1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Siemię lniane – swojski superfood. Kiedy i jak pić siemię lniane – rano czy wieczorem? Jak je przygotować?

Siemię lniane – swojski superfood. Kiedy i jak pić siemię lniane – rano czy wieczorem? Jak je przygotować?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Siemię lniane ma multum zalet i nie bez powodu nazywa się je superfoodem. Na dodatek jest tanie i łatwo dostępne. Sprawdź, w jakiej postaci jeść i jak pić siemię lniane, aby skorzystać z jego wartości.

Siemię lniane można zarówno jeść, jak i pić. Gdy jemy ziarna siemienia, korzystamy z zawartych w nim cennych składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe (to najbogatsze źródło kwasów omega-3), białko, błonnik pokarmowy, fitoestrogeny, a także liczne witaminy i składniki mineralne. Aby nasz organizm je przyswoił, siemię lniane najlepiej zemleć lub długo moczyć przed jedzeniem, aby rozkruszyć lub zmiękczyć twardą osłonkę ziaren, która jest odporna na trawienie.

Siemię lniane można również spożywać w postaci płynu; w tym wypadku wykorzystujemy zupełnie inne jego właściwości.

Siemię lniane – jak pić?

Siemię lniane pęcznieje w wodzie, przy czym wytwarza się substancja, która w połączeniu z płynem tworzy kleistą zawiesinę. Taki kleik to dobroczynny napój dla osób, które mają problemy z układem pokarmowym.

Jak mówi dietetyczka dr Hanna Stolińska, napój z siemienia lnianego okleja przełyk i ściany żołądka, tworząc wyściółkę, która zabezpiecza śluzówki przed podrażnieniami. Z tego względu osobom mających kłopoty żołądkowe typu nieżyt, nadżerki lub wrzody żołądka lub dwunastnicy zaleca się picie kleiku z siemienia lnianego rano na czczo.

Podpowiadamy, jak przygotować siemię lniane do picia.

Jak parzyć siemię lniane?

Aby przygotować siemię lniane do picia, przede wszystkim warto zadbać, aby ziarna pochodziły z dobrego źródła i nie były przeterminowane. Nie ma nic gorszego niż zjełczały tłuszcz – a siemię lniane to aż w 40 proc. właśnie tłuszcz.

Siemię lniane przechowujemy w szczelnym opakowaniu; jeśli w słoiku, to najlepiej z ciemnego szkła. Lepiej też kupować siemię lniane w mniejszych opakowań, aby zużywać ziarna w kuchni na bieżąco.

Jak przygotować siemię lniane do picia? Dwie łyżki ziaren siemienia zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu, aż do momentu wytworzenia się kleistej substancji. Następnie zostawiamy do wystudzenia, przecedzamy przez sito, płyn zlewamy do szklanki, a ziarna możemy dodać do porannej owsianki.

Kiedy pić siemię lniane – rano czy wieczorem?

Jeśli zastanawiacie się, kiedy pić siemię lniane – rano czy wieczorem? Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć: i rano, i wieczorem – gdy pijemy siemię lniane rano (np. siemię lniane na czczo), działamy zbawiennie na układ pokarmowy, natomiast gdy pijemy je wieczorem, wykorzystujemy jeszcze jedną zaletę siemienia, a mianowicie jego działanie kojące układ nerwowy. Warto bowiem wiedzieć, że siemię lniane zawiera tryptofan, który pomaga się zrelaksować i dobrze usposobić do snu.

Jak długo można pić siemię lniane?

Siemię lniane w postaci kleiku wpływa kojąco na układ pokarmowy, nie jest jednak lekiem na poważne schorzenia, takie jak wrzody żołądka czy dwunastnicy. Można pić kleik przez kilka dni, aby wyciszyć podrażnienia śluzówki układu pokarmowego, jednak jeśli dolegliwości nie przechodzą, trzeba pójść do lekarza, aby sprawdzić, jakie jest ich źródło, i ustalić najlepsze leczenie. Warto również pamiętać, że oklejający przełyk i żołądek kleik może utrudniać wchłanianie lekarstw. Jeśli zatem przyjmujemy leki, połknijmy je przed wypiciem siemienia lnianego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze