1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Akupunktura bez tajemnic, czyli jaką moc ma igła

Akupunktura jest pomocna przy leczeniu migreny i zaburzeń snu. (Fot. iStock)
Akupunktura jest pomocna przy leczeniu migreny i zaburzeń snu. (Fot. iStock)
Akupunktura to metoda lecznicza tradycyjnej medycyny chińskiej. Dzięki niej doprowadzony do harmonii organizm nie choruje, bo bez przeszkód krąży w nim energia witalna. Tak twierdzą specjaliści TCM.

Akupunktura jest jedną z trzech podstawowych metod leczniczych tradycyjnej medycyny chińskiej, obok ziół i ruchu. Nie sięga po leki, jest całkowicie nieinwazyjna, sprawia jedynie, że poruszona igłami energia życiowa wraca do równowagi, a człowiek leczy się sam. Chińska medycyna wychodzi z założenia, że człowieka należy postrzegać jako całość – niezależnie od tego, co mu dolega i na co się skarży. Nie leczy się poszczególnych schorzeń, tylko pacjenta.

Akupunktura przywraca harmonię

Zajmujący się akupunkturą twierdzą, że choroba wynika z braku równowagi energii życiowej, która biegnie kanałami przez całe ciało. Zaburzona energia – np. na skutek stresu, urazu, złego odżywiania – odzywa się m.in. powracającymi stanami zapalnymi, alergiami, bólami stawów, mięśni i kręgosłupa, nerwicami czy depresjami. Zadaniem akupunktury jest przywrócić harmonię energetyczną w ciele, tak aby pobudzić je do samonaprawczych działań. Służą temu nakłucia miejsc na ciele, leżących wzdłuż kanałów energetycznych, tzw. meridianów, rozprowadzających energię życiową po całym organizmie człowieka. Meridianów głównych jest 12, tyle ile miesięcy w roku. Wyróżniano np. meridiany płuc, nerek, jelita grubego, osierdzia, żołądka, serca, wątroby (później wyznaczono jeszcze 8 dodatkowych). Umieszczone są na ciele symetrycznie – z prawej i z lewej strony. Każdy z nich ma od kilku do kilkudziesięciu punktów akupunkturowych – pierwotnie było ich 365 (ta liczba też się zmienia).
Poprzez nakłucia akupunkturzysta może aktywizować energię (gdy jest jej za mało – np. pacjentowi marzną stopy) lub hamować (gdy za dużo – np. przy bólach głowy, uczuciu gorąca). Nie dodaje się jej ani nie odejmuje – jedynie się ją reguluje, by przepływ był harmonijny w całym organizmie.

Na co może pomóc akupunktura?

Lista schorzeń, na jakie pomaga akupunktura, jest długa. Na przykład stymulacja określonych punktów na małżowinie ucha ułatwia odchudzanie, reguluje łaknienie, a także pomaga zwalczyć nałogi, np. alkoholizm czy palenie papierosów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie akupunktury m.in. w chorobach dróg oddechowych (np. zapalenie zatok, nosa, oskrzeli, migdałków czy przy przeziębieniach), chorobach oczu (zapalenie spojówek, jaskra, zaćma, zanik nerwu wzrokowego), schorzeniach jamy ustnej (zapalenie dziąseł, parodontoza, zapalenie gardła, ból zęba po ekstrakcji), chorobach układu krążenia, schorzeniach żołądka i jelit (zapalenia, nieżyty, choroba wrzodowa, biegunki, zaparcia), chorobach neurologicznych i ortopedycznych (m.in. migreny, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, porażenie nerwu twarzowego, niedowład po udarze), chorobach ginekologicznych (np. bolesne lub nieregularne miesiączki, przewlekłe stany zapalne, zespół klimakteryczny, brak pokarmu po porodzie), schorzeniach urologicznych (nietrzymanie moczu, przewlekłe stany zapalne pęcherza i nerek, kamica nerkowa), chorobach układu sercowo-naczyniowego, nerwicach, urazach. Akupunktura stała się ostatnio jeszcze bardziej popularna, ponieważ wspomaga leczenie niepłodności. Wykorzystuje się ją też w medycynie estetycznej – są to zabiegi redukujące zmarszczki i poprawiające owal twarzy bez skalpela. Leczy się za jej pomocą także stany zapalne skóry, jak np. trądzik różowaty.

