzna, która regularnie się odnawia, a jego czas regeneracji wynosi ok. 28 dni. Skóra właściwa składa się z dwóch warstw: brodawkowatej, zlokalizowanej bezpośrednio pod naskórkiem, składającej się z przeplatających się w nieuporządkowany sposób włókien kolagenowych oraz siateczkowatej, zbudowanej z grubych włókien kolagenowych ułożonych równolegle do powierzchni skóry. Ostatnią warstwę stanowi tkanka podskórna, czyli tkanka tłuszczowa o funkcji ochronnej i będącej źródłem energii.

Rola skóry jest ogromna, szczelnie chroni narządy wewnętrzne i całe nasze ciało przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (np. UV, zimno, woda) oraz drobnoustrojami chorobotwórczymi (np. bakterie, wirusy, grzyby). Dlatego tak ważne jest regularne dbanie o jej zdrowie, aby pozostała w dobrej kondycji przez całe nasze życie.

Oprócz funkcji ochronnej, skóra umożliwia również regulację ciepła, odgrywa ważną rolę w układzie immunologicznym oraz gospodarce wodno-elektrolitowej, tłuszczowej i witaminowej. Jest też narządem zmysłów, gdyż dzięki licznym zakończeniom nerwowym pozwala odczuwać dotyk, ból i temperaturę.

Poza wszystkimi wymienionymi aspektami istnieje jeszcze jeden, równie istotny, czyli to, że przez otoczenie zewnętrzne jesteśmy odbierani przez pryzmat wyglądu naszej skóry. Im bardziej zadbana, gładka i zdrowa, tym sami lepiej się w niej czujemy i lepiej jesteśmy postrzegani przez innych.

Na wygląd skóry wpływa wiele czynników: geny, hormony, środowisko zewnętrzne (stres, papierosy, słońce, zła dieta). Chcąc prawidłowo o nią dbać musimy to wszystko uwzględnić.

Za prawidłową jędrność i wytrzymałość skóry odpowiedzialne są włókna kolagenowe i elastynowe. Aż 80% tkanki łącznej naszej skóry to kolagen (niezwykle istotnej białko dla jej struktury i wyglądu). Niestety już od 25 r.ż. produkcja kolagenu spada, w każdej kolejnej dekadzie życia o ok. 10%, a u kobiet po menopauzie aż o 30%. Przez to skóra traci wilgoć, jest bardziej sucha, cieńsza, mniej elastyczna i jędrna, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.

Aby długo cieszyć się ładnym wyglądem naszej skóry musimy troszczyć się o nią kompleksowo. Prawidłowa pielęgnacja przeciwstarzeniowa powinna obejmować zarówno pielęgnację zewnętrzną, jak i wewnętrzną.

Pielęgnacja zewnętrzna powinna być oparta na: ochronie przed UV, pielęgnacji antyoksydacyjnej, poprawie funkcjonalności płaszcza hydrolipidowego, uzupełnianiu niedoboru kwasu hialuronowego, pobudzaniu procesów odnowy naskórka oraz działaniu przeciwstarzeniowym.

Pielęgnacja wewnętrzna powinna być oparta na: uzupełnianiu niedoborów kolagenu, zawierającego aktywne kompleksy peptydowe w odpowiednim stężeniu, suplementacji nienasyconych kwasów tłuszczowych, koenzymu Q10, wit. D3 oraz pierwiastków śladowych (cynk, selen).

Na szczególną uwagę zasługuje kolagen, główny składnik tkanki łącznej, odpowiedzialny za elastyczność skóry. Stosowanie kolagenu od zewnątrz nie przyniesie oczekiwanego efektu, ze względu na fakt, że jego cząsteczki są zbyt duże, aby były w stanie przeniknąć przez naskórek głębiej w strukturę skóry. Zauważalny efekt przyniesie o odpowiedniej budowie łańcuchów peptydowych zapewniając jego dotarcie do głębszych warstw skóry, poprawiając jej elastyczność i gęstość. W celu uzyskania długotrwałych efektów, takich jak wygładzenie zmarszczek, redukcja bruzd, poprawa gęstości i jędrności skóry, a także utrzymanie młodego wyglądu skóry na dłużej, warto sięgnąć po kolagen w formie doustnej, czyli do picia.

Dr n. med. Aleksandra Jagielska

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze