1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Przewlekła choroba nerek – co warto o niej wiedzieć?

Przewlekła choroba nerek jest nieuleczalna. Natomiast jest wiele sposobów radzenia sobie z chorobą oraz możliwości życia długiego, spełnionego i twórczego. (Fot. iStock)
Przewlekła choroba nerek jest nieuleczalna. Natomiast jest wiele sposobów radzenia sobie z chorobą oraz możliwości życia długiego, spełnionego i twórczego. (Fot. iStock)
Diagnoza przewlekłej choroby nerek (PChN) początkowo budzi strach. Z tą chorobą można sobie jednak skutecznie dać radę. Dokładniejsze jej poznanie wymaga trochę czasu, cierpliwości i chęci. Pierwszym krokiem do zapanowania nad chorobą nerek jest jej zrozumienie.

Przewlekła choroba nerek – fakty

Poniżej znajdziecie najczęściej zadawane przez chorych pytania i odpowiedzi na nie. Przewlekła choroba nerek nie musi budzić strachu.

Tylu rzeczy nie mogę teraz jeść. Czym mam się odżywiać?

Produkty oraz ich dozwolone ilości zależą od stadium rozwoju choroby PChN. Rutynowe wizyty u lekarza i badania ambulatoryjne pomogą ustalić ograniczenia żywieniowe. Ta książka jest poradnikiem i skupia się na pokarmach wspomagających pracę nerek – ich lista jest długa! Dyplomowany dietetyk wskaże, jakich produktów masz unikać, a co ważniejsze, co możesz jadać. Ustali także zindywidualizowane parametry diety i opracuje praktyczne plany posiłków oraz listy artykułów spożywczych, które zaspokoją twoje potrzeby żywieniowe. Ponadto odpowie na wszystkie twoje pytania i wyposaży cię w wiedzę potrzebną do podejmowania mądrych wyborów żywieniowych.

Czy istnieje lek na PChN?

Przewlekła choroba nerek jest nieuleczalna. Natomiast jest wiele sposobów radzenia sobie z chorobą oraz możliwości życia długiego, spełnionego i twórczego. Jeśli zdiagnozowano u ciebie PChN, to musisz się regularnie badać, przyjmować przepisane leki i przestrzegać specjalnej diety/ specjalnego planu posiłków, aby spowolnić postępy choroby. Masz przy tym całkowitą kontrolę nad wyborem, co oraz ile zjesz. Przestrzeganie diety należy do najważniejszych czynników wpływających na zdrowie, a tym samym na twój przyszły dobrostan.

Co może spowodować przewlekłą chorobę nerek?

Mogą się do tego przyczynić inne choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby układu krążenia. Występują również przyczyny genetyczne i mające związek z przynależnością etniczną – rdzennych mieszkańców Ameryki, Latynosów, Afroamerykanów lub Azjatów. Innym czynnikiem jest wiek. Osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia są bardziej zagrożone PChN.

Czy mając przewlekłą chorobę nerek, mogę ćwiczyć?

Oczywiście! Ruch fizyczny trwający co najmniej 30 minut, pięć razy w tygodniu pomoże zachować kontrolę nad objawami i nad czynnikami towarzyszącymi, takimi jak cukrzyca i nadciśnienie.

Co to jest przesączanie kłębuszkowe (GRF) i co oznaczają liczby towarzyszące temu skrótowi?

Badanie GFR wykorzystuje się do oceny funkcjonowania nerek. Liczba ta jest obliczana na podstawie stężenia kreatyniny we krwi i służy do określenia stadium choroby. Dlatego należy porozmawiać o tych badaniach z lekarzem.

Skąd będę wiedział, że przewlekła choroba nerek postępuje?

Wiele objawów PChN pozostaje niezauważonych aż do bardzo zaawansowanego stadium. Dlatego to bardzo ważne, aby zanim pogorszy się stan zdrowia zacząć stosować dietę oraz styl życia wspomagające nerki. Pomagają w tym regularne badania kontrolne, bo wówczas lekarz prowadzący może monitorować wyniki badań i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Jeśli zauważysz takie symptomy, jak: obrzęki, ciągłe zmęczenie, wahania apetytu, spieniony mocz lub zaburzenia koncentracji, skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli wykryto u mnie PChN, czy będę potrzebować dializy?

Przewlekłą chorobę nerek, zwłaszcza zdiagnozowaną we wczesnym stadium, można kontrolować. Można opóźnić stadia zaawansowane dzięki odpowiedniemu odżywaniu się i zmianom w stylu życia. Zaledwie u jednej osoby na pięćdziesiąt, u których zdiagnozowano PChN, choroba rozwija się aż do ciężkiej niewydolności i potrzeba wtedy dializy. Przewlekła choroba nerek zwiększa ryzyko wystąpienia komplikacji takich jak choroba serca lub udar. To jeszcze jeden dobry powód do współpracy z lekarzem i z dietetykiem, by ustalić dietę i terapię lekową, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom nerek.

Fragmenty pochodzą z książki „Przewlekła choroba nerek. Leczenie dietą”.

Susan Zogheib jest dyplomowaną dietetyczką. Ukończyła studia na Wydziale Żywienia Człowieka Uniwersytetu Ryerson w Toronto, w dziedzinie popularyzacji nauki o żywieniu. Ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie jako dietetyk kliniczny.

Książka zawiera nie tylko jasne wyjaśnienia i porady dotyczące przewlekłej choroby nerek, lecz także listy zalecanych produktów (łącznie z ilością na każdy dzień), plan posiłków i przepisy kulinarne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Przewlekła choroba nerek
Autopromocja
Przewlekła choroba nerek Susan Zogheib Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze