Dieta low carb to po polsku dieta niskowęglowodanowa. Poznajcie jej założenia.
Dieta low carb polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów, czyli takich produktów, jak kasze, makarony, mąki, słodycze, owoce i niektóre warzywa. Według wytycznych udział węglowodanów w diecie low carb, w zależności od jej rodzaju, powinien wynosić od 10 do 44 proc. energii uzyskiwanej z pokarmów, co stanowi od 20 do 130 gramów węglowodanów spożywanych każdego dnia. W diecie low carb energię dostarczają organizmowi przede wszystkim białka i tłuszcze. Brzmi znajomo? Modna dieta ketogeniczna oraz słynna kiedyś dieta Atkinsa są odmianami diety low carb.
Ułożeniem prawidłowo zbilansowanej diety low carb powinien zająć się dietetyk. Dieta low carb należy bowiem do diet eliminacyjnych, które należy stosować pod okiem specjalisty, który oceni możliwe korzyści, ale również ryzyko stosowania takiego jadłospisu w przypadku konkretnego pacjenta. Nie wszyscy bowiem mogą stosować dietę low carb bezpiecznie dla zdrowia, zwłaszcza jeśli ma ona trwać dłuższy czas.
Dieta low carb jest dużym odstępstwem od ogólnych zasad prawidłowego żywienia. W aktualnej piramidzie żywieniowej gros energii dostarczanej dziennie z pożywienia powinno pochodzić z węglowodanów, które w diecie low carb w znacznym stopniu się ogranicza.
Dieta low carb może mieć zastosowanie w przypadku osób z zaburzeniami równowagi glukozowej i gospodarki lipidowej, np. podwyższonym poziomem trójglicerydów. Często rekomenduje się ją jako model żywienia chorym na cukrzycę typu 1 i 2, a profilaktycznie zaleca się ją osobom z insulinoopornością i hiperglikemią.
Diety low carb mają szansę sprawdzić się u osób, które po posiłku węglowodanowym czują się szybko głodne i ospałe. Jedzą zatem większe porcje. Tymczasem wysoki udział tłuszczu i białka w diecie low carb zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu można jeść mniej i ograniczyć liczbę kalorii w diecie. Dietę low carb stosują z tego powodu również osoby, które chcą stracić zbędne kilogramy, jednak aby dieta low carb dawała pożądane efekty, musi być prowadzona pod okiem dietetyka.
Pamiętając o tym, że dietę low carb – jak każdą dietę eliminacyjną – powinien ułożyć dietetyk, możemy jedynie podać przykładowe produkty, które zawierają mało węglowodanów. To one będą stanowiły podstawę całodziennego menu osób, które zdecydują się wprowadzić w życie dietę low carb.
Produkty o niskiej zawartości węglowodanów to m.in.: szpinak, ogórek, rzodkiewka, pomidor, por, brukselka, kapusta, owoce cytrusowe i jagodowe, niesłodzone produkty mleczne, mięso, ryby, jajka, oleje, orzechy.
Przy diecie low carb unika się za to produktów zawierających duże ilości węglowodanów. Są wśród nich: ziemniaki, bataty, marchewka, banany, figi, przetwory owocowe, produkty zbożowe, jogurty owocowe, słodycze, słone przekąski i alkohol.
Dieta niskowęglowodanowa w porównaniu do diety niskotłuszczowej skutkuje niższym poziomem insuliny, natomiast stosowanie diety niskotłuszczowej obniża poziom cholesterolu.
Dobrze zaplanowana i przeprowadzona pod kontrolą dietetyka dieta low carb może obniżyć poziom insuliny w organizmie, co ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Efektami stosowania diety low carb mogą być zatem: szybki spadek wagi i zmniejszenie obwodów ciała. Jednak z uwagi na to, że dieta low carb jest dietą eliminacyjną, nie rekomenduje się jej jako diety do długotrwałego stosowania. Istnieje zatem ryzyko, że po powrocie do standardowej diety organizm powróci do poprzedniej wagi. Z tego względu, jeśli chodzi o dietę odchudzającą, bardziej niż dieta low carb sprawdzi się klasyczna dieta redukcyjna.
Dieta ketogeniczna jest jedną z odmian diety low carb. Dieta low carb jest nieco mniej restrykcyjna od diety ketogenicznej. W odróżnieniu od keto dozwolone są w niej niemal wszystkie warzywa i większe ilości owoców. Spożywa się w niej również większe ilości białka w stosunku do tłuszczu.