Terapeutyczne działanie akupunktury można podzielić na trzy grupy: leczniczą (przy schorzeniach, gdzie zabiegi akupunktury przynoszą ulgę lub wyleczenie), leczniczo-skojarzeniową (w połączeniu z farmakologią lub fizjoterapią) oraz pomocniczą (pozwala zmniejszyć dawki leków i znieść ból).

Akupunktura – jak to działa?

Zanim lekarz skieruje na serię 10-15 zabiegów akupunktury, zgodnie z zasadami tradycyjnej medycyny chińskiej zbada pacjentowi puls, obejrzy oczy, język lub ucho. Na tej podstawie kieruje na zabieg, decydując, ile igieł i w jakich punktach na ciele należy zastosować. Może też zalecić dietę i kurację ziołową.
Z pulsów w nadgarstkach obu dłoni lekarz może wyczytać, w jakim stanie są serce i układ krwionośny. Puls świadczy o kondycji organów wewnętrznych. Z kolei język jest podzieloną na strefy mapą wewnętrznych narządów – płuc, serca, wątroby, nerek, pęcherza moczowego, jelit itd. Wszelkie zmiany w jego strukturze, rodzaju i kolorze nalotu są informacją dla lekarza o zaburzeniach w organizmie.
Według chińskiej medycyny również małżowina uszna odzwierciedla budowę ludzkiego organizmu, więc stymulowanie określonych miejsc na uchu wspomaga leczenie narządów wewnętrznych.
Trzeba jednak pamiętać, by korzystać z gabinetów o sprawdzonej renomie – zabieg powinien wykonywać lekarz po odpowiednich kursach. Igły są sterylne, jednorazowe, nie należy się więc bać zakażenia, nie ma takiej możliwości. Są one też cieńsze i giętkie – nie trzeba się więc bać bólu. Czasem odczuwa się chwilowe lekkie mrowienie czy uszczypnięcie, ale generalnie zabieg jest raczej przyjemny i relaksujący.
By akupunktura była skuteczna, potrzebna jest seria 20-, 30-minutowych zabiegów. Niekiedy, w trudniejszych schorzeniach czy chorobach przewlekłych, zabiegi trzeba powtórzyć po 2–3 tygodniach.
Po każdym zabiegu należy dbać o to, by nie przeziębić miejsc poddanych terapii igłami. Niewskazane jest także picie alkoholu w dniu zabiegu. Wszyscy akupunkturzyści zgodnie twierdzą, że ta naturalna metoda leczenia nie ma działań ubocznych ani nie obciąża wątroby czy też nerek.

Akupunktura – przeciwskazania

Nie każdy jednak może się poddać takiemu zabiegowi. Przeciwwskazaniami do akupunktury mogą być: zaawansowane choroby nowotworowe, infekcyjne choroby skóry, wszczepiony rozrusznik serca, wyczerpanie organizmu, hemofilia oraz ciąża we wczesnym okresie (w późniejszym akupunktura bywa bardzo pomocna).

Akupunktura – ciekawostki

Metoda ta jest stosowana co najmniej od 5 tys. lat – pochodzi z Chin i Mongolii. Pierwsze igły były z kamienia, następne z brązu, żelaza, później stali, złota i srebra. Przez medycynę oficjalną akupunktura została uznana za metodę leczniczą dopiero w XX wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest ona pomocna w leczeniu ponad 300 dolegliwości. Podstawą zainteresowania się akupunkturą przez świat zachodni były odkrycie stref skórnych Heada, angielskiego neurologa, i badania nad neuroprzekaźnikami, neurohormonami oraz percepcją bólu.

Do Polski pierwsze informacje o niej przywiózł w XVII wieku Michał Boym, jezuita powracający z misji w Chinach. Akupunktura pojawiła się u nas jako praktyka medyczna w latach 70. XX wieku dzięki prof. Zbigniewowi Garnuszewskiemu. Dziś w Polsce zabiegi akupunktury wykonuje ponad 1100 lekarzy, absolwentów kursów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Akupunktury. Są też lekarze mongolscy praktykujący akupunkturę w Polsce. Towarzystwo dąży do zintegrowania medycyny Dalekiego Wschodu z medycyną współczesną i powstania jednej medycyny – bardziej skutecznej i doskonałej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze