1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Lek na płaskostopie

Lek na płaskostopie

123Rf.com
123Rf.com
Wysokie obcasy oskarżano już o niejedno. Przede wszystkim mówi się, że mają na sumieniu kręgosłup. Teraz do listy zarzutów brytyjscy badacze dorzucają płaskostopie. Drogie panie, na płaskim zdrowiej!

Alarm wywołało to, że coraz więcej młodych dziewczyn ma problem z płaskostopiem. Zaczęto się pilnie temu przypatrywać i okazało się, że na ogół są to te dziewczyny, które nie rozstają się z 15-centymetrowymi szpilkami. Ale obcasy to niejedyny winny tej przypadłości. Kolejnym jest... wiek. I o ile z obcasami można się rozstać, to czasu wstrzymać się nie da. Jest jednak i dobra wiadomość: naukowcy z University of East Anglia właśnie opracowują pierwszy lek na płaskostopie!

Cały czas płaskostopie najczęściej występuje u kobiet po 40. roku życia, ponieważ w tym wieku więzadło piszczelowo-strzałkowe tylne znacznie się rozciąga. A to powoduje, że stopa traci swój naturalny łuk. Angielscy naukowcy odkryli, że za rozciąganie więzadeł odpowiedzialne są proteazy, czyli grupa enzymów trawiennych, które rozkładają się w ścięgnach i osłabiają je. Poszli tym tropem i wpadli na pomysł opracowania lekarstwa, które rozkładałoby te enzymy. Pozwoli to skutecznie leczyć płaskostopie. I nie tylko płaskostopie – również zapalenie ścięgien Achillesa i inne dolegliwości ścięgien stopy.

Wiele osób może to ocalić przed skomplikowanymi operacjami więzadeł. A jeszcze więcej przed niesprawnością na starość, ponieważ płaskostopie jest jedną z głównych przyczyn problemów ze stawami i ścięgnami po 65. roku życia.

Zanim lek ten będzie dostępny, minie jeszcze trochę czasu. Póki co, wysokie obcasy wkładajmy tylko do teatru.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